Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

25.02.2018, 04:31 CET
Juliánské datum: 2458174.65
Brno - soumrak (9° ↓): 17h 22m UT
Brno - svítání (9° ↓): 4h 50m UT
Max.délka pozorování: 11.5 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:14) Měsíc (↓ 02:09)

Stáří (dny): 10

(↑ 05:46) Slunce (↓ 16:26)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

STARDUST POSLALA PRVNÍ DETAILNÍ SNÍMKY KOMETY WILD 2


Detailní pohled na jádro komety Wild 2 ze sondy Stardust. Foto: JPL, NASA.Toto je nádherný snímek komety Wild 2, jak ji viděla navigační kamera během nejtěsnějšího průletu kolem komety 2. ledna 2004. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 500 km od jádra komety expozicí 1/100 s a byl poprvé prezentován na tiskové konferenci v JPL, kterou si můžete pustit ze záznamu v naší sekci videogalerie.

Tým Stardust z NASA je velmi nadšený z historicky první mise ke kometě, která má za úkol sbírat vzorky. Je to velkým mezníkem v historii. Díky bezchybné navigaci mezi částicemi a plynovou obálkou komety Wild 2 se můžeme dnes dívat na první snímky. Po nebezpečném letu se kosmická sonda dostala do vzdálenosti 240 km od komety, nyní sbírá vzorky kometárních částic a pořizuje detailní snímky vrásnitého povrchu komety Wild 2.

"Všechno probíhá naprosto bezchybně, jako ze scénáře nějaké pohádky," řekl Tom Duxbury, vedoucí projektu Stardust z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Kalifornie.

"Toto jsou nejlepší snímky komety, jaké kdy v historii byly pořízeny," řekl hlavní specialista Dr. Don Brownlee z University of Washington, Seattle. "Přestože sonda Stardust byla navržena ke sbírání vzorků a jejich dopravu na Zemi, tyto mimořádně detailní snímky předčili naše očekávání."
Nasbírané vzorky, uložené v návratové kapsuli na palubě sondy Stardust budou dopraveny na Zemi k detailní analýze. Tato další dramatická událost tedy nastane 15. ledna 2006, kdy pouzdro vstoupí do zemské atmosféry a přistane na U.S. Air Force Utah Test and Training Range.

Mikroskopické vzorky částic komety a mezihvězdného prachu potom budou dopraveny k analýze do NASA Johnson Space Center, Houston, Texas.
Kosmická sonda Stardust od 7. února 1999 procestovala 3.22 miliardy kilometrů. Během letu k jádru komety byla sonda vystavena bombardování částicemi, které obklopují jádro komety.

"Podobně jako ve Star Treku, máme připraveny štíty," řekl Tom Duxbury, programový ředitel projektu Stardust z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, Calif. "Nyní sonda vstoupila do kómy komety Wild 2. To prakticky znamená, že silně vzrostlo riziko zasažení kometární částicí. Při rychlosti 6.1 km/s by to mohlo znamenat velké poškození."

Proti očekávaným zásahům částicemi a kameny z přibližně 300 km velkého jádra komety Wild 2 je Stardust chráněna systémem štítů. Sonda přitom rotuje kolem osy, takže letí jako ve stínu "Whippleho Štítů".

Tyto štíty jsou pojmenovány na počet amerického astronoma Dr. Freda L. Whippleho. V padesátých letech minulého století přišel s myšlenkou postavit kosmickou sondu, chráněnou štítem proti rychle se pohybujícím částicím a drobným úlomkům uvolňovaným z jader komet.

Ochranný systém zahrnuje dva nárazníky, umístěné v přední části sondy. Nárazníky chrání sluneční panely a všechny hlavní součásti sondy Stardust. Každý z těchto štítů je vyroben z kompozitních materiálů, a tyto mají takové vlastnosti, že částice při dopadu odrazí. Štíty jsou vyrobeny z keramických materiálů na bázi Nextelu, který částici při dopadu rozdrtí a její drobné zbytky rozpráší.

"Všechno se odehrálo tak rychle, během minuty," řekl Duxbury. "A nyní kdy je průlet kolem komety u konce se každý z nás těší na příštích 71 tisíc minut, za kterých dorazí Sturdust zpět na Zemi a přiveze první kometární vzorky v historii."

Vědci se domnívají, že podrobnou analýzou vzorků na Zemi, bude zodpovězeno mnohé o kometách i nejstarší historii sluneční soustavy. Chemické a fyzikální informace uložené v kometárních částicích mohou nést informaci o vzniku planet a materiálu, ze kterého byly vytvořeny.

Více informací o misi Stardust je na domovské stránce projektu http://stardust.jpl.nasa.gov.

Stardust je součást NASA Discovery Program, stavby levných, velmi specializovaných vědeckých misí. Sonda postavila společnost Lockheed Martin Space Systems, Denver a je řízena JPL pro NASA Office of Space Science, Washington. JPL je součást California Institute of Technology in Pasadena, Calif. Hlavním vědeckým představitelem projektu je profesor Donald E. Brownlee z University of Washington v Seattle.

(podle informací JPL 2004-001 z 2. 1. 2004 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 03. 01. 2004, 10:33
Další články v kategorii MPH :
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC
 •   WISE OBJEVILA PRVNÍHO TROJANA ZEMĚ

 • Hlavní zprávy:
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • V PÁTEK 16. ZÁŘÍ NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • KDY LETOS NASTANOU MAXIMA METEORICKÉHO ROJE PERSEID?
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaxie NGC 891. Fotografovano: 29. 9. 2017 1h 57m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @seznam.cz, @atlas.cz. Od roku 2018 je obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován. Zahazuje se každý e-mail, který obsahuje některý ze zatím asi 200 názvů režimu nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizí beze stopy. Vytvořte si svůj účet raději tam, kde se ještě necenzuruje. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod.

  ISSN 1214-7095, RSS