V pátek 15. února 2013 ráno okolo 9h15m místního času (4h15m SEČ) se na obloze nad jižním Uralem rozzářil mimořádně jasný bolid. Bolid pohybující se od jihovýchodu provázela hlasitá rázová vlna, která způsobila poničení mnoha okenních skel. Po bolidu zůstávala na obloze po dlouhé desítky minut jasná kouřová stopa.
Hned po úkazu zaznamenaly ruské tísňové linky velké množství panických telefonátů. Úkaz se odehrál v ranních hodinách, ještě na setmělé obloze. V Čeljabinsku se rozednívá až kolem desáté, takže v devět byla ještě tma ze které se najednou venku rozsvítilo a ozvala strašná rána. Událost měla mnoho svědků, protože se stala v době, kdy lidé cestovali do práce a navíc na velkém území byla naprosto jasná obloha.
Úřady hlásily 22 hospitalizovaných a více než 1000 lehce zraněných, hlavně od skleněných střepů. Poškození se nevyhnulo asi 3000 budovám.
Lidé panikařili, zprvu se totiž báli, že jde raketový útok nebo pád letadla. Svědci tvrdí, že při dopadu meteoritů nefungovaly mobilní telefony, domy se otřásaly a okenní tabulky praskaly. Svědkové z Čeljabinsku tvrdí, že výbuch byl tak hlasitý, že připomínal zemětřesení a úder blesku.
První výpočty ukázaly, že těleso vstoupilo do atmosféry rychlostí asi 17 km/s (což je dolní hranice vstupních rychlostí, jaké dosahují meteoroidy při vstupu do zemské atmosféry). K rozlomení mateřského tělesa došlo ve výšce mezi 30-50 km a v této fázi nastalo také největší zjasnění (asi -20 mag).
Podle agentury RIA Novosti a NASA mohl mít meteoroid před vstupem do atmosféry průměr až 17m a hmotnost 10 000 tun. Bolid letěl od vstupu do atmosféry po výbuch 32.5 s a při výbuchu uvolnil energii srovnatelnou se 30ti násobkem hirošimských pum.
V pondělí 18. 2. 2013 ruští vědci oznámili, že našli v okolí šestimetrového kráteru úlomky meteoritu. Zbytky kosmického tělesa dopadly do zamrzlého jezera, vzdáleného asi kilometr od města Čerbakul. Největší nalezený úlomek má v průměru několik centimetrů.
Zatím se podařilo najít přes sto padesát drobných kousků. Vědci předpokládají, že takových drobných kousků může být až jeden milion.
Podle Viktora Grochovského z Uralské federální univerzity expertiza potvrdila to, co astronomové předpokládali: "Právě jsme dokončili ohledání a můžeme potvrdit, že části hmoty nalezené naší expedicí v oblasti jezera Čebarkul jsou opravdu meteoritického původu. Jedná se o běžný chondrit, obsahující okolo deseti procent železa. Nejspíš bude pojmenován Čebarkulský meteorit," řekl Grochovskij agentuře RIA Novosti.
Grochovskij dále řekl, že se jedná o standardní meteorit, který se svým složením nijak zásadně neliší od ostatních meteoritů. Vědci se domnívají, že nešlo ani o mimořádně velké kusy, ale vyjímečné bylo to, že letěly blízko obydlené oblasti a událost se podařilo velmi dobře zaznamenat.
Díky mobilním telefonům a bezpečnostním kamerám umístěným na budovách i v automobilech existuje k tomuto jevu celá řada videozáznamů, které zachycují jak let atmosférou se zjasněním, tak následné projevy, včetně sonické rázové vlny. Vstup meteoroidu do atmosféry zachytila také meteorologická družice EUMETSAT.
Podrobnější informace o této události naleznete zejména na těchto stránkách www.astro.cz, http://www.kommet.cz/, http://neureiterova-astronomie.blogspot.cz/2013/02/pad-meteoritu-na-celjabinsk-v-rusku.html, nebo na českých a zahraničních internetových zpravodajských serverech.
(podle informací novinky.cz, aktualne.cz, astro.cz, neureiterova-astronomie.blogspot.cz připravil DH)