11.12.2017, 12:17 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL HVĚZDU, KTERÁ POJÍDÁ PLANETU

Umělecká kresba systému hvězda - planeta WASP-12. Kredit: HST, NASA.Nejžhavější známá planeta v naší Galaxii bude mít asi krátký život. Planeta odsouzená k zániku je pojídána svou mateřskou hvězdou. Zjistil to nový přístroj NASA, pracující na Hubble Space Telescope a nese název Cosmic Origins Spectrograph (COS). Planetu může čekat jen asi 10 milionů let života, dokud ji mateřská hvězda nespolyká.

Planeta s označením WASP-12b je tak blízko ke hvězdě slunečního typu, že její povrch je zahříván na teplotu téměř 2800o F a vlivem silných slapových sil dochází k jejímu nafukování. Její atmosféra se nafoukla do velikosti trojnásobku poloměru dráhy Jupitera a materiál se rozlévá až na hvězdu. Planeta je o 40 procent hmotnější než Jupiter.

Tento efekt výměny hmoty mezi dvěma hvězdnými objekty obvykle pozorujeme u binárních hvězdných soustav, ale toto je poprvé, kdy tento mechanismus pozorujeme u planety.

"Kolem planety pozorujeme obrovský mrak materiálu, který unikl z její atmosféry a bude pohlcen hvězdou. Identifikovali jsme chemické prvky, které jsme nikdy předtím neviděli na planetách mimo naši sluneční soustavu," říká vedoucí týmu Carole Haswell z Open University, Anglie.

Haswell se svým vědeckým týmem výsledky publikoval 10. 5. 2010 v The Astrophysical Journal Letters.

Ve vědeckém časopise Nature publikoval své teoretické práce v únoru loňského roku Shu-lin Li z katedry astronomie na Universitě v Pekingu, Čína. V práci poprvé předpověděl, že povrch planet může být narušen gravitací od hvězdy a gravitační slapové síly mohou planetu ohřívat natolik, že výrazně expanduje celá její vnější atmosféra. Nyní Kosmický teleskop tuto předpověď potvrzuje.

WASP-12 je žlutý trpaslík a nachází se od nás ve vzdálenosti asi 600 sv. let v zimním souhvězdí Vozky. Exoplaneta byla objevena v Anglii v rámci programu Wide Area Search for Planets (WASP) v r. 2008. Automatická přehlídka vyhledávala změny jasnosti hvězd díky přechodu planet před nimi. Tento efekt se nazývá transit planet. Tyto horká planeta je tak blízko hvězdě, že jeden oběh kolem ní dokončí za 1.1 dne.

Mimořádná citlivost detektoru COS v ultrafialové oblasti (UV) umožnila změřit pokles světla hvězdy v době, kdy před ní procházela planeta. Ultrafialové spektrální pozorování ukazuje, že absorpční čáry hliníku, cínu, hořčíku a mnoha dalších prvků jsou výraznější právě v době, když planeta prochází před hvězdou, což znamená, že existují v atmosféře planety stejně jako v atmosféře hvězdy. Skutečnost, že tyto čáry přístroj COS objevil na planetě silně poukazuje nato, že atmosféra planety je velmi nafouklá díky mimořádnému zahřátí.

UV spektroskopie byla také použita k výpočtu světelné křivky, aby bylo možné přesněji ukázat kolik světla hvězdy je během tranzitu zastíněno. Vědci objevili, že exosféra absorbující ultrafialové záření je mnohem protaženější než u běžných planet s hmotnostmi 1.4 násobku hmoty Jupitera. Je tak protažená, že poloměr planety přesahuje Rocheův lalok, čímž je překročena gravitační hranice za kterou může materiál z atmosféry planety navždy unikat .

(podle STScI-2010-15 z 20. 5. 2010 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 21. 05. 2010, 07:15