23.11.2017, 16:03 CET

HST ZJISTIL, ŽE OBŘÍ GALAKTICKÁ KUPA "EL GORDO" JE VĚTŠÍ NEŽ JSME SI MYSLELI

EL Gordo: Kredit:HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, zvážil největší známou galaktickou kupu nacházející se ve vzdáleném vesmíru a zjistil, že skutečně platí její přezdívka: El Gordo (Španělsky "tučný").

Přesným změřením toho, jak moc gravitace kupy přispívá k deformaci obrazu vzdálených galaxií v pozadí vypočítal tým astronomů hmotnost kupy asi 3 milion miliardkrát vyšší než hmotnost našeho Slunce. Data z HST ukazují, že kupa je asi o 43 procent hmotnější než dřívější odhady založené na X-ray a dynamických studiích neobvyklé kupy.

"To dává ještě silnější pravděpodobnost, že se jedná o úžasný systém ve velmi raném vesmíru," řekl vedoucí týmu James Jee of the University of California, Davis.

Část této hmoty je uzamčena v několika stech galaxií, které v kupě žijí a z velké části se nachází v horkém plynu, který vyplňuje celý objem kupy. Zbytek je vázaný v temné hmotě, tedy v neviditelné formě hmoty, která tvoří převážnou část hmoty ve vesmíru.

Přestože tak hmotné galaxie, byly objeveny i v sousedním vesmíru v oblasti nazývané Bullet Cluster, dosud nic podobného nebylo objeveno tak daleko zpět v čase, v době, kdy vesmír měl pouze polovinu svého aktuálního stáří - 13.8 miliard let. Tým vědců předpokládá, že takové obří útvary byly v raném vesmíru vzácné. Vychází to podle současných kosmologických modelů.

Obrovská velikost EL Gordo byla poprvé zaznamenána v lednu 2012. Astronomové její velkou hmotu odhadli na základě pozorování z NASA Chandra X-ray Observatory a galaktických rychlostí měřených na European Southern Observatory Very Large Telescope arry, Paranal, Chile. Astronomové pak byli schopni spojit odhady hmoty kupy na základě pohybů galaxií, které se pohybují uvnitř kupy a velmi vysokých teplot horkého plynu mezi galaxiemi v kupě.

V objevu došlo, když si všimli, že kupa (s katalogovým označením ACT-CL J0102-4915) vypadá jako by se jednalo o pozůstatek obří kolize mezi dvojicí galaktických kup. Vědci to popisují jako "dvě dělové koule, které se navzájem zasáhly".

"Přemýšleli jsme co se stane, když zachytíte kupu uprostřed velké fúze a jaký vliv bude mít proces fúze na X-ray plyn a pohyb galaxií," vysvětluje John Hughes of Rutgers University. "Takže faktem je, že z důvodu komplikovaného slučování ponecháváme stranou určité otázky ohledně spolehlivosti odhadů hmot které jsme dělali."

"Je to tam, odkud přišla HST data," řekl Felipe Menanteau of the University of Illinois at Urbana-Champaign. Zoufale jsme potřebovali nezávislý a přesnější odhad hmoty u této extrémní kupy galaxií s ohledem na vzácný případ, jaký zaujímá v současných kosmologických modelech. Jednalo se o veškerou kinetickou energii, která se ztratila a která by potenciálně naznačila, že jsme hmotu kupy vlastně podcenili." Očekávání "nezvěstné energie" pochází ze skutečnosti, že slučování se děje tangenciálně vůči rovině pohledu pozorovatele. To znamená, že tu může chybět velká část kinetické energie, protože spektroskopicky lze sledovat pouze radiální rychlosti galaxií.

Tým použil měření HST k určení toho, jak silně hmota kupy zakřivuje prostor. Vysoké rozlišení HST tzv. "slabé gravitační čočky", ukázalo že ohromná gravitace kupy značně deformuje prostor, podobně jako zrcadlo obludária a obrazy galaxií v pozadí jsou protaženy. Čím větší je deformace, tím více hmoty kupa obsahuje. "V podstatě jsem dělal to, že jsem sledoval tvary galaxií v pozadí v závislosti na vzdálenosti od samotné kupy," vysvětluje Jee.

Další krok týmu bude se s pomocí HST získat velké mozaiky obrazu kupy. Takový pohled se nevejde do jednoho zorného pole HST. Je to jako se dívat na obří hlavu s rameny ze strany, vysvětlují vědci. "Můžeme říci, že El Gordo je docela velký, ale nevíme jaké nohy tento druh El Gorda má, takže musíme mít větší zorné pole a pořídit jeho úplný obraz." řekl Menanteau.

(podle STScI-2014-22 z 3. 4. 2014)

Dalibor Hanžl, 29. 05. 2014, 09:55