Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

26.10.2020, 08:28 CET
Juliánské datum: 2459148.81
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 34m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 40m UT
Max.délka pozorování: 12.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 14:23) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 9.7

(↑ 05:36) Slunce (↓ 15:38)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY


Spikule na Slunci, pozorované prostřednictvím Solar Dynamics Observatory. Tyto výtrysky plynu se pohybují rychlostí 240.000 km/h a obsahují plyn, který dosahuje teplot přes milion stupňů. Credit: NASA Goddard/SDO/AIA.Pozorování NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) a japonského satelitu Hinode ukazují, jak může plyn uvnitř obrovských zdrojů výtrysků na povrchu Slunce, známé jako Spikule, dosahovat teplot milionů stupňů celsia. Objevy nabízí nové možnosti toho, jak je možné, že vnější atmosféra dosahuje výrazně vyšších teplot než povrch Slunce.

Co způsobuje, že je atmosféra nebo koróna tak horká – milion stupňů oproti 5500 °C teploty povrchu – to zůstává málo pochopeným jevem sluneční atmosféry. Přitom sluneční počasí velmi ovlivňuje naši Zemi. Počínaje sluneční září a, pokud je dostatečně silné, přerušením komunikačních systémů a elektrických soustav konče. Proto je třeba tomuto fenoménu porozumět, abychom mohli účinně chránit naše satelity a rozvodné soustavy.

„Tradiční názor je takový, že plyn je ohřívaný na vysoké teploty v koróně,“ řekl Dean Pesnell z Goddardova střediska pro řízení vesmírných letů, NASA. „Náš návrh je takový, že chladný plyn ze spikulí ze slunečního povrchu je ohříván cestou do koróny.“

„Spikule byly poprvé pojmenovány v roce 1940, ale až donedávna je nebylo možné detailně zkoumat,“ prohlásil Bart De Pontieu z Lockheed Martin's Solar and Astrophysics Laboratory v Palo Alto, California. Objeveny však byly už v roce 1877 otcem Angelem Secchim v Římě. Jedná se úzké výtrysků plynů z chromosféry z dobou života 5-10 minut o velikosti několika set až tisíců kilometrů. Pohybují se rychlostí 20 km/s. Bart De Pontieu, Robert Erdélyi a Steward James vyslovili v roce 2004 hypotézu, podle které jsou spikule formovány jako výsledek oscilací zvukových vln v p-módu na povrchu Slunce s periodou asi 5 minut, které způsobují pulzaci slunečního povrchu (stoupání a klesání povrchu rychlostí několik set metrů za sekundu). Magnetický tok, který se odchyluje od vertikálního směru, zjasňuje a usměrňuje stoupající materiál do sluneční atmosféry a vytváří zde spikule. Tato teorie je však doposud předmětem odborných diskuzí.

Ve viditelném světle je zřetelné, jak spikule vysílají velké množství plazmatu – elektromagnetického plynu, který obklopuje Slunce – nahoru přes nižší vrstvy sluneční atmosféry nebo fotosféry. Množství takto odesílaného materiálu je fantastické. Asi 100 krát větší, než množství slunečního větru, který míří na okraj Sluneční soustavy. Nikdo však doposud nevěděl, jestli obsahuje horký plyn.

„Ohřívání spikulí na potřebné vysoké teploty nebylo nikdy pozorováno a jejich role v koronárním ohřevu byla tedy považována za odlišnou,“ řekl De Pontieu.
De Pontieho tým, který se skládá z výzkumníků z Lockheed Martin, the High Altitude Observatory of the National Center for Atmospheric Research (NCAR) v Colorado, a the University of Oslo, Norway, složili snímky z SDO a Hinode a získali tak nejkompletnější snímek plynu uvnitř těchto gigantických fontán.
Vědci objevili proces, jak je velká část plynu ohřívána na teplotu statisíců stupňů, zatímco malá část byla zahřívána na miliony stupňů. Časová posloupnost snímků ukazuje, jak je tento materiál chrlen do koróny s tím, že většina se vrací zpět na povrch Slunce. Avšak malá část plynu, ta která byla zahřáta na teploty milionů stupňů, se hned nevrací zpět na povrch. Když si představíte množství spikulí na Slunci a množství plynu v nich je možné předpokládat, že pokud toto superhorké plazma zůstane nahoře, může přispívat ke koronárnímu ohřívání.

Jonathan Cirtain, vedoucí americký vědec projektu Hinode z Marschallova střediska vesmírných letů v Alabamě říká, že takové nové informace nám pomohou lépe směřovat důležité otázky, které dosahují daleko za hranice Slunce. Tento průlom v pochopení mechanismů, které přenášejí energii ze sluneční fotosféry do koróny patří mezi jedny z nejzajímavějších otázek v astrofyzice: Jak jsou ohřívány atmosféry hvězd? Je to fantastický objev a ukazuje schopnosti NASA Heliophysics System Observatory.

(Na základě článku na serveru Astronomy.com, ze dne 7. 1. 2011, Michal Vodička)


Dalibor Hanžl, 12. 01. 2011, 07:29
Další články v kategorii Stelarni :
 •   OSUDNÉ SETKÁNÍ KOMETY ISON SE SLUNCEM
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
 •   SUPERNOVA 2011dh V GALAXII M51 CVn
 •   POZOROVÁNÍ ZÁKRYTU EPSILON AURIGAE 2009-2011
 •   POHLED NA PROBOUZEJÍCÍ SE SLUNCE NABÍZÍ VELKÉ SKVRNY
 •   HORKÉ SKVRNY NA POVRCHU SLUNCE MOHOU POMOCI ODHALIT TAJEMSTVÍ TEPLOTY KORÓNY
 •   11. 8. 1999: VÝROČÍ “NAŠEHO” ZATMĚNÍ SLUNCE ANEB POČASÍ BYLO STEJNĚ NEJISTÉ I PO DESETI LETECH
 •   EPSILON AURIGAE : ZAČAL ZÁKRYT DESETILETÍ
 •   22. ČERVENCE 2009 NASTANE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ SLUNCE V TOMTO STOLETÍ
 •   SLEDUJTE PRSTENCOVÉ ZATMĚNÍ SLUNCE PO INTERNETU
 •   V ZÁŘÍ MŮŽEME SPATŘIT DVA TRANZITY EXOPLANETY S NEJDELŠÍ ZNÁMOU PERIODOU

 • Hlavní zprávy:
 • NOČNÍ OBLOZE VÉVODÍ PLANETA MARS, KTERÁ PROJDE OPOZICÍ SE SLUNCEM
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Kometa C/2020 M3 (ATLAS). Fotografovano: 22. 10. 2020 2h 16m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS