13.12.2017, 06:43 CET

KOSMICKÝ TELESKOP POŘÍDIL K 22. VÝROČÍ SNÍMEK TURBULENTNÍ OBLASTI, VE KTERÉ SE STÁLE RODÍ NOVÉ HVĚZDY

Oblast 30 Doradus. Kredit: HST.Na novém NASA Hubble Space Telescope snímku soupeří o pozornost několik miliónů mladých hvězd. Snímek zřetelně ukazuje zrod hvězd v oblasti 30 Doradus, která se nachází v centru mlhoviny Tarantula.

Jedná se o jednu z největších mozaik, která kdy byla sestavena z fotografií z HST. Zahrnuje pozorování z přístrojů HST Wide Field Camera 3 a Advanced Camera for Surveys. NASA a Space Telescope Science Institute (STScI) v Baltimore vydal tento obraz ku příležitosti k 22. výročí HST.

„Hubble je unikátním vědeckým přístrojem pro astronomická pozorování, která nám umožní rozluštit tajemství vesmíru“, řekl John Grunsfeld, associate administrator NASA Science Mission Directorate ve Washingtonu, který se také zúčastnil 3 servisních misí k HST.

30 Doradus je nejjasnější oblast zrodu hvězd v našem galaktickém sousedství a je také domovem většiny nových hvězd, které jsme kdy pozorovali. Mlhovina se nachází 170000 světelných let od Země ve velkém Magellanově mračnu, jakožto malé satelitní galaxii naší Galexie. Žádná známá oblast zrodu hvězd v naší Galaxii není tak velká a četná jako 30 Doradus.

Všechny hvězdy na snímku jsou milionkrát hmotnější než naše Slunce. Snímek zahrnuje oblast asi 650 světelných let a obsahuje také některé unikátní hvězdy, včetně jedné z nejrychleji rotujících hvězd, jakou kdy astronomové pozorovali.

Mlhovina se nachází dostatečně blízko k Zemi, takže HST dokáže rozlišit jednotlivé hvězdy, což astronomům slouží jako důležitý zdroj informací o zrodu hvězd a jejichch vývoji. Hvězdný zrod probíhá v mnoha malých galaxií, ale právě ve Velkém Magellanově mračnu, v oblasti 30 Doradus, mohou tyto jevy astronomové studovat detailně. Proces tvorby nových hvězd v 30 Doradus může být částečně poháněn blízkostí souputnické galaxie - Malé Magellanovo mračno.

Snímek ukazuje fáze zrodu hvězd od embryonálního stádia, kdy se stáří hvězd pohybuje kolem několika tisíc let, kdy hvězdy jsou ještě zabalené v zámotku tmavého plynu. Ty postupně rostou a následně mladé umírají při výbuchu supernovy. Bouřlivé tempo zrodu hvězd ve 30 Doradus panuje po milióny let. HST ukazuje také hvězdokupy různého věku od 2 miliónů do 25 miliónů let věku.

Centrem oblasti je obří mladá hvězdokupa NGC 2070, jejíž stáří je pouze 2 až 3 milióny let. Obsahuje asi 500 000 hvězd. Tato hvězdokupa je centrem mladých a hmotných hvězd. Její husté jádro známe pod označením R136 obsahuje i nejtěžší dosud nalezené hvězdy v blízkém vesmíru, které jsou více než stokrát hmotnější než naše Slunce.

Masivní hvězdy svým ultrafialovým zářením prořezávají v okolním materiálu hluboké dutiny, kterými odtéká oblak plynného vodíku, v němž se hvězdy zrodily. Snímek tak zachycuje vrcholy pilířů a hluboká údolí.

Svítivé hvězdy mohou spouštět procesy pro zrod hvězd dalších generací. Děje se tak mechanismem, kdy ultrafialové záření dopadne na hustou stěnu plynu a vytvoří se vlny, které generují zrod nových hvězd. Tento snímek byl sestaven s použitím 30 samostatných polí, patnáct polí z každé kamery. Oba přístroje oblast pozorovaly souběžně v říjnu 2011. Barvy na snímku představují horký plyn, který v oblasti dominuje. Červená značí vodík a modrá.

HST je projekt mezinárodní spolupráci mezi NASA a ESA. NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland, řídí dalekohled. STScI vede vědecké operace HST. STScI provozuje sdružení univerzit pro výzkum v astronomii, Inc ve Washingtonu.

Pro obrázky, video a další informace o 30 Doradus a HST 22. výročí, na adrese: http://www.nasa.gov/hubble nebo http://hubblesite.org.

(podle informací STScI-2012-01 ze 17. 4. 2012 přeložili DH a GK)

Dalibor Hanžl, 19. 06. 2012, 07:56