13.12.2017, 06:42 CET

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL PÁTÝ MĚSÍC OBÍHAJÍCÍ KOLEM PLUTA

Měsíce planety Pluto. Kredit: HST, NASA.Tým astronomů pracující s NASA Hubble Space Telescope ohlásil objev dalšího měsíce obíhající ledovou trpasličí planetu Pluto.

Vědci odhadují, že měsíc má nepravidelný tvar o průměru 10 až 24 km. Kolem Pluta obíhá po kruhové dráze ve vzdálenosti 93000 km, tedy po soustředné dráze kolem planety podobně jako zbývající satelity.

"Měsíce tvoří soustavu vnořených drah kolem Pluta, podobně jako do sebe zapadá Ruská panenka," řekl vedoucí tým Mark Showalter z SETI Institute, Mountain View, Calif. Objev zvyšuje počet známých měsíců obíhajících kolem Pluta na pět.

Tým Pluto je překvapený, že tato malá planeta může mít takovou komplexní sbírku satelitů. Nový objev vědcům poskytuje další důkazy ohledně teorie, jak se systém Pluta tvořil a vyvíjel. Uznávaná teorie je, že měsíce jsou pozůstatky po kolizi mezi Plutem a nějakým tělesem z Kuiperova pásu, ke které došlo před miliardami let.

Nová zjištění pomohou vědcům NASA v navigaci kosmické sondy New Horizons, která by k Plutu měla dorazit v r. 2015 a proběhne historicky první a dlouho očekávaný vysokorychlostní průlet sondy kolem tohoto vzdáleného světa.

Tým vědců k prohledání systému Pluta využil vynikajících optických schopností HST. Prohlídka byla uskutečněna s ohledem na odhalení potenciálních nebezpečí, které by ohrozily kosmickou sondu New Horizons. Sonda New Horizons pohybující se kolem trpasličí planety rychlostí 30000 km/h by mohla být zničena i srážkou s kouskem materiálu o velikosti kulky z pistole.

"Objev tak velkého počtu malých měsíců nepřímo vypovídá o tom, že v systému Pluta musí být spousta malých neviditelných částic," řekl Harold Weaver z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v Laurel, Md.

"Inventář systému Pluta, který nyní provádíme s HST pomůže týmu New Horizons navrhnout bezpečnější trajektorii pro kosmické lodi," dodal Alan Stern z Southwest Research Institute, Boulder, Colorado, který je hlavním výzkumníkem projektu.

Plutonův největší měsíc Charon, byl objeven v roce 1978 během pozorování provedených ve Spojených státech na námořní observatoři ve Washingtonu, DC. HST pozorování v roce 2006 odhalila další dva malé měsíce, Nix a Hydra. V roce 2011 přibyl další měsíc, P4, který se našel v datech z HST.

Dosud posledním objeveným měsícem byl prozatímně označený jako S/2012 (134340) 1. Byl objeven v souboru devíti snímků pořízených přístrojem HST Wide Field Camera 26., 27. a 29. června, 2012 a 7. a 9. července 2012.

Po průletu sondy New Horizons astronomové plánují infračervené pozorování Pluta s pomocí plánovaného nástupce HST, NASA James Webb Space Telescope. Dalekohled Webb bude schopen měřit povrchovou chemii Pluta a jeho měsíců, stejně jako mnoha dalších objektů, které leží ve vzdáleném Kuiperově pásu spolu s Plutem.

Členové týmu Pluto jsou M. Showalter (SETI Institute), HA Weaver (Applied Physics Laboratory, Johns Hopkins University) a SA Stern, AJ Steffl a MW Buie (Southwest Research Institute).

(podle informací STScI-2012-32 z 11. 7. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 30. 07. 2012, 09:08