13.12.2017, 08:33 CET

KOSMICKÝ TELESKOP POSUNUL LIMIT V DETEKCI VZDÁLENÝCH SUPERNOV

Vzdálené supernovy typu Ia na snímku z HST. Kredit: HST, NASA.NASA, Hubble Space Telescope nahlédl hluboko do vzdáleného vesmíru a detekoval slabé světlo od hvězdy, která vybuchla před více než 9 miliardami let.

Není to jen obyčejná umírající hvězda. Hvězda patří do speciální třídy s názvem supernova typu Ia, které slouží jako jasné etalony pro měření vzdálenosti ve vesmíru a jsou využívané pro studium rychlosti rozpínání vesmíru. Supernova typu Ia vznikne když bílí trpaslík - vyhořelé jádro normální hvězdy - pohltí velké množství materiálu ze svého souputníka a následně hvězda exploduje.

Hvězdná exploze dostala přezdívku SN Primo. Pomáhá astronomům lépe pochopit povahu temné energie - tajemné odpudivé síly, která způsobuje zrychlující se rozpínání vesmíru.

SN Primo je nejvzdálenější supernovou typu Ia, jejíž vzdálenost byla potvrzena pomocí spektroskopických pozorování. Spektroskopie je "zlatým standardem" pro měření vzdáleností supernov. Spektrum rozloží světlo od supernovy na jednotlivé barvy. Na základě analýzy těchto barev, astronomové mohou potvrdit její vzdálenost, tím že změří o kolik bylo světlo supernovy posunuto, neboli na infračervených vlnových délkách zčervenalo v důsledku rozpínání vesmíru.

Toto pozorování je prvním výsledkem tříletého programu Hubble zaměřeného k průzkumu vzdálených supernov typu Ia a otevírá nový rozsah vzdálenosti k hledání této speciální třídy hvězdných explozí. Vzdálené supernovy pomohou astronomům určit, zda explodující hvězdy zůstanou spolehlivým kosmickým měřítkem obrovských vzdáleností i v období, kdy byl vesmír starý jen jednu třetinu svého současného věku 13,7 miliardy roků.

Projekt s názvem CANDELS+CLASH Supernova Project využívá ostrosti a univerzálnosti přístroje Hubble Wide Field Camera 3 (WFC3). Tento přístroj astronomům pomáhá hledat supernovy v blízké infračervené oblasti a ověřuje jejich vzdálenost s pomocí spektroskopie. WFC3 hledá v oblastech, na které byly zaměřeny dva velké programy, tzv. Cosmic Assembly Near-infrared Deep Extragalactic Legacy Survey (CANDELS) a Cluster Lensing and Supernova Survey with Hubble (CLASH).

"Při našem hledání supernov, jsme šli tak daleko, jak nám dovolili limity ve viditelném světle," řekl vedoucí výzkumu, Adam Riess z Space Telescope Science Institute a Johns Hopkins University, Baltimore, Md "Ale to je jen začátek toho, co můžeme udělat v infračerveném světle. Tento objev ukazuje, že můžeme použít přístroj Wide Field Camera 3 i k hledání supernov ve vzdáleném vesmíru. "

Nové výsledky byly prezentovány na setkání Americké astronomické společnosti v Austinu v Texasu. Článek byl přijat k publikování v časopise Astrophysical Journal.

Technika hledání Supernova týmu spočívá v pořízení více infračervených snímků v průběhu několika měsíců a následném hledání slabé supernovy. Jakmile tým spatřil hvězdný výbuch v říjnu 2010, ihned použili WFC3 spektrograf k ověření, zda se jedná o SN Primo. Byla určena vzdálenost a dekódováno její světlo. Bylo potvrzeno, že se jedná o supernovu typu Ia. Tým znovu fotografoval SN Primo pravidelně po dobu osmi měsíců a měřil pomalé stmívání jejího světla.

Astronomové doufají, že s pomocí statistiky určí frekvenci supernov typu Ia v raném vesmíru a získají pohled na mechanismy, kterými vybuchla.

"Jestliže nahlédneme do raného vesmíru a změříme pokles počtu supernov, potom budeme moci určit i to, jak dlouho trvá, aby vybuchl typ supernovy Ia" řekl Steve Rodney z Johns Hopkins University a první autor odborného článku. "Stejně jako vyloupaná kukuřice čeká na pánvi až ji olej zahřeje i hvězdy neměli dostatek času na to, aby se během této epochy dostatečně vyvinuly k výbuchu. Nicméně, pokud se supernovy tvoří velmi rychle, je to jako když popcorn zahřívá mikrovlnná trouba. Supernovy pak budou okamžitě viditelné a najdeme jich mnoho i ve velmi mladém vesmíru. Každá supernova je unikátní. Je možné, že existuje více způsobů jak se z hvězdy stane supernova. "

Když astronomové zjistili že se supernovy typu Ia začínají odchylovat od toho jak by očekávali, měli by být schopni z této změny stanovit přesnější měření temné energie, vysvětlil Riess. Riess a další dva astronomové obdrželi v roce 2011 Nobelovu cenu za fyziku za objevení temné energie před 13 lety. Stalo se tak s pomocí supernov typu Ia a vykreslení jejich počtu v závislosti na rychlosti expanze vesmíru.

Po rozšíření hranice pro objevy supernov přístroji HST bude třeba nová podrobná prohlídka oblasti. To bude muset počkat na James Webb Space Telescope (JWST). Plánované zahájení činnosti je ještě v tomto desetiletí. JWST bude zkoumat explodující hvězdy na mnohem delší vzdálenosti než HST.

JWST bude také vidět dál do infračervené oblasti než HST. Tato schopnost posune hranice pro snímání o více než 11 miliard let zpět v čase, kdy byl vesmír starý pouhé 2 miliardy let.

(podle informací STScI-2012-02 z 11. 1. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 01. 02. 2012, 08:09