14.12.2017, 01:37 CET

TELESKOPY NASA SPOJILY SÍLY K POZOROVÁNÍ MOMOŘÁDNÉ EXPLOZE

Snímek vzdálené galaxie s X-ray zdrojem 110328A (GRB). Kredit: HST.Satelity NASA Swift, Hubble Space Telescope, a Chandra X-ray Observatory se spojily a studovaly jednu z největších záhad - mohutný kosmický výbuch. Po více než týdnu vysoko energetické záření nadále zjasňuje a pak mizí.

Astronomové říkají, že ještě nikdy neviděli tak jasnou proměnnou, s tak vysokou energií a dlouho trvajícím zábleskem. Obvykle, gama-ray záblesky znamenají zničení hmotné hvězdy a zapalování emisí z těchto výbuchů nikdy netrvá déle než několik hodin.

Přestože výzkum stále probíhá, astronomové se domnívají, že neobvyklý výbuch pravděpodobně vznikl tak, že se hvězda přiblížila příliš blízko k její galaktické centrální černé díře. Intenzivní slapové síly hvězdu roztrhaly a dopadající plyn nadále proudil směrem k černé díře. Podle tohoto modelu se podél rotační osy rotující černé díry vytvořily jety. Silný výbuch rentgenového a gama záření můžeme pozorovat jen když paprsek jetu směřuje přesně do roviny našeho pohledu.

28. března 2011 satelit Swift Burst Alert Telescope objevil zdroj v souhvězdí Draka, když se objevil první z řady silných výbuchů.

"Víme, že v naší galaxii existují objekty, které mohou produkovat opakované výbuchy. Ty jsou ale tisíc až milion krát slabší než výbuch, kterého jsme svědky dnes. Toto je opravdu mimořádné," řekl Andrew Fruchter na Space Telescope Science Institute v Baltimore.

Swift určil pozici výbuchu, který je nyní katalogizován jako výbuch-gama 110328A (GRB), a informoval astronomy na celém světě.

Jakmile se desítky dalekohledů obrátily na toto místo na obloze, astronomové si rychle všimli malé vzdálené galaxie, která se nacházela velmi blízko pozice Swift. Hluboký snímek pořízený HST v pondělí 4. dubna, označil za zdroj exploze oblast v centru této galaxie. Galaxie leží ve vzdálenosti 3,8 miliardy světelných let od Země. V ten stejný den astronomové použili NASA Chandra X-ray Observatory, aby provedli čtyř hodinovou expozici záhadného zdroje. Obraz, který lokalizuje X-ray objekt 10 krát přesněji než satelit Swift, ukazuje, že zdroj opravdu leží v centru galaxie, jakou snímkoval teleskop HST.

"Netrpělivě jsme očekávali pozorování z HST," řekl Neil Gehrels, vedoucí týmu a vědecký pracovník Swift v NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md. "Skutečnost, že exploze nastala v centru galaxie nám říká, že je velmi pravděpodobně spojena s masivní černou dírou. To řeší klíčovou otázku této tajemné události."

Většina galaxií, včetně naší Galaxie, obsahuje centrální černé díry s hmotnostmi miliónů Sluncí. Tyto největší galaxie mohou být i tisíckrát větší. Explozí narušená hvězda byla zřejmě lapena do černé díry s hmotností menší než Mléčná dráha a čtyři milion krát větší než naše Slunce.

Astronomové již dříve objevili hvězdy narušené supermasivními černými děrami, ale žádný případ neukázal takovou X-ray jasnost a proměnnost jako u GRB 110328A. Zdroj prošel mnoha vzplanutími. Například od 3. dubna zdroj vykazuje více než pětinásobné zjasnění.

Vědci si myslí, že X-ray záření může pocházet z hmoty pohybující se téměř rychlostí světla v částicích jetu, jež se vytvořil podél rotační osy rotující černé díry a jak hvězdný plyn dopadá do disku kolem černé díry.

"Nejlepší vysvětlení v tuto chvíli je, že jsme se dívaly přesně do hlavního jetu," řekl Andrew Levan z University of Warwick ve Velké Británii, který je vedoucím pozorování Chandra. "Když se díváme přímo do jetů, zvýšení jasu nám umožňuje spatřit detaily, jaké bychom jinak nemohli pozorovat."

Toto zvýšení jasnosti, které je nazýváno relativistickým paprskem, nastává v případě, když se hmota pohybuje téměř rychlostí světla a je vidět k nám v téměř v kolmém směru. Astronomové plánují další pozorování s HST, aby ověřili, zda jádro galaxie prodělává nějaké změny jasnosti.

Goddard řídí Swift a HST. NASA Marshall Space Flight Center v Huntsville, Alabama, USA, řídí projekt Chandra. Hubble byl postaven a je provozován ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou. Vědecké operace pro všechny tři mise zahrnují podporu od mnoha národních a mezinárodních partnerů.

(podle STScI-2011-10 z 7. 4. 2011 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 13. 04. 2011, 09:45