Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

21.08.2019, 18:17 CEST
Juliánské datum: 2458717.18
Brno - soumrak (9° ↓): 18h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 57m UT
Max.délka pozorování: 8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 20:39) Měsíc (↓ 09:40)

Stáří (dny): 21

(↑ 03:58) Slunce (↓ 17:55)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

MÁME SE OBÁVAT NOVÝCH OBJEVŮ V CERN?


V pátek 23. 9. 2011 na tiskové konferenci v CERN bylo oznámeno, že vědci pracující na experimentu OPERA naměřili rychlost pohybu neutrin, která je vyšší, než je rychlost světla. Je to dobrá nebo špatná zpráva?

OPERA je experiment, při kterém jsou v Super Proton Synchrotron (SPS) v CERN v Ženevě ve Švýcarsku vysílány úzké svazky protonů do tlumícího členu a z něj potom vlivem srážek vylétají mezony, které se během letu v 1000 m dlouhém vakuovém tunelu mění na neutrina, která míří do detektoru v italském pohoří Gran Sasso. Ten je vzdálený 730 km od SPS. Při měření bylo zjištěno, že neutrina tuto vzdálenost urazila o 60,7 nanosekund (0,0000000607 s) rychleji než by odpovídalo rychlosti světla. To znamená, že byla podle dosavadních měření překročena rychlost světla o 0,0000248 rychlosti světla. Neurčitost měření byla stanovena na 6,9 ns pro statistickou část a 7,4 ns pro systematickou část. Je to tudíž velmi malý rozdíl, ale pokud jsou všechna měření v pořádku, tak je dostatečně průkazný.

Co by toto zjištění znamenalo pro současné fyzikální teorie?
Cern3
Pokud by se prokázalo, že opravdu byla překročena rychlost světla a nebyla to žádná chyba měření, potom by nutně bylo třeba hledat náhradní teorii za Einsteinovu speciální teorii relativity (STR). Pomocí STR dokážeme vysvětlit jevy jako gravitační čočky, černé díry nebo rozpínání vesmíru. S touto teorií se však setkáváme každodenně. Například pokud jedete autem a používáte GPS navigaci, jste závislí na STR.

Nikdo z fyziků si vyvrácení této teorie nepřeje a všichni budou nyní dělat vše pro to, aby byly nalezeny nějaké chyby měření v experimentu OPERA. Vědci provedli během 3 roků více než 16000 experimentů s těmito neutriny a zjistili, že chyba měření času je asi 15 ns. Zbývá tedy vysvětlit dalších 45 ns a to bude úkol široké odborné veřejnosti. Musejí nalézt další nepřesnosti, kterých se vědci v Itálii dopustili.

Co jsou to neutrina?
Cern1
Neutrina jsou částice, které vznikají při přeměně protonu na neutron. Při této reakci, která probíhá ve všech běžných hvězdách, se uvolňuje kromě neutronu ještě pozitron a elektronové neutrino. Například základní reakcí v nitru našeho Slunce je přeměna 4 protonů na jádro hélia (částice alfa). Při této přeměně se dva protony zbavují kladného náboje ve formě pozitronů a současně vzniknou dvě elektronová neutrina.

Neutrina jsou zvláštní částice. Prakticky neinteragují z hmotou (reagují slabou interakcí) a proto všemi látkami jen prochází. Například naším tělem prochází miliardy neutrin. Zdrojem těchto částic není jen Slunce, ale i výbuchy supernov, vznikají interakcí kosmického záření z horními vrstvami zemské atmosféry nebo v jaderných elektrárnách.

Elektronové neutrino není jediné. Existují ještě mionová a tauonová neutrina. Elektronová neutrina, která vylétají z našeho Slunce se cestou k Zemi mění v mionová a tauonová a ta zase v elektronová. Experiment OPERA byl postavený právě proto, aby tauonová neutrina zachytil. Vedlejším produktem těchto měření bylo určení jejich rychlosti.

Jak lze neutrina detekovat?

Neutrina detekujeme pomocí podzemních detektorů jako například Super-Kamiokande v Japonsku, což je válcová nádoba z nerezové oceli o průměru 39 metrů a výšce 42 metrů, naplněná 50 000 tunami naprosto čisté vody. Na vnitřních stěnách tohoto detektoru je rozmístěno celkem 13 000 citlivých fotonásobičů. Přístroj je umístěný v hloubce 2700 metrů pod povrchem v dole Kamioka.

V experimentu OPERA se používají cihly s desek mezi kterými jsou elektronické detektory, které zaznamenávají přilétající neutrina. Samozřejmě ne všechna je možné detekovat. Z každé miliardy neutrin pouze několik tisíc interaguje s hmotou a je možné je tedy zachytit v detektoru. Neutrina navíc mají velmi malou klidovou hmotnost.

Jak vědci vědí, že zachytávaná neutrina jsou opravdu z CERN a ne z jiných zdrojů?

Svazek neutrin vylétajících z SPS je velmi úzký přesně mířený do detektoru. Navíc jsou protony a později tedy i neutrina vysílány po tzv. balících (angl. bunch) po 5 ns a je tedy jasné, která neutrina jsou z CERN.

Závěr

Na závěr je třeba říct, že nám nezbývá nic jiného než čekat, až některý vědecký tým najde chybu v měření nebo jiným experimentem tyto výsledky potvrdí. To však může trvat několik let.

Mgr. Michal Vodička, 2. 10. 2011

Použité zdroje:

Measurement of the neutrino velocity with the OPERA detektor in the CNGS beam, dostupné http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1109/1109.4897.pdf
CERN website, http://www.cern.ch

M. Vodička: Standardní model, distanční text, Prostějov 2009


Dalibor Hanžl, 03. 10. 2011, 07:43
Další články v kategorii Astronomie :
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2018 W2 (Africano). Fotografovano: 18. 8. 2019 20h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS