11.12.2017, 17:46 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

JE PLANETKA (121) HERMIONE VÍCESLOŽKOVÝ SYSTÉM?

Snímky asteroidu (121) HERMIONE z Keckova teleskopu. F. Marchis a C. Laver, University of California, Berkeley (UCB); a J. Berthier, Institut de Mecanique Celeste et de Calcul des Ephemerides (IMCCE) -- ve spolupráci s P. Descampsem a D. Hestrofferem, IMCCE; a I. de Paterem, UCB oznamují pozorování, které ukazují "dvojlaločnatý" tvar planetky Hermione (planetka náležící do hlavního pásu).

Pozorování bylo prováděno 6.521 UT prosince 2003 a 7.528 UT prosince na 2.2 mikrometrech pomocí Keckova 10-m teleskopu (+ NIRC-2) s využitím jeho systému adaptivní optiky.

Planetka, tvarem připomínající burský oříšek má podélný průměr asi 230 km (0".126) se dvěma laloky o poloměru 60 a 50 km. Mezi nimi je vzdálenost 120 km a snad jsou obě složky propojené mostem hmoty širokým 80 km.

Druhou alternativou je, že útvar ve tvaru "sněhuláka" představuje dvě složky o poloměrech 90 a 60 km, jejich vzdálenost střed - střed je 115 km.

Díky úhlovému rozlišení našich snímků není v této chvíli možné rozhodnout mezi těmito dvěma modely, ale snímky zcela zřetelně vylučují elipsoidální tvar jediného tělesa. Dále, srovnání s fyzikálními efemeridami naznačuje na pólové řešení, které odpovídá modelu podle Angelise (1995, Planet. Space Sci. 43, 649) a potvrzuje rotační rychlost 5.551 hod, kterou nedávno změřil R. Behrend (Geneva Observatory) na základě nových fotometrických pozorování. Tuto fotometrii prováděli R. Roy (Blauvac, Francie) a P. Baudoin (Le Havre, Francie).

Ještě musíme poznamenat, že planetka (121) již má známého souputníka obíhajícího ve vzdálenosti 790 km od primární složky (viz. IAUC 7980).

16. února 2003 nastane zákryt tohoto nesmírně zajímavého objektu. Příhodné pozorovací podmínky tohoto zákrytu nastanou zejména pro Evropu.

Snímky z teleskopu z adaptivní optikou a informace o výše zmiňovaném zákrytu jsou k dispozici na www stránce autorů.

(podle IAUC 8264 z 9. 1. 2004 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 11. 01. 2004, 17:40