13.12.2017, 08:34 CET

KOSMICKÝ TELESKOP POZOROVAL KOSMICKOU ČOČKOU PŘIBLÍŽENOU GALAXII

Zrekonstruovaný obraz vzdálené galaxie. Kredit: HST, NASA.Díky přítomnosti přírodní "kosmické čočky" poskytl teleskop NASA, Hubble Space Telescope unikátní detailní pohled na nejjasnější "zvětšenou" galaxii jako kdy objevil.

Toto pozorování představuje jedinečnou příležitost ke studiu fyzikálních vlastností galaxií, ve kterých se prudce tvořily hvězdy v době, kdy měl vesmír pouze jednu třetinu svého současného stáří.

Tzv. gravitační čočky vznikají, když prostor zakřivuje nějaký hmotný objekt v popředí, může to být Slunce, černá díra nebo celá kupa galaxií. Světlo ze vzdáleného objektu je zkreslené, zesílené a zvětšené díky průchodu paprsků gravitačně narušenou oblastí.

Tým astronomů pod vedením Jane Rigby z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland, zamířil Hubble teleskop na jeden z nejvýraznějších příkladů gravitační čočky, která tvoří téměř 90o světelný oblouk v kupě galaxií RCS2 032727-132623. Pohled HST na vzdálené galaxie je mnohem detailnější, než jaký bychom měli bez pomoci zvětšení gravitační čočkou.

Výsledky byly přijaty k publikaci v časopise The Astrophysical Journal. Hlavním autorem článku je Keren Sharon z Kavli Institute for Cosmological Physics na University of Chicago. Další členové týmu jsou profesor Michael Gladders a PGS studentka Eva Wuyts z University of Chicago.

Přítomnost kosmické čočky nám pomáhá ukázat, jak se galaxie před 10 miliardami let vyvíjely a vyvíjí až do současnosti. Zatímco v okolí máme galaxie zcela dospělé a tvorba hvězd je v nich v závěrečných fázích, vzdálené galaxie nám vypovídají mnohé o formování vesmíru. Světlo od těchto dávných případů teprve nyní dorazilo k Zemi. Velmi vzdálené galaxie nejsou jen velmi slabé, ale jsou úhlově na obloze i velmi malé. A takové detaily jsou již mimo dosah HST a bez pomoci zvětšení gravitační čočkou by je nebylo možné vůbec spatřit.

V roce 2006 tým astronomů s pomocí Very Large Telescope v Chile změřil vzdálenost oblouku a vypočítal, že galaxie se jeví více než třikrát jasnější než jiné dříve objevené gravitační čočky. V roce 2011 astronomové použili HST ke snímkování a analýze čočkou zvětšené galaxie přístroj Wide Field Camera 3.

Zkreslený obraz galaxie v pozadí se na kupě galaxií v popředí několikrát opakuje. To je typický znak gravitačních čoček. Výzvou pro astronomy bylo zrekonstruovat obraz galaxie tak, jak by skutečně vypadala, kdyby nebyla zkreslena efektem čočky.

Ostré vidění HST astronomům umožnilo odstranit deformace a rekonstruovat obraz tak, jak by za normálních okolností vypadal. Rekonstrukce odhalila oblasti hvězd, které září jako vánoční stromek. Hvězdy jsou mnohem jasnější něž jakékoli nově rodící se hvězdy v oblasti naší Galaxie.

Tým plánuje analyzovat tyto hvězdy s pomocí spektroskopie - rozložení světla na jednotlivé barvy. Analýza by mohla přispět k lepšímu pochopení procesu tvorby takového množství hvězd.

(podle STScI-2012-08 z 2. 2. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 15. 02. 2012, 07:27