11.12.2017, 12:02 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

TELESKOP NASA POMOHL OBJEVIT DOSUD NEJMLADŠÍ GALAXII

Trent Perrotto, Headquarters, Washington
Whitney Clavin, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.
Larry O'Hanlon, W.M. Keck Observatory, Mauna Kea, Hawaii

Dosud nejmladší galaxie v obrazu gravitační čočky. Kredit: HST.WASHINGTON - Astronomové odhalili jednu z nejmladších galaxií ve vzdáleném vesmíru. Obsahuje hvězdy, které vznikly před 13,5 miliardami let, tj. pouhých 200 milionů let po velkém třesku. Objevitelé řeší otázky o tom, kdy první galaxie vznikla, a jak se v raném vesmíru vyvíjela.

Novou galaxii objevil přístroj NASA, Hubble Space Telescope. Detailní pozorování byla provedena na W.M. Keck Observatory, Mauna Kea, Havaji. Pozorování ukázalo, že světlo od galaxie pochází z doby, když vesmír byl jen 950 milionů roků starý, tedy ve stáří asi 13,7 miliardy let.

Infračervená data z HST a Spitzer Space Telescope ukazují, že hvězdy v galaxiích nejsou zcela dospělé. Vznikaly v době, kdy vesmír byl ve stáří jen 200 milionů let.

"Toto je výzva k tvorbě teorií co se odehrávalo v prvních letech existence vesmíru, tedy kdy tato galaxie vznikla, "řekl Johan Richard z Centre de Recherche Astronomique de Lyon, Lyon Universitas 1 ve Francii, hlavní autor studie, která byla přijata k publikování v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

"Mohlo by to dokonce pomoci vyřešit záhadu tvorby vodíkové mlhy, která raný vesmír původně vyplňovala a později se rozplynula." Tato galaxie není nejvzdálenějším pozorovaným objektem, ale je to jedna z nejmladších galaxií, která je pozorována tak detailně. Normálně, galaxie jako je tato, jsou extrémně slabé a obtížně studovatelné, ale v tomto případě, příroda poskytla astronomům kosmické zvětšovací sklo. Obraz galaxie je zvětšen díky hmotné kupě galaxií nacházející se před ní. Díky tomu se nám jeví 11 krát jasnější.

Tento jev se nazývá gravitační čočka. "Bez této kosmické čočky bychom tuto galaxii nemohli studovat. Byla by slabá, za pozorovacími schopnostmi současných pozorovacích zařízení, "říká spoluautor studie Eiichi Egami z University of Arizona v Tucsonu. "Díky přírodě, máme tuto skvělou příležitost vidět náš vesmír, jak vypadal před dávnými věky."

Tento objev může pomoci vysvětlit, jak se raný vesmír stal "reionizovaný." V určitém okamžiku našeho raného vesmíru došlo k přechodu periody temna na období světla. To bylo v čase, kdy se zapálily první hvězdy a galaxie. Toto světlo hvězd pak ionizovalo neutrální atomy vodíku nacházející se v okolním prostoru, což jim dalo náboj. Ultrafialové světlo pak mohlo nerušeně pronikat skrze to, co bylo zakryto mlhou.

Objev galaxie, kterou tvoří hvězdy ve stáří jen 200 milionů let po velkém třesku pomáhá astronomům zkoumat právě toto reionizační období. V době vývoje této galaxie, její horké, mladé hvězdy reionizovaly obrovské množství neutrálního vodíku v intergalaktickém prostoru. K reionizaci pravděpodobně přispěly celé populace podobných galaxií, ale ty jsou příliš slabé a bez zvětšovací lupy gravitační čočky nejsou pozorovatelné.

NASA James Webb Space Telescope (JWST), který by měl začít pracovat koncem tohoto desetiletí, přinese možnost pozorovat i tyto slabší galaxie bez pomoci gravitačních čoček.

Nástupce HST a Spitzer teleskopu, JWST, bude pozorovat infračervené světlo z chybějící populace raných galaxií. V konečném výsledku mise odhalí další z dobře chráněných tajemství našeho vesmíru.

"Vidět galaxie blízko začátku vesmíru je nesmírně vzrušující. Stalo se tak díky novým technologiím a náhodnému efektu gravitační čočky, "řekl Jon Morse, NASA Astrophysics Division ředitel agentury sídlem ve Washingtonu.

"Pozorování jako je tohle, nám otevírají okno do prostoru a času, ale ještě důležitější je to, že máme inspirací pro budoucí práci a jsme zase o krok blíže k hvězdám, které že svítily ve vesmíru krátce po Velkém třesku."

Více informací naleznete na webu Spitzer a Hubble teleskopu: http://www.nasa.gov/spitzer a http://www.nasa.gov/hubble.

(podle informací 11-109 z 12. 4. 2011 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 13. 04. 2011, 08:43