13.12.2017, 06:44 CET

KOSMICKÁ SONDA SWIFT A TELESKOP HST ZKOUMAJÍ ZBYTKY PO SRÁŽCE S ASTEROIDEM

Asteroid Scheila s oblakem vyvrženého prachu. Kredit: NASA.WASHINGTON - Koncem loňského roku si astronomové všimli asteroidu s názvem Scheila, který nečekaně zjasněl a byl u něj krátce pozorován vějíř, jaký vzniká po dopadu tělesa. Data z NASA satelitu Swift a Hubbleova teleskopu ukázaly, že k těmto změnám pravděpodobně došlo poté, co na asteroid Scheila dopadl jiný, mnohem menší asteroid.

"Srážky mezi asteroidy vytváří úlomky hornin od jemného prachu až po obrovské balvany, které dopadají na planety a jejich měsíce," řekl Dennis Bodewits, astronom z University of Maryland v College Park a hlavní autor studie Swift. "Ale toto je poprvé, co se nám podařilo zachytit jednu srážku s odstupem jen několika týdnů, dlouho předtím, než se důkazy vytratí.

Asteroidy jsou skalnaté úlomky tvořené pozůstatky materiálu z formování a vývoje sluneční soustavy v době přibližně před 4,6 miliardami let. Miliony z nich obíhají kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem ve hlavním pásu planetek. Scheila má průměr přibližně 70 kilometrů a Slunce oběhne jednou za pět let.

"Hubble data lze nejjednodušeji vysvětlit dopadem tělesa o rychlosti 11.000 km/h. Jednalo se o některou z dosud neznámých planetek s průměrem asi 32 m," řekl vedoucí týmu Hubble David Jewitt z University of California v Los Angeles. HST neviděl žádný samostatný fragment kolize, na rozdíl od případu v roce 2009, kdy u komety P/2010 A2 byla také pozorována srážka s asteroidem.

Studie se objeví 20. května ve vydání Astrophysical Journal Letters a bude k dispozici on-line.

Astronomové už celá desetiletí vědí, že komety obsahují ledový materiál, který je vyvrhován v případě, že je zahříván Sluncem. Za asteroidy jsou považována tělesa, které tvoří neaktivní skály, jejichž osudy, povrchy, tvary a velikosti byly poznamenány vzájemnými dopady. Nicméně v posledních letech se tato jednoduchá představa rozrostla ve složitější mozaiku.

Jsou katalogizovány objekty, které ačkoli s drahou typickou pro asteroid po několik měsíců vykazují jasné kometární charakteristiky a po zbytek času asteroidální charakteristiky. U jiných pozorujeme mnohem kratší výbuchy. Ledový materiál může být exponován příležitostně, a to buď vnitřními geologickými procesy a nebo jedním dopadem, jaký jsme právě zaznamenali.

Na snímcích z University of Arizona Catalina Sky Survey projektu z 11. prosince 2010 (projekt NASA pro sledování objektů těsně míjejících Zemi) byl zachycen asteroid Scheila, který byl dvakrát jasnější než se očekávalo a byl zahalen do slabé kometární záře. Po prohledání celého archivu snímků astronomové určili, že k dopadu došlo někdy mezi 11. listopadem a 3. prosincem.

Tři dny po výbuchu byly oznámeny snímky z Swift Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT). Podařilo se získat více snímků planetky i její spektra. Ultrafialové sluneční záření molekuly plynu který obklopuje komety rozkládá. Například molekuly vody se přeměňují na hydroxyl a vodík. Ale žádná z těchto emisí, obvykle identifikovatelná v kometách, na UVOT spektrech není (např. hydroxyl nebo kyan). Absence plynu kolem Scheila vedl tým Swift k odmítnutí scénáře, že by byl led vystaven nějaké aktivitě.

Snímky ukazují, asteroid byl na severu lemován jasným prachovým vějířem a na jihu se nacházel ještě jeden slabší vějíř. Dva vějíře tvořené malými prachovými částicemi, vznikly důsledkem dopadu tělesa na sluncem neosvětlenou stranu. HST pak 27. prosince a 4. 1. 2011 pozoroval mizící oblak prachu.

Tyto dva týmy svá pozorování nejlépe vysvětlují kolizí s malým asteroidem, který narazil do povrchu Scheila pod úhlem menším než 30 stupňů, takže vznikl kráter přes 320m. Laboratorní pokusy ukazují, že při přímějším dopadu by nevznikly dva odlišné prachové vějíře. Vědci odhadují, že během dopadu bylo vyvrženo více než 660.000 tun prachu - což odpovídá téměř dvojnásobku hmotnosti Empire State Building.

"Oblak prachu kolem Scheila mohl být 10.000 krát hmotnější jeden než oblak vyvržený z komety 9P/Tempel 1 během experimentu NASA Deep Impact pod vedením UMD, "říká spoluautor práce Michael Kelley, také z univerzity Maryland. "Srážky nám umožňují nahlédnout dovnitř komet a asteroidů. Vyvržený materiál při experimentu Deep Impact obsahoval spoustu ledu a absence ledu v nitru Scheila ukazuje, že Scheila je stavbou úplně rozdílná než komety."

Mise Hubble a Swift řídí NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. Hubble byl postaven a je provozován ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Vědecké operace pro obě mise zahrnují příspěvky od mnoha národních a mezinárodních partnerů. Více informací, videa a obrázky související s tímto pozorováním, najdete na: http://www.nasa.gov/topics/universe/features/asteroid-collision.html.

(podle informací NASA 11-128 z 28. 4. 2011)

Dalibor Hanžl, 29. 04. 2011, 11:49