14.12.2017, 01:38 CET

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL HMOTNOU HVĚZDU UNIKAJÍCÍ ZE SYSTÉMU 30 DORADUS

Hvězda uprchlík z oblasti 30 Doradus. Kredit: HST, NASA.Hvězdný uprchlík se vzdaluje od nedaleké hvězdné školky rychlostí více než 400000 km za hod. Je to rychlost, jakou byste cestu na Měsíc a zpět zvládli za dvě hodiny. Tento uprchlík je nejextrémnějším případem velmi hmotné hvězdy, která byla vypuzena z domova svými statnějšími sourozenci.

Hvězda - bezdomovec, žije na okraji mlhoviny 30 Doradus, hvězdné oblasti nacházející se v blízkém Velkém Magellanově mračně. Tento objev ukazuje, že většina hmotných hvězd v místním vesmíru sídlí ve 30 Doradus. Tato oblast je unikátní laboratoří pro studium těžkých hvězd. Oblast 30 Doradus se také nazývá mlhovina Tarantula a leží ve vzdálenosti asi 170000 sv. let od Země.

Výsledky studia tohoto systému ze tří observatoří, včetně přístroje na Hubble Space Telescope nazvaného Cosmic Origins Spectrograph (COS) a jisté detektivní práce naznačují, že hvězda mohla již urazit 375 sv. let od svého předpokládaného rodiště, obří hvězdokupy s názvem R136. Tato oblast vnořená hluboko v jádře 30 Doradus obsahuje několik hvězd dosahujících hmotností až 100 hmot Slunce.

Pozorování umožňuje nahlédnout nato, jak se chovají hvězdokupy s masivními hvězdami.

"Tyto výsledky jsou velmi zajímavé, protože takové dynamické procesy ve velmi hustém prostředí hmotných hvězd byly před určitou dobou předpovězeny teoreticky, ale až nyní poprvé přímo pozorovány," říká Nolan Walborn ze Space Telescope Science Institute, Baltimore a také člen COS týmu, který ztracenou hvězdu pozoroval. "Méně hmotní hvězdní uprchlíci byly poprvé před půl stoletím objeveny v mnohem menší Mlhovině v Orionu, ale toto je první potenciální potvrzení nedávných předpovědí aplikovaných na nejhmotnější mladé hvězdokupy."

Hvězdní uprchlíci mohou vznikat mnoha způsoby. Hvězda se může přiblížit k jednomu nebo dvěma těžším sourozencům, nacházejících se v husté hvězdokupě, a může být hvězdným pinballem vymrštěna. Hvězda může být také vymrštěna následkem exploze supernovy, nachází-li se v binárním systému s masivnější explodující složkou.

"Je obecně přijímáno, že stáří R136 je 1 až 2 miliony let a hmotné hvězdy v její hvězdokupě ještě neexplodovaly jako supernovy," říká člen týmu COS Danny Lennon z Space Telescope Science Institute. "Z toho vyplývá, že hvězda musela být odvržena dynamickou interakcí."

Tým vědců hledající hvězdné uprchlíky vede Chris Evans z Royal Observatory Edinburgh. Své výsledky publikoval 5. 5. 2010 v online vydání The Astrophysical Journal Letters.

Astronomové jsou na stopě této zajímavé hvězdy od roku 2006, kdy tým pod vedením Ian Howartha z University College London ji spatřil s pomocí Anglo-Australian Telescope na Siding Spring Observatory. Pozorování odhalilo, že hvězdný ztracenec byla mimořádně žhavá, hmotná, modrá hvězda, nacházející se relativně daleko od jakékoli hvězdokupy, v níž takové hvězdy obvykle nacházíme.

Kosmický teleskop přivedl astronomy nečekaně na další stopu, když použili tuto hvězdu jako cíl při kalibraci přístroje COS instalovaného v květnu 2009 během servisní mise 4. Ultrafialová spektroskopická pozorování prováděná v polovině července 2009 a ukázala, další věc a to, že hvězda je zdrojem toku nabitých částic - jednoho z nejsilnějších tzv. hvězdného větru. To byl důkaz, že hvězda je velmi hmotná , možná až 90 krát hmotnější než Slunce. Hvězda proto musí být také velmi mladá, asi 1 až 2 miliony let, protože extrémně hmotné hvězdy žijí jen několik milionů let.

Při hledání obrázků v archívu HST našli astronomové další důležitý kousek této skládanky. Jednalo se o optický snímek hvězdy, který pořídil přístroj Wide Field Planetary Camera 2 v roce 1995. Snímek na jedné straně zobrazuje dutiny. Dutiny se táhnou za hvězdou a směřují do jejího domova, mlhoviny 30 Doradus.

Další spektroskopické pozorování z European Southern Observatory Very Large Telescope (VLT) na Paranal Observatory, Chile ukázalo, že rychlost hvězdy je konstantní a není výsledkem orbitálního pohybu binárního systému. Její rychlost odpovídá neobvyklému pohybu vůči hvězdnému pozadí, což je další důkaz o tom, že se jedná o hvězdného uprchlíka.

Studie také potvrzuje, že světlo hvězdného uprchlíka pochází od jedné hmotné hvězdy a není to superpozice dvou hmotných hvězd. Mimo to pozorování ukázalo že hvězda je 10 krát žhavější než Slunce a tak i teplota odpovídá vysoce hmotným objektům.

Pozorování VLT byla prováděna v rámci programu nazvaného FLAMES (VLT multi-object spectrograph) Tarantula Survey. Přehlídka byla vedena mezinárodním týmem pod vedením Evans of the Royal Observatory. Jejím cílem bylo porovnání více než 900 hvězd v oblasti 30 Doradus. Podobně jako COS pozorování této hvězdy byly i výsledky projektu FLAMES překvapivé. Hvězda se nachází daleko od centrální oblasti mlhoviny, byla tak zařazena na okraj přehlídky FLAMES.

Hvězdný uprchlík nemusí být jen hvězda uprchlá z této oblasti. Za okrajem mlhoviny 30 Doradus byly objeveny další dvě extrémně žhavé a hmotné hvězdy. Astronomové předpokládají, že tyto hvězdy mohou být také hvězdnými uprchlíky z jejich domova. Jejich plán provést detailní analýzu hvězd může rozhodnout zda mlhovina 30 Doradus je odpovědná za vypuzení hvězd do okolí.

Hvězdný uprchlík bude nadále vytvářet pruh v prostoru, říká člen týmu Paul Crowther z University of Sheffield, England a mohla by skončit okázalým výbuchem jako supernova a pravděpodobně zanechat pozůstatek ve formě černé díry.

(podle STScI-2010-14 z 11. 5. 2010 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 25. 05. 2010, 06:57