12.12.2017, 22:59 CET

PRVNÍ VYUŽITÍ KOSMICKÉ ČOČKY K PRŮZKUMU TEMNÉ ENERGIE

Galaktická kupa jako obří gravitační čočka. Foto: HST.Astronomové vymysleli novou metodu pro měření snad největší záhady v našem vesmíru - temné energie. Tato tajemná síla, objevená v r. 1998, stlačuje náš vesmír a to zvyšující se rychlostí.

Poprvé v historii byli astronomové pracující z NASA Hubble Space Telescope schopni využít výhodu obřích vesmírných zvětšovacích skel - mohutných galaktických kup. Právě pomocí nich zkoumali původ temné energie. Když se zkombinují jejich výpočty s daty pořízenými jinými metodami, významně vzroste přesnost měření temné energie. To by mohlo vést k vysvětlení toho o jak exkluzivní jev se ve skutečnosti jedná.

"Na řešení problému temné energie máme nástroj, jakým ji můžeme popsat ze všech směrů," řekl Eric Jullo, astronom z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. "Je důležité mít několik metod. Nyní jsme získali jednu novou a velmi účinnou." Jullo je také vedoucím autorem článku o nových objevech, který se objevil 20. 8. ve vědeckém časopise Science.

Vědci ještě nemají jasno v tom, proč temná energie vzniká. Vědí ale, že ovlivňuje velké celky vesmíru, přibližně 72 procent. Další část, asi 24 procent tvoří temná hmota, která je také tajemného původu, ale pro studium je oproti temné energii snadnější protože její gravitační účinky můžeme přímo pozorovat. Zbývající část vesmíru, asi 4 procenta, je hmota kterou tvoří lidé, planety, hvězdy a vše co je tvořeno atomy.

V nové studii vědecký tým využil snímky z Kosmického teleskopu aby na nich zkoumal velkou galaktickou kupu s názvem Abell 1689. Tato galaktická kupa funguje jako zvětšovací sklo či gravitační čočka. Gravitace kupy způsobuje, že galaxie nacházející se v prostoru za ní jsou mnohonásobně zvětšovány do deformovaných stop. Situaci si můžeme přirovnat jako když sledujeme svoji deformovanou tvář jako obraz zrcadla v obludáriu.

S pomocí těchto deformovaných obrazů jsou vědci schopni načrtnout to, jak je světlo z těchto více vzdálených galaxií v pozadí ohýbáno kupou v popředí - to je charakteristiku, která záleží na povaze temné energie. Jejich metoda také závisí na přesných pozemských měřeních vzdáleností a rychlostí jakými galaxie v pozadí letí směrem od nás. Tato data tým použil pro kvantifikaci síly temné energie, která způsobuje zrychlování našeho vesmíru.

"Co se mi líbí na nové metodě je to, že je velmi vizuální," říká Jullo, "Gravitaci a temnou energii můžeme popsat ohybovými obrazy galaxií v pozadí, které se zobrazují jako části oblouků."

Podle vědců jejich metoda vyžaduje několik velmi přesných kroků. Vědci strávili několik posledních let vývojem specializovaných matematických modelů a přesných map rozložení hmoty v kupě Abell 1689 - jak temné, tak "normální".
"Naši techniku můžeme aplikovat i na jiné gravitační čočky," říká spoluautor článku Priya Natarajan, kosmolog z Yale University, New Haven, Conn. " Využili jsme krásný jev k tomu, abychom se dozvěděli více o tom, jakou úlohu hraje temná energie v našem vesmíru.

Další autoři tohoto článku jsou také Jean-Paul Kneib a Carlo Schimd z Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, France; Anson D'Aloisio of Yale University; Marceau Limousin of Laboratoire d'Astrophysique de Marseille, Francie a University of Copenhagen, Denmark; a Johan Richard of Durham University, United Kingdom.

(podle STScI-2010-26 z 19. 8. 2010 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 09. 2010, 07:39