Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:31 CET
Juliánské datum: 2458468.73
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

NOVÉ SNÍMKY KOMETY WILD 2 ZE SONDY STARDUST


Snímek komety Wild 2 ze sondy Stardust. Foto: JPL, NASA.V nepříznivých podmínkách, za neustálého bombardování kometárními částicemi, jejichž rychlost byla šestkrát vyšší než rychlost kulky vystřelené z pušky, začala kosmická sonda NASA Stardust svoji dvouletou pou? návratu na planetu Zemi. Ke svému cíli ještě musí urazit 1.14 miliardy kilometrů.

"Druhého ledna 2004 nám dala kometa Wild 2 trochu svých částic a vůbec se nebránila," řekl vedoucí projektu Stardust Tom Duxbury z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie. "Naše data naznačují, že jsme prolétli proudem kometárních částic, a nejméně v deseti případech došlo k zásahu první vrstvy našeho štítu. K poškození sondy nedošlo, štít byl složen z více vrstev materiálu."

Do kómy komety, obrovského mračna prachu a plynu, které obklopuje kometární jádro, sonda Stardust vlétla 31. prosince 2003. Od tohoto okamžiku prudce vzrostlo riziko zásahu nějakou kometární částicí a uplatnily se obranné štíty.

"Domnívali jsme se, že během přibližování se k jádru komety dojde k jednorázovému nárůstu počtu částic, a po těsném přiblížení zase k redukci jejich počtu," řekl vědecký pracovník z University of Washington, Dr. Dom Brownlee, vedoucí mise Stardust. Ale podle měření hustoty částic vychází úplně něco jiného. "Naše data ukazují, že jsme vlétli do obrovského mračna částic, které najednou skončilo a dále nebylo téměř vůbec nic. Let pokračoval a sonda vlétla do dalšího mračna částic."
Graf rozložení hustoty částic v kómě komety Wild 2. Kredit: JPL, NASA.
Částice Stardust zasahovaly rychlostí 6.1 km/s. Sonda tyto kometární částice sbírala a téměř okamžitě analyzovala palubními přístroji. Další částice ukládala k pozdější hloubkové analýze, která ovšem proběhne už na Zemi. Souběžně s těmito testy pořizovala kosmická sonda také pozoruhodné snímky pětikilometrového jádra komety Wild 2.
Návratová kapsule přistává na Zemi. Kredit: NASA.
"Naše navigační kamera byla navržena k navigaci, a ne k vědeckým účelům," řekl vedoucí obrazového týmu Stardust Ray Newburn. "Ale i přes to máme nejlepší snímky komety, jaké kdy byly získány. Jedná se o 72 snímků s pozoruhodným množstvím informací. Máme vyfotografovány nejen jety tryskajícího materiálu z komety, ale poprvé v historii můžeme na vlastní oči spatřit původní povrch komety."

Přibližně v 11h25m PST (2h25m EDT) 2. ledna, což je jen minuta po nejtěsnějším průletu kolem komety, namířila sonda Stardust svoji vysoce ziskovou anténu na Zemi a začala vysílat data. Datový tok zabral více než 30 hodin, ale kometární specialisté jej budou zkoumat a pečlivě analyzovat po celé roky. O šest hodin později došlo k další zásadní události, která vyvolá doslova exponenciální nárůst vědeckých úkolů.

"Po šesti hodinách od největšího přiblížení jsme sklopili zachytávací mříž, s jejíž pomocí budeme zkoumat hojnost kometárních částic. Tyto částice budou uloženy v návratové kapsuli," dodává Duxbury. "Kapsule bude později otevřena v naprosto čisté místnosti v Johnson Space Center. Stane se tak několik dnů po jejím návratu na Zemi v lednu 2006."

Vědci hodlají provádět hloubkovou analýzu vzorků, které mohou odhalit mnoho nových poznatků o kometách a nejrannější historii naší sluneční soustavy. Chemické a fyzikální informace uložené v částicích mohou nést informace o planetách a materiálů ze kterého byly stvořeny. Více informací o projektu Stardust naleznete na http://stardust.jpl.nasa.gov .

Stardust je součást NASA Discovery Program, stavby levných, velmi specializovaných vědeckých misí. Sonda postavila společnost Lockheed Martin Space Systems, Denver a je řízena JPL pro NASA Office of Space Science, Washington. JPL je součást California Institute of Technology in Pasadena, Calif. Hlavním vědeckým představitelem projektu je profesor Donald E. Brownlee z University of Washington v Seattle.

(podle informací JPL 2004-007 z 6. 1. 2004 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 07. 01. 2004, 18:59
Další články v kategorii MPH :
 •   BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS