25.06.2018, 21:20 CEST

ASTRONOMIE BEZ TELESKOPU - VÝTRYSKY BLAZARŮ

5000 světelných let dlouhý výtrysk hmoty  z obrovské eliptické galaxie M 87, což ale není blazar, protože jeho výtrysky neprotínají dráhu naší Země. Kredit: ESA/Hubble.Polární výtrysky hmoty se nejčastěji nacházejí v okolí objektů s rotujícím akrečním diskem – cokoliv z nově se formujicích hvězd v okolí stárnoucích neutronových hvězd. Vůbec nejmocnější polární výtrysky vznikají z akrečních disků černých děr, ať už hvězdných nebo supermasivních velikostí. V neposlední řadě, výtrysky směřující z aktivních galaxií jako jsou kvasary, které jsou orientovány na Zemi, se nazývají blazary.

Příčiny a způsob vzniku těchto výtrysků v jakémkoliv rozsahu není doposud plně znám. Je pravděpodobné, že zkroucené magnetické siločáry, vzniklé rotací akrečního disku, stlačují plazma vytryskující ze středu do úzkých trysek, které pozorujeme. Ale přesně to, jaký způsob přenosu energie způsobuje urychlení materiálu na únikovou rychlost je předmětem diskuzí.

V extrémních případech akrečního disku černých děr, získává materiál únikové rychlosti blízké rychlosti světla – té je potřeba tehdy, když materiál uniká z okolí černé díry. Polární výtrysky vyvržené takovou rychlostí se obvykle nazývají relativistické výtrysky.
Polární výtrysky probíhají ve směru rotujících magnetických indukčních čar (jsou s nimi rovnoběžné). Hnací silou výtrysků může být magnetický a/nebo intenzivní tlak záření, ale nikdo si v této chvíli není jistý. Kredit: NASA.
Relativistické výtrysky blazarů „vysílají“ energeticky v celém spektru elektromagnetického záření. Pozemní teleskopy potom mohou zachycovat část tohoto záření o nízkých frekvencích, zatímco vesmírné teleskopy, jako Fermi nebo Chandra mohou zachytit část s vysokými frekvencemi. Jak můžete vidět na titulním obrázku tohoto článku, Hubbleův vesmírný teleskop mohl až teď zachytit viditelné elektromagnetické záření z výtrysku hmoty z M87, ale pozemské teleskopy zachytily tyto výtrysky již v roce 1918.

Nedávná revize dat s vysokým rozlišením z Very Long Baseline Interfeometry (VLBI), týkající se integrace datových vstupů z geograficky vzdálených radioteleskopů sloučených do obřího virtuálního teleskopického pole, poskytuje trochu (opravdu jen trochu) lepší pohled do struktury a dynamiky výtrysků hmoty z aktivních galaxií.
Vlevo: kompozice snímků v rentgenovém/radiovém/optickém oboru hvězdy Centaurus A – také toto není blazar, protože výtrysky hmoty neprotínají dráhu naší Země. zdroj: X-ray: NASA/CXC/CfA/R.Kraft et al.; Submillimeter: MPIfR/ESO/APEX/A.Weiss et al.; Optical: ESO/WFI. Vpravo: Složený snímek ukazující záři z hvězdy Centaurus A a snímek měsíčního úplňku. V popředí jsou antény CSIRO Australia Telescope CompactArray, které pořídily data pro tento snímek.
Záření z těchto výtrysků je netermální, tzn. není v přímé souvislosti s teplotou vyvrženého materiálu. Radiové záření pravděpodobně pochází ze synchrotronních efektů – elektrony velmi rychle rotují uvnitř magnetického pole a vyzařují v celém elektromagnetickém spektru, ale obecně s vrcholem v radiovém oboru. Také inverzní Comptonův jev, kdy dochází ke srážkám fotonů a velmi rychle se pohybujících částic, propůjčujích fotonům více energie, čímž dosahují vyšších frekvencí, může přispět k produkci záření vyšších frekvencí.

Ať tak či tak, pozorování VLBI naznačují, že výtrysky z blazarů se tvoří ve vzdálenostech 10-100 poloměrů supermasivních černých děr a bez ohledu na síly, které způsobují urychlování hmoty na relativistické rychlosti, mohou existovat pouze na vzdálenost 1000 poloměrů těchto černých děr. Výtrysk potom může vylétnout v důsledku původního momentu hybnosti do vzdálenosti jednoho světelného roku.

Pro více informací si stáhněte článek Andreie Lobanova z Max-Planck Institute für Astronomie, http://arxiv.org/abs/1010.2856.

(Na základě článku na serveru UniverseToday.com ze dne 23. 10. 2010, přeložil Michal Vodička).

Dalibor Hanžl, 27. 10. 2010, 08:56