13.12.2017, 15:43 CET

KOSMICKÝ TELESKOP HST OBJEVIL DALŠÍ MĚSÍC OBÍHAJÍCÍ KOLEM PLUTA

Trent J. Perrotto, Headquarters, Washington
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore
Karen Randall, SETI Institute, Mountain View, Calif.

Snímek satelitů trpasličí planety Pluto, včetně P4. Kredit: HSTWASHINGTON - Astronomové pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu objevili čtvrtý měsíc obíhající kolem ledové trpasličí planety - Pluta. Malý, nový satelit dostal předběžné označení P4 a byl objeven Kosmickým teleskopem HST během přehlídky, jež měla za cíl pátrat po prstencích Pluta.

Nový měsíc je nejmenším objeveným měsícem u Pluta. Jeho průměr je odhadován na 13 až 34 km. Pro srovnání - Charon, největší měsíc u Pluta, má průměr 1043 km. Další měsíce Nix a Hydra mají průměry 32 až 113 km.

"Je zajímavé, že kamery na HST mohly spatřit tak malý objekt, a to tak jasně a v tak velké vzdálenosti (kolem 5 miliard km)," říká Mark Showalter z SETI Institute v Mountain View v Kalifornii, který vedl tento program pozorování HST.

Tento objev je výsledkem probíhající práce v rámci projektu podpory mise satelitu NASA New Horizons která by měla doletět k systému Pluta v roce 2015. Projekt je nevržen tak, aby získával nové poznatky o vzdáleném světě na okraji sluneční soustavy. HST mapuje povrch Pluta a objev nového satelitu bude neocenitelný pro plánování výzkumu sondy New Horizons během těsného přiblížení.

"Je to fantastický objev," řekl vedoucí projektu New Horizons Alan Stern z Southwest Research Institute, Boulder, Colo "Nyní, když víme, že existuje jiný měsíc v systému Pluta, můžeme plánovat jeho detailní zkoumání během průletu kosmické sondy."

Nový měsíc se nachází mezi oběžnými drahami Nixe a Hydry, které Hubble teleskop objevil v roce 2005. Charon byl objeven v roce 1978 v USA Naval Observatory a poprvé byl rozlišen jako samostatný objekt u Pluta pomocí HST v roce 1990.

Vědci se domnívají, že celý systém satelitů kolem této trpasličí planety vznikl na počátku existence naší sluneční soustavy kolizemi mezi Plutem a jinými tělesy o velikosti planet. Při kolizích byl odhozen materiál, který se spojil a vytvořil satelity kolem Pluta.

Také výsledek zkoumání lunárních hornin, které dopravily na Zemi mise Apollo vede k teorii, že náš Měsíc vznikl před 4.4 miliardami let jako výsledek podobné kolize mezi Zemí a tělesem o velikosti planety Mars. Vědci se domnívají, že materiál vyvržený z Pluta díky impaktu mikrometeoritů mohl dát vznik prstencům kolem trpasličí planety. HST tyto prstence ale dosud nezaznamenal.

"Tento překvapivý objev je připomínkou toho, že HST je mocným nástrojem a unikátní obecnou astronomickou observatoří produkující ohromující a nečekané objevy," řekl astrofyzik Jon Morse, ředitel divize HST v NASA, Washington.
Satelit P4 byl poprvé spatřen na snímku, který pořídil přístroj na HST Wide Field Camera 3 28. června. Jeho existence byla potvrzena následným snímkováním HST, které bylo prováděno 3. a 18. července. Tento měsíc nebyl zachycen na předchozích snímcích z HST, protože měly kratší expozice. Existovala šance, že by se mohl objevit jako velmi slabý a rozmazaný objekt na snímcích z r. 2006, ale na nich byl přehlédnut.

HST je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a Evropskou kosmickou agenturou. NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu, Maryland, dalekohled řídí. Space Telescope Science Institut (STScI) v Baltimore vede vědecké operace HST. STScI pracuje pro NASA v rámci Sdružení vysokých škol pro Výzkum v astronomii se sídlem ve Washingtonu.

Další snímky a informace o HST naleznete na http://www.nasa.gov/hubble

(podle informací 11-234 z 20. 7. 2011 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 07. 2011, 09:58