Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

21.08.2019, 17:32 CEST
Juliánské datum: 2458717.15
Brno - soumrak (9° ↓): 18h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 57m UT
Max.délka pozorování: 8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 20:39) Měsíc (↓ 09:40)

Stáří (dny): 21

(↑ 03:58) Slunce (↓ 17:55)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA SWIFT A TELESKOP HST ZKOUMAJÍ ZBYTKY PO SRÁŽCE S ASTEROIDEM


Asteroid Scheila s oblakem vyvrženého prachu. Kredit: NASA.WASHINGTON - Koncem loňského roku si astronomové všimli asteroidu s názvem Scheila, který nečekaně zjasněl a byl u něj krátce pozorován vějíř, jaký vzniká po dopadu tělesa. Data z NASA satelitu Swift a Hubbleova teleskopu ukázaly, že k těmto změnám pravděpodobně došlo poté, co na asteroid Scheila dopadl jiný, mnohem menší asteroid.

"Srážky mezi asteroidy vytváří úlomky hornin od jemného prachu až po obrovské balvany, které dopadají na planety a jejich měsíce," řekl Dennis Bodewits, astronom z University of Maryland v College Park a hlavní autor studie Swift. "Ale toto je poprvé, co se nám podařilo zachytit jednu srážku s odstupem jen několika týdnů, dlouho předtím, než se důkazy vytratí.

Asteroidy jsou skalnaté úlomky tvořené pozůstatky materiálu z formování a vývoje sluneční soustavy v době přibližně před 4,6 miliardami let. Miliony z nich obíhají kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem ve hlavním pásu planetek. Scheila má průměr přibližně 70 kilometrů a Slunce oběhne jednou za pět let.

"Hubble data lze nejjednodušeji vysvětlit dopadem tělesa o rychlosti 11.000 km/h. Jednalo se o některou z dosud neznámých planetek s průměrem asi 32 m," řekl vedoucí týmu Hubble David Jewitt z University of California v Los Angeles. HST neviděl žádný samostatný fragment kolize, na rozdíl od případu v roce 2009, kdy u komety P/2010 A2 byla také pozorována srážka s asteroidem.

Studie se objeví 20. května ve vydání Astrophysical Journal Letters a bude k dispozici on-line.

Astronomové už celá desetiletí vědí, že komety obsahují ledový materiál, který je vyvrhován v případě, že je zahříván Sluncem. Za asteroidy jsou považována tělesa, které tvoří neaktivní skály, jejichž osudy, povrchy, tvary a velikosti byly poznamenány vzájemnými dopady. Nicméně v posledních letech se tato jednoduchá představa rozrostla ve složitější mozaiku.

Jsou katalogizovány objekty, které ačkoli s drahou typickou pro asteroid po několik měsíců vykazují jasné kometární charakteristiky a po zbytek času asteroidální charakteristiky. U jiných pozorujeme mnohem kratší výbuchy. Ledový materiál může být exponován příležitostně, a to buď vnitřními geologickými procesy a nebo jedním dopadem, jaký jsme právě zaznamenali.

Na snímcích z University of Arizona Catalina Sky Survey projektu z 11. prosince 2010 (projekt NASA pro sledování objektů těsně míjejících Zemi) byl zachycen asteroid Scheila, který byl dvakrát jasnější než se očekávalo a byl zahalen do slabé kometární záře. Po prohledání celého archivu snímků astronomové určili, že k dopadu došlo někdy mezi 11. listopadem a 3. prosincem.

Tři dny po výbuchu byly oznámeny snímky z Swift Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT). Podařilo se získat více snímků planetky i její spektra. Ultrafialové sluneční záření molekuly plynu který obklopuje komety rozkládá. Například molekuly vody se přeměňují na hydroxyl a vodík. Ale žádná z těchto emisí, obvykle identifikovatelná v kometách, na UVOT spektrech není (např. hydroxyl nebo kyan). Absence plynu kolem Scheila vedl tým Swift k odmítnutí scénáře, že by byl led vystaven nějaké aktivitě.

Snímky ukazují, asteroid byl na severu lemován jasným prachovým vějířem a na jihu se nacházel ještě jeden slabší vějíř. Dva vějíře tvořené malými prachovými částicemi, vznikly důsledkem dopadu tělesa na sluncem neosvětlenou stranu. HST pak 27. prosince a 4. 1. 2011 pozoroval mizící oblak prachu.

Tyto dva týmy svá pozorování nejlépe vysvětlují kolizí s malým asteroidem, který narazil do povrchu Scheila pod úhlem menším než 30 stupňů, takže vznikl kráter přes 320m. Laboratorní pokusy ukazují, že při přímějším dopadu by nevznikly dva odlišné prachové vějíře. Vědci odhadují, že během dopadu bylo vyvrženo více než 660.000 tun prachu - což odpovídá téměř dvojnásobku hmotnosti Empire State Building.

"Oblak prachu kolem Scheila mohl být 10.000 krát hmotnější jeden než oblak vyvržený z komety 9P/Tempel 1 během experimentu NASA Deep Impact pod vedením UMD, "říká spoluautor práce Michael Kelley, také z univerzity Maryland. "Srážky nám umožňují nahlédnout dovnitř komet a asteroidů. Vyvržený materiál při experimentu Deep Impact obsahoval spoustu ledu a absence ledu v nitru Scheila ukazuje, že Scheila je stavbou úplně rozdílná než komety."

Mise Hubble a Swift řídí NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. Hubble byl postaven a je provozován ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Vědecké operace pro obě mise zahrnují příspěvky od mnoha národních a mezinárodních partnerů. Více informací, videa a obrázky související s tímto pozorováním, najdete na: http://www.nasa.gov/topics/universe/features/asteroid-collision.html.

(podle informací NASA 11-128 z 28. 4. 2011)


Dalibor Hanžl, 29. 04. 2011, 11:49
Další články v kategorii Astronomie :
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2018 W2 (Africano). Fotografovano: 18. 8. 2019 20h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS