13.12.2017, 15:47 CET

KOSMICKÝ TELESKOP SLEDUJE HVĚZDOKUPY NA KOLIZNÍM KURSU

Hvězdokupy v oblasti 30 Doradus. Kredit: HSTAstronomové využili data z Kosmického teleskopu HST a zachytili dvě hvězdokupy plné hmotných hvězd, které se nachází v rané fázi slučování. Hvězdokupy se od nás nachází 170000 sv. let daleko ve Velkém Magellanově mračnu, což je satelitní galaxie naší Mléčné dráhy.

Vědci původně předpokládali, že se jedná o jednu hvězdokupu nacházející se v jádru oblasti zrodu nových hvězd, nazývané 30 Doradus (také známou pod názvem Mlhovina Tarantula). Později se ukázalo, že je složena ze dvou částí, které se liší stářím o jeden milion roků.

Celý komplex 30 Doradus byl po 25 milionů let aktivní oblastí zrodu nových hvězd. Jestli se v oblasti rodí nové hvězdy ještě dnes není známo. Menší systémy, které se spojují do větších by mohli pomoci vysvětlit původ některých největších známých hvězdokup.

Vedoucí vědeckého týmu Elena Sabbi ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md spolu se svým týmem začala prohledávat okolí hvězdných uprchlíků, rychle se pohybujících hvězd, které byly zatlačené do oblastí svého zrození. "Předpokládá se, že tvorba hvězd probíhá v kupách, ale existuje mnoho mladých hvězd mimo 30 Doradus, které nemohly vzniknout tam kde nyní jsou a mohly být jedině z 30 Doradus vyvrženi velmi vysokou rychlostí," řekla Sabbi.

Následně, při analýze distribuce nízko hmotných hvězd detekovaných HST, si Sabbi všimla neobvyklé hvězdokupy. Nebyla to, jak by se očekávalo kulová hvězdokupa, ale byl to útvar podobný dvěma spojujícím se galaxiím, kdy výsledný tvar objektu je protažen díky působení gravitační síly. Kosmický teleskop tak přinesl nepřímé důkazy takové fúze hvězdokup, a to jednak protaženou strukturu v jedné z kup a také měření rozdílného stáří obou kup.

Podle některých modelů mohou obří plynná mračna nacházející se mimo hvězdokupy vytvořit fragmenty menších kousků. Jakmile jsou tyto malé kousky urychleny hvězdami, mohou se vzájemně ovlivňovat a slučovat do větších systémů. A právě tato interakce je to, co se Sabbi a její tým domnívá, že pozorují ve 30 Doradus.

Kolem 30 Doradus je také neobvykle velké množství hvězd pohybujících se vysokou rychlostí. Astronomové se domnívají, že tyto hvězdy, někdy nazývané "hvězdní uprchlíci", byly vytlačeny z jádra 30 Doradus dynamickými interakcemi. Tyto interakce jsou velmi časté během procesu nazývaném kolaps jádra, kdy více hmotné hvězdy klesají ke středu kupy dynamickými interakcemi s hvězdami nižší hmotnosti. Když více hmotné hvězdy dosáhnou jádra, jádro se stane nestabilní a tyto hmotné hvězdy se jedna o druhou vytlačují mimo kupu.

Velká kupa R136 v centru oblasti 30 Doradus je příliš mladá nato, aby zažila kolaps jádra. Ačkoli v menších systémech je kolaps jádra mnohem rychlejší, velké množství prchajících hvězd, jaké bylo objeveno v oblasti 30 Doradus, je možné lépe vysvětlit případy malých kup, které byly sloučeny do R 136.

Následné studie se zaměří na tuto oblast podrobněji a ve větším měřítku. Cílem bude zjistit, zda některé další hvězdokupy mohou interagovat s těmi, které pozorujeme. Zejména infračervená citlivost plánovaného James Webb Space Telescope (JWST) NASA teleskopu astronomům umožní nahlédnout mnohem hlouběji do oblasti mlhoviny Tarantule, které jsou na fotografiích ve viditelném světle skryté. V těchto oblastech se nachází chladnější a slabší hvězdy, které jsou cloněny mohutnými prachovými kokony. Webb teleskop tedy lépe odhalí celou populaci hvězd v mlhovině. Mlhovina 30 Doradus je zvláště zajímavá pro astronomy, protože je to dobrý příklad toho, jak hvězdy tvořící regiony v mladém vesmíru mohou vypadat. Tento objev může vědcům pomoci pochopit podrobnosti ohledně vzniku hvězdokup a také jak hvězdy vznikaly v raném vesmíru.

Členové týmu Sabbi tyto jsou D.J. Lennon (ESA / STScI), M. Gieles (University of Cambridge, UK), SE de Mink (STScI / JHU), N.R. Walborn, J. Anderson, A. Bellini, N. Panagia, a R. van der Marel (STScI), a J. Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, CISC, Španělsko).

(podle STScI-2012-35 z 16. 8. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 28. 08. 2012, 07:11