13.12.2017, 06:43 CET

NAŠE GALAXIE PODLE PRŮZKUMU OBSAHUJE 100 MILIARD PLANET

Umělecká představa planet kolem hvězd. Kredit: HST, NASA.Podle podrobné statistické studie založené na detekci extrasolárních planet s pomocí techniky zvané microlensing naše naše Mléčná dráha obsahuje minimálně 100 miliard planet.

Kailash Sahu, ze Space Telescope Science Institute v Baltimore, Md., je členem mezinárodního týmu, který oznámil, že podle statistiky naše Galaxie obsahuje minimálně jednu planetu na jednu hvězdu. To znamená, že pravděpodobně existuje 1500 planet do vzdálenosti 50 sv. let od Země.

Výsledky jsou založeny na šestnáctiletém průzkumu v rámci projektu PLANET (Probing Lensing Anomalies NETwork), který Sahu se svými spolupracovníky založil v r. 1995. Studie dochází k závěru, že existuje mnohem více planet o velikosti Země, než nafouklých planet o velikosti Jupitera. Vychází z kalibrace hmotnostní funkce planet, která ukazuje, že počet planet se zvyšuje s nižší hmotností. Hrubý odhad z tohoto průzkumu ukazuje na existenci více než 10 miliard planet terestrického typu v naší galaxii.

Výsledky byly publikovány v 12. ledna v britském vědeckém časopise Nature.

Závěry týmu vycházejí z techniky hledání planet s pomocí tzv. gravitační mikročočky. Technika spočívá v mapování náhodného pohybu hvězd, které jsou obecně příliš malé na to, aby byl zaznamenán. Pokud jedna hvězda přesně zakrývá jiné hvězdy, gravitace hvězdy z popředí ohýbá světlo od hvězdy v pozadí.

To znamená, že hvězdy v popředí působí jako obrovská čočka která zesiluje světlo od hvězdy v pozadí. Planeta kolem hvězdy v popředí může vyvolat dodatečné zjasnění hvězdy v pozadí. Toto dodatečné zjasnění odhalí existenci planety, která je příliš slabá nato, aby byla pozorována dalekohledy.

Čím vyšší je hmotnost "čočky", hvězdy, tím delší je doba trvání jevu gravitační mikročočky. Typické případy mikročočky trvají asi měsíc. Ale dodatečné zjasnění vlivem planet obvykle trvá několik hodin až několik dní.
Pomocí techniky mikročočky jsou astronomové schopni určit hmotnost planety. Tato metoda ovšem není nic nevypovídá o složení vzdáleného světa.

Na rozdíl od jiných detekčních technik planet, které měří ve stíny planet procházející před jejich hvězdami (tranzit) nebo měří zakolísání hvězd způsobené gravitačním působením planety (měření radiálních rychlostí a astrometrie), technika gravitační čočky je nezkreslená výběrem mateřské hvězdy.

Jiné techniky pracují nejlépe při hledání planet v blízkosti svých hvězd s krátkou oběžnou dobu. Ale efekt mikročočky může odhalit i planetu, která je tak daleko od své mateřské hvězdy jako Saturn je od Slunce a i tak blízko, jako Merkur od našeho Slunce. Tato technika je také citlivá na detekci planet o velikosti Merkura.

Široké přehlídky jako je OGLE (Optical gravitační čočky Experiment) a MZe (Microlensing Observations in Astrophysics) sledují miliony hvězd každou jasnou noc s cílem identifikovat a upozornit na hvězdné mikročočky co nejdříve. Následně pak spolupracovníci, jako je projekt PLANET, monitorují 24 hod denně tyto kandidáty, s pomocí dalekohledů rozmístěných po celém světě.

Z přibližně 40 případů pečlivě sledovaných mikročoček, se u třech prokáže existence exoplanet. S pomocí statistické analýzy tým potom zjistil, že jednu ze šesti hvězd obíhá planeta typu Jupitera. A co víc, polovina hvězd má planety o hmotnosti Neptuna, a dvě třetiny hvězd mají své planety o hmotnosti Země. Proto, planety s nízkou hmotností jsou hojnější než jejich hmotnější protějšky.

"To znamená, že statisticky by každá hvězda v Galaxii měla mít alespoň jednu planetu, a možná i více," řekl Sahu.

"Výsledky ze tří hlavních technik detekce planet rychle konvergují ke společnému závěru: V galaxiích jsou planety nejen běžnou záležitostí, ale mnohem více je těch menších planet, než těch velkých," řekl Stephen Kane, spoluautor z NASA Science Exoplanet Institut na California Institute of Technology, Pasadena, Calif "Je to povzbuzující zpráva pro nalezení nějaké obyvatelné planety."

Tyto výsledky jsou nezávislé na projektu hledání gravitačních čoček, který vede Takahiro Sumi z Osaka University v Japonsku. Sumi odhaduje, že existují stovky miliard planet s oběžnými drahami většími než oběžná dráha planety Saturn a nebo jsou volně plovoucí po celé galaxii.

(podle informací STScI-2012-07 z 11. 1. 2012 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 18. 01. 2012, 07:10