17.08.2018, 00:20 CEST

DALEKOHLEDY NASA ZOBRAZILY ATMOSFÉRU HNĚDÉHO TRPASLÍKA

Umělecká představa hnědého trpaslíka. Kredit: HST, NASA.Astronomové pomocí NASA Hubble a Spitzer dalekohledů sledovali bouřlivou atmosféru hnědého trpaslíka, který má označení 2MASSJ22282889-431026. Vědci vytvořili dosud nejpodrobnější "meteorologickou mapu" pro tuto třídu studených, hvězdám podobných objektů. Meteorologická předpověď ukazuje na silný vítr a mraky o velikosti celé planety, které budou zahalovat tento podivný svět.

Hnědí trpaslíci jsou tvořeny kondenzací plynu, podobně jako hvězdy, ale nedostatek hmoty způsobí, že u nich nedojde k fůzi atomů a produkci energie. Místo toho tyto objekty, nazývané falešné hvězdy, jsou spíše podobné plynným planetám, díky jejich komplexním a proměnným atmosférám. Nový výzkum je prvním krokem k lepšímu pochopení nejen hnědých trpaslíků, ale také atmosfér planet, nacházejících se mimo sluneční soustavu.

Teleskopy Hubble a Spitzer sledovaly souběžně světlo hnědého trpaslíka a jeho proměny v čase. V časovém intervalu 90 min, jak těleso rotovalo, docházelo k postupnému zjasňování a zeslabování objektu. Astronomové objevili změny jasnosti v čase, které jsou závislé na různých vlnových délkách infračervené oblasti. Změny jasnosti jsou výsledkem různých vrstev a kusů materiálu pohybujícího v atmosféře hnědého trpaslíka, která je zmítána bouřemi velkými jako Země. Teleskopy Spitzer a Hubble sledovaly rozdílné atmosférické vrstvy, protože určité infračervené vlnové délky pohlcují vodní páru a metan, které jsou výše a jiné vlnové délky pronikají do mnohem větších hloubek.

Vedoucím výzkumu je Daniel Apai z University of Arizona, Tucson. Výsledky svého výzkumu prezentoval na setkání American Astronomical Society 8. ledna 2013 v Long Beach, Calif. Studie popisuje výsledky týmu Esther Buenzli, také z University of Arizona, které jsou publikovány v Astrophysical Journal Letters. Pro více informací navštivte http://www.nasa.gov/spitzer.

(podle STScI-2013-02 z 8. 1. 2013 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 20. 02. 2013, 06:54