13.12.2017, 15:46 CET

KOSMICKÝ TELESKOP HST SESTAVIL DOSUD NEJHLUBŠÍ POHLED DO VESMÍRU

Hubble Ultra Deep Field. Kredit: HST, NASA.Tak, jako fotografové sestavují do galerií své nejlepší záběry, tak astronomové sestavili nový, lepší portrét dosud nejhlubšího pohledu do vesmíru.
Nazývá se eXtreme Deep Field, neboli XDF a tvoří ho snímky pořízené během 10 let činnosti NASA Hubble Space Telescope, kdy kosmický teleskop snímkoval jednu oblast nebe uprostřed Hubble Ultra Deep Field snímku. XDF je malý výřez odpovídající úhlově měsíčnímu úplňku.

Hubble Ultra Deep Field je záběr malé části vesmíru v souhvězdí Fornax, jež vytvořil Hubble Space Telescope v letech 2003 a 2004. Teleskop sbíral slabé světlo během mnoha hodin pozorování. Výsledný snímek ukázal tisíce galaxií a to jak blízké, tak velmi vzdálené. Jedná se o dosud nejhlubší obraz vesmíru, jaký kdy byl pořízen.

Nový celobarevný XDF obraz zachycuje mnohem slabší galaxie a je sestaven z velmi dlouhých expozic v červené oblasti spektra z nové infračervené kamery na Hubble teleskopu. Snímek umožňuje nové studie ohledně prvních galaxií ve vesmíru. XDF obsahuje v rámci menšího zorného pole asi 5500 galaxií. Nejslabší zachycené galaxie září jednou miliardtinou jasu, jaký je schopen zachytit lidské oko.

Na snímku můžeme spatřit nádherné spirální galaxie podobných tvarů jako naše Galaxie a sousední galaxie v Andromedě, stejně jako velké, rozmazané červené galaxie, ve kterých již přestala tvorba nových hvězd. Tyto červené galaxie jsou pozůstatky po vzájemných kolizích mezi galaxiemi, přičemž jejich četnost během doby klesá. Pole je doslova poseto malými, slabými a více vzdálenými galaxiemi, které se postupně vyvíjeli do dnešní galaktické podoby. V jednom pozoruhodném obrazuje je zachycena celá historie galaxií - od prvních galaxií až po současné velké galaxie, jako je naše Galaxie.

HST byl na malý kousek jižní oblohy během opakovaného snímkování (během posledního desetiletí) zaměřen po 50 dnů. Celková expoziční doba představuje 2 miliony sekund. Jedna z nových kamer HST - Advanced Camera for Surveys and the Wide Field Camera 3 - pořídila vice než 2000 obrázků stejné oblasti. Rozšířila tak pozorovací schopnost HST v blízkém infračerveném světle a její snímky bylo možné zkombinovat tak, aby vznikl XDF.

"XDF je dosud nejhlubší pohled do vesmíru, jaký kdy byl pořízen. Odhaluje nejslabší a nejvzdálenější galaxie, jaké dosud nikdo nespatřil. XDF umožňuje zkoumat ještě dále zpět v čase," řekl Garth Illingworth z University of California v Santa Cruz, vedoucí výzkumného týmu Hubble Ultra Deep Field 2009 (HUDF09) programu.

Vesmír je starý 13.7 miliardy let. XDF snímek zachycuje galaxie, které existovaly před 13.2 miliardami let. Většina galaxií na XDF snímku je zachycena v době jejich mládí, jako malé a rostoucí, často násilně, neboť docházelo ke vzájemným srážkám a slučování. Raný vesmír byl obdobím dramatických zrodů galaxií obsahujících svítivé modré hvězdy, mnohem jasnější než naše Slunce. Světlo z těchto dávných událostí právě nyní dopadá na Zemi a tak XDF by se dal nazvat "časovým tunelem do dávné minulosti". Nejmladší galaxie nacházející se v XDF má stáří jen 450 milionů let po svém zrození, po Velkém třesku.

Před érou HST, který byl na oběžnou dráhu vypuštěn v r. 1990, mohli astronomové pozorovat běžné galaxie do vzdálenosti kolem 7 miliard sv. let, tedy asi v půli cesty napříč vesmírem. Pozorováním dalekohledy na Zemi astronomové nebyli schopni zjistit, jak galaxie vznikají a jak se vyvíjel raný vesmír.

Teprve až Hubble Space Telescope nabídl astronomům první pohled na skutečné formy a tvary galaxií, jaké měly v dobách svého mládí. To vědcům poskytlo přesvědčivý a přímý vizuální důkaz o tom, že vesmír jak stárne se opravdu mění. Podobně jako sledování jednotlivých políček z filmu mapují průzkumy Hubble Deep vznikající struktury krátce po zrodu vesmíru a následná dynamická stádia vývoje galaxií.

Infračervené vidění plánovaného NASA James Webb Space Telescope (Webb teleskop) bude zaměřeno právě na XDF. Dalekohled Webb bude schopen zachytit i slabší galaxie, které existovaly v dobách, kdy vesmír měl stáří jen několik set milionů let. Vzhledem k expanzi vesmíru je světlo z dávné minulosti protaženo k delším, infračerveným, vlnovým délkám. Proto právě Webb infračervené vidění je ideální k tomu, aby se limit XDF posunul ještě hlouběji, do okamžiku tvorby prvních hvězd a galaxií. Do doby, kdy se rozzářením prvních hvězd ukončila vesmírná éra temna ("dark ages").

Členové týmu XDF/HUDF09 jsou G. Illingworth (University of California, Santa Cruz), R. Bouwens (Leiden University), M. Carollo (Swiss Federal Institute of Technology, Curych (ETH)), M. Franx (Leiden University) , V. Gonzalez (University of California, Santa Cruz), I. Labbe (Leiden University), D. Magee a P. Oesch (University of California, Santa Cruz), M. Stiavelli (Space Telescope Science Institute), M. Trenti (University of Cambridge), a P. van Dokkum (Yale University).

Veřejnost byla také vyzvána k účasti na "Setkání Hubble Deep Field eXtreme týmu" na webináři, kde tři významní astronomové týmu XDF popisovali, jak se snímky shromažďovali a vysvětlovali problematiku rozpínajícího se vesmíru. Účastníci byli vyzváni, aby poslali otázky pro skupinu odborníků a aby diskutovali. Webinar se vysílal ve 13:00 EDT ve čtvrtek 27.září 2012. Ragistrace na webinář byla přes portál: http://hubblesite.org/go/xdf/.

(podle informací STScI-2012-37 z 25. 9. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 11. 10. 2012, 14:47