13.12.2017, 06:40 CET

HST VYŘEŠIL ZÁHADU ZDROJE SUPERNOV V BLÍZKÉ GALAXII

Pozůstatek po výbuchu supernovy. Kredit: HST, NASA.Astronomové s pomocí NASA Hubble Space Teleskopu vyřešili dlouholetou záhadu ohledně typu hvězdy, která způsobila výbuch supernovy v blízké galaxii, tzv. progenitora. Tento objev přináší nová pozorovací data pro jeden z několika scénářů, které mohly vyvolat takový výbuch hvězdy.

Na základě předchozích pozorování z pozemských dalekohledů astronomové věděli, že typ supernovy Ia, vytvořil zbytek po supernově pojmenovaný SNR 0509-67.5, který leží 170.000 světelných let v galaxii Velkém Magellanově mračnu.

Typ systému, který vede k tomuto druhu výbuchu supernovy, je již velmi dlouho předmětem zkoumání. Existují různé návrhy řešení, ale neexistuje rozhodující odpověď. Všechna tato řešení zahrnují bílého trpaslíka, který nějakým způsobem překročí nejvyšší limit hmotnosti. Astronomům se nepodařilo najít žádného společníka v blízkosti centra zbytku, a to vylučuje všechna řešení až na jedno. Jedinou zbývající možností je, že tento typ Ia supernovy pochází z dvojice bílých trpaslíků na těsné oběžné dráze.

"Víme, že HST má citlivost třeba i ke zjištění sebemenších zbytků bílého trpaslíka, který by mohl způsobit takový výbuch," řekl vedoucí vyšetřovatel Bradley Schaefer Louisiana State University (LSU) v Baton Rouge. "Logika je zde stejná jako slavný citát z Sherlocka Holmese:" Když jste vyloučili nemožné, cokoli zůstává i když nepravděpodobné, musí být pravda."

Povahu SNR 0509-67.5 lze nejlépe vysvětlit dvěma pevně spojenými bílými trpaslíky obíhajícími ve spirále blíž a blíž, až se srazí a systém exploduje.
Tyto výsledky byly zveřejněny na zasedání Americké astronomické společnosti v Austinu v Texasu. Článek s výsledky bude publikován 12. ledna ve vydání časopisu Science.

Po čtyři desetiletí hledání supernov typu Ia jsou progenitoři klíčovou otázkou v astrofyzice. Problém nabyl zvláštního významu v průběhu posledních deseti let se supernovami typu Ia, protože právě tyto objekty jsou primárními nástroji pro měření zrychlení vesmíru.

Obrovské výbuchy supernov typu Ia produkují světlo, které je často jasnější než celá galaxie hvězd. Problém byl identifikovat typ hvězdného systému, který vytlačuje hmotu bílého trpaslíka přes okraj a spouští tento typ exploze. Navrženo bylo mnoho možností, ale většina z nich vyžaduje, aby explodující bílý trpaslík po explozi zanechal se po sobě společníka.

Proto, možným způsobem jak rozhodnout mezi různými modely progenitorů je podívat se hluboko do centra staré supernovy a hledat hvězdu ex-společníka.

V roce 2010 Schaefer a Ashley Pagnotta z LSU připravili návrh, jak vyhledávat slabé ex-společníky v centru čtyř zbytků supernov ve Velkém Magellanově mračnu. Zjistili totiž, že Hubbleův teleskop již pořídil snímek jednoho z jejich cílů, zbytku SNR 0509-67.5. Snímek byl nalezen v rámci programu Hubble Heritage, který sbírá zejména fotogenické obrazy astronomických cílů.

Při analýze centrální oblasti astronomové zjistili, že je zcela bez hvězd až k limitu nejslabších objektů, které HST může na fotografiích zachytit. Schaefer uvádí, že nejlepší vysvětlení je opustit tzv. "double degenerate model", ve kterém se předpokládá kolize dvou bílých trpaslíků.

Nejsou zaznamenána žádná pozorování explodující hvězdy. Nicméně, výzkumníci ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md, identifikovali světlo od supernovy, které se odráží od mezihvězdného prachu a jeho pozorování na Zemi je zpožděno o 400 let. Toto zpoždění, tzv. světelné echo výbuchu supernovy také astronomům umožnilo změřit spektrální podpis světla od exploze. Na základě barvy tohoto podpisu, byli astronomové schopni odvodit, že se jedná o supernovu typu Ia.

Vzhledem k tomu, zbytek vypadá jako dokonale symetrická koule či bublina může se přesně určit geometrický střed. Tyto vlastnosti činí z SNR 0509-67.5 ideální cíl pro vyhledávání ex-společníka. Mladý věk také znamená, že přeživší hvězda se posunula jen nedaleko od místa výbuchu.

Tým plánuje pozorovat i další zbytky supernov ve Velkém Magellanově mračnu a dále testovat jejich pozorování.

(podle informací STScI-2012-06 z 11. 1. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 18. 01. 2012, 08:08