18.11.2018, 09:53 CET

TELESKOPY HST A CHANDRA OBJEVILY NEJHUSTŠÍ GALAXII V BLÍZKÉM VESMÍRU

Kompozitní snímek galaxie M 60. Foto: HST, Chandra.Zdá se, že byla objevena nejhustší galaxie v blízkém vesmíru. Galaxie známá jako M 60-UCD1 se nachází v blízkosti hmotné eliptické galaxie NGC 4649, která se také nazývá M60. Od Země ji dělí 54 milionů sv. let.

Tento kompozitní obrázek ukazuje galaxii M60 a okolní oblast. Data z NASA Chandra X-ray Observatory jsou zobrazeny růžově a data z Hubble Space Telescope jsou červená, zelená a modrá. Chandra zachycuje horký plyn a dvojhvězdy obsahující černé díry a neutronové hvězdy. HST snímek zachycuje hvězdy v M60 a sousední galaxie, včetně M60-UCD1. Galaxie M60-UCD1 je označena šipkou.

Soustředěním obrovského množství hvězd činí M60-UCD1 "ultrakompaktní trpasličí galaxii". Byla objevena HST a následná pozorování provedl teleskop Chandra a pozemní optické teleskopy.

Stala se nejsvítivější známou galaxií svého druhu a jednou z nejhmotnějších. Váží 200 milionkrát více než naše Slunce. Údaj pochází na základě pozorování Keckova 10-m dalekohledu na Havaji. Je pozoruhodné, že asi polovina této hmoty byla objevena v rámci okruhu pouhých 80 sv. let. To znamená, že hustota hvězd v této oblasti je 15000 krát větší než v okolí Země v naší Galaxii, tedy hvězdy jsou asi 25krát blíže.

6.5-m dalekohled Multiple Mirror Telescope v Arizoně studoval, kolik se v galaxii M60-UCD1 nachází prvků těžších než vodík a hélium. Byly zjištěny hodnoty podobné jako u Slunce.

Další zajímavý aspekt M60-UCD1 je, že Chandra údaje ukazují na přítomnost jasného rentgenového zdroje, který se nachází ve středu galaxie. Jedním z vysvětlení tohoto zdroje je obří černá díra, jejíž hmotnost je 10 milionů krát větší než hmotnost Slunce.

Astronomové se snaží zjistit, zda M60-UCD1 a ostatní ultrakompaktní trpasličí galaxie byly zrozeny buď jako napěchované hvězdokupy a nebo zda se staly menšími galaxiemi, protože hvězdy od nich byly odtrhány. Velké černé díry se ve hvězdokupách nenacházejí. Takže pokud X-ray zdroj je ve skutečnosti hmotnou černou dírou, pravděpodobně vznikl kolizí mezi M60-UCD1 a jednou nebo více sousedními galaxiemi. Obří hmota M60-UCD1 a nadbytek těžších prvků než vodík a helium jsou však argumenty pro teorii, že galaxie je pozůstatkem ještě mnohem větší galaxie.

Pokud opravdu došlo k odtržení hvězd, potom původní hmota galaxie byla 50 až 200 krát větší než je nyní, což by činilo hmotnost černé díry vzhledem k původní hmotě galaxie větší než naše Galaxie a mnoho jiných galaxií. Je možné, že k tomuto odtržení došlo již dávno a M60-UCD1 se zastavila na současné velikosti po dobu několika miliard let. Vědci odhadují, že M60-UCD1 má stáří více než 10 miliard let.

Tyto výsledky byly publikovány 20. září v Astrophysical Journal Letters. Prvním autorem je Jay Strader, z Michigan State University, East Lansing, MI. Spoluautoři Anil Seth from University of Utah, Salt Lake City, UT; Duncan Forbes z Swinburne University, Hawthorn, Austrálie; Giuseppina Fabbiano from Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA), Cambridge, MA; Aaron Romanowsky ze San Jose State University, San Jose, CA; Jean Brodie z University of California Observatories/Lick Observatory, Santa Cruz, CA; Charlie Conroy from University of California, Santa Cruz, CA; Nelson Caldwell z CfA; Vincenzo Pota a Christopher Usher from Swinburne University, Hawthorn, Austrálie; a Jacob Arnold z University of California Observatories/Lick Observatory, Santa Cruz, CA.

(podle informací STScI-2013-40 z 24.9.2013)

Dalibor Hanžl, 15. 10. 2013, 14:49