12.12.2017, 22:53 CET

ASTRONOMOVÉ S POMOCÍ HST OBJEVILI KVASARY FUNGUJÍCÍ JAKO GRAVITAČNÍ ČOČKY

Příklady gravitačních čoček s kvasary. Kredit: HST, NASA.Astronomové s pomocí NASA HST teleskopu objevili několik případů galaxií, které obsahují kvasary a ty fungují jako gravitační čočky, zesilující a narušující obraz galaxií, které se nachází za nimi. Kvasary patří mezi nejjasnější objekty ve vesmíru. Daleko převyšují svit všech hvězd v hostitelských galaxiích. Kvasary jsou zásobovány ze superhmotných černých děr.

K nalezení těchto vzácných případů galaxie-kvasar fungující jako gravitační čočky vybral tým pod vedením Frederica Courbina z Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL, Switzerland) 23000 spekter kvasarů v rámci Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Astronomové hledali spektrální otisky galaxií v mnohem větších vzdálenostech, které by pozorovali v případě zarovnání dvou galaxií. Jakmile kandidáti byly identifikováni, byl využit ostrý pohled HST k zaznamenání gravitačních oblouků a kroužků (na třech fotografiích HST jsou označeny šipkami), které vznikají jako důsledky gravitační čočky.

Hostitelské galaxie kvasarů je těžké nebo dokonce nemožné vidět, protože centrální kvasar zastíní celou galaxii. Proto je těžké odhadnout podíl hmoty hostitelské galaxie jen s pomocí metody vyhodnocování celkového světla soustavy. Nicméně kandidáti na gravitační čočky jsou velmi důležití pro odhad množství hmoty mateřské galaxie kvasaru, protože podle velikosti zkreslení objektu je možné odhadnout hmotnost galaxie.

Dalším krokem pro tým je vytvořit katalog kvasarů "kvasarových čoček", které jim umožní vytvořit statisticky významný počet hostitelských galaxií kvasarů a porovnat je s galaxiemi bez kvasarů. V blízké době je plánováno mnoho širokoúhlých přehlídek. Jejich využitím spolu s projekty, které v současné době běží, se předpokládá objev stovek až tisíců kvasarů figurujících v gravitačních čočkách.

V tomto týmu pracují následující astronomové: F. Courbin, C. Faure, F. Rerat, M. Tewes a G. Meylan (EPFL, Švýcarsko), S.G. Djorgovski, A. Mahabal (Caltech), D. Stern (JPL), T. Boroson (NOAO), D. Sluse (Bonn University, Německo) a R. Dheeraj (University of Maryland). Celá studie bude publikována v časopise Astronomy and Astrophysics.

(podle STScI-2012-14 z 15. 3. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 04. 04. 2012, 07:32