Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

21.08.2019, 17:33 CEST
Juliánské datum: 2458717.15
Brno - soumrak (9° ↓): 18h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 2h 57m UT
Max.délka pozorování: 8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 20:39) Měsíc (↓ 09:40)

Stáří (dny): 21

(↑ 03:58) Slunce (↓ 17:55)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMIE BEZ TELESKOPU - VÝTRYSKY BLAZARŮ


5000 světelných let dlouhý výtrysk hmoty z obrovské eliptické galaxie M 87, což ale není blazar, protože jeho výtrysky neprotínají dráhu naší Země. Kredit: ESA/Hubble.Polární výtrysky hmoty se nejčastěji nacházejí v okolí objektů s rotujícím akrečním diskem – cokoliv z nově se formujicích hvězd v okolí stárnoucích neutronových hvězd. Vůbec nejmocnější polární výtrysky vznikají z akrečních disků černých děr, ať už hvězdných nebo supermasivních velikostí. V neposlední řadě, výtrysky směřující z aktivních galaxií jako jsou kvasary, které jsou orientovány na Zemi, se nazývají blazary.

Příčiny a způsob vzniku těchto výtrysků v jakémkoliv rozsahu není doposud plně znám. Je pravděpodobné, že zkroucené magnetické siločáry, vzniklé rotací akrečního disku, stlačují plazma vytryskující ze středu do úzkých trysek, které pozorujeme. Ale přesně to, jaký způsob přenosu energie způsobuje urychlení materiálu na únikovou rychlost je předmětem diskuzí.

V extrémních případech akrečního disku černých děr, získává materiál únikové rychlosti blízké rychlosti světla – té je potřeba tehdy, když materiál uniká z okolí černé díry. Polární výtrysky vyvržené takovou rychlostí se obvykle nazývají relativistické výtrysky.
Polární výtrysky probíhají ve směru rotujících magnetických indukčních čar (jsou s nimi rovnoběžné). Hnací silou výtrysků může být magnetický a/nebo intenzivní tlak záření, ale nikdo si v této chvíli není jistý. Kredit: NASA.
Relativistické výtrysky blazarů „vysílají“ energeticky v celém spektru elektromagnetického záření. Pozemní teleskopy potom mohou zachycovat část tohoto záření o nízkých frekvencích, zatímco vesmírné teleskopy, jako Fermi nebo Chandra mohou zachytit část s vysokými frekvencemi. Jak můžete vidět na titulním obrázku tohoto článku, Hubbleův vesmírný teleskop mohl až teď zachytit viditelné elektromagnetické záření z výtrysku hmoty z M87, ale pozemské teleskopy zachytily tyto výtrysky již v roce 1918.

Nedávná revize dat s vysokým rozlišením z Very Long Baseline Interfeometry (VLBI), týkající se integrace datových vstupů z geograficky vzdálených radioteleskopů sloučených do obřího virtuálního teleskopického pole, poskytuje trochu (opravdu jen trochu) lepší pohled do struktury a dynamiky výtrysků hmoty z aktivních galaxií.
Vlevo: kompozice snímků v rentgenovém/radiovém/optickém oboru hvězdy Centaurus A – také toto není blazar, protože výtrysky hmoty neprotínají dráhu naší Země. zdroj: X-ray: NASA/CXC/CfA/R.Kraft et al.; Submillimeter: MPIfR/ESO/APEX/A.Weiss et al.; Optical: ESO/WFI. Vpravo: Složený snímek ukazující záři z hvězdy Centaurus A a snímek měsíčního úplňku. V popředí jsou antény CSIRO Australia Telescope CompactArray, které pořídily data pro tento snímek.
Záření z těchto výtrysků je netermální, tzn. není v přímé souvislosti s teplotou vyvrženého materiálu. Radiové záření pravděpodobně pochází ze synchrotronních efektů – elektrony velmi rychle rotují uvnitř magnetického pole a vyzařují v celém elektromagnetickém spektru, ale obecně s vrcholem v radiovém oboru. Také inverzní Comptonův jev, kdy dochází ke srážkám fotonů a velmi rychle se pohybujících částic, propůjčujích fotonům více energie, čímž dosahují vyšších frekvencí, může přispět k produkci záření vyšších frekvencí.

Ať tak či tak, pozorování VLBI naznačují, že výtrysky z blazarů se tvoří ve vzdálenostech 10-100 poloměrů supermasivních černých děr a bez ohledu na síly, které způsobují urychlování hmoty na relativistické rychlosti, mohou existovat pouze na vzdálenost 1000 poloměrů těchto černých děr. Výtrysk potom může vylétnout v důsledku původního momentu hybnosti do vzdálenosti jednoho světelného roku.

Pro více informací si stáhněte článek Andreie Lobanova z Max-Planck Institute für Astronomie, http://arxiv.org/abs/1010.2856.

(Na základě článku na serveru UniverseToday.com ze dne 23. 10. 2010, přeložil Michal Vodička).

Dalibor Hanžl, 27. 10. 2010, 08:56
Další články v kategorii Astronomie :
 •   ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 •   V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2018 W2 (Africano). Fotografovano: 18. 8. 2019 20h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS