13.12.2017, 08:35 CET

SNÍMEK Z HST ZACHYCUJE ZROD HVĚZD V GALAXII M83

Dvojice pohledů na galaxii M83: Vlevo snímek je pořízen na European Southern Observatory  v Chile, snímek vpravo pořídila nová kamera WFC3 na HST. Kredit: HST.Kvalitní nová kamera, která byla instalována na Kosmický teleskop NASA během Servisní Mise 4 v květnu letošního roku, poslala dosud nejdetailnější pohled na zrod hvězd v elegantních, zakřivených ramenech sousední spirální galaxie M83.

Galaxie M83, nazývaná Jižní Větrník, je oblastí ještě rychlejšího zrodu hvězd než probíhá v naší vlastní Galaxii. Zrod hvězd se odehrává zejména v jejím jádře. Ostrý pohled kamery Wide Field Camera 3 (WFC3) zachytil stovky mladých hvězdokup, staré kulové hvězdokupy v ramenech, a stovky tisíc jednotlivých hvězd, zejména modrých a červených superobrů.

Snímek vpravo je detailní pohled HST na nesčetnou spoustu hvězd v oblasti galaktického jádra - bělavě jasné oblasti na snímku vpravo. Vlevo je celkový snímek galaxie pocházející z European Southern Observatory Wide Field Imageru pracujícího na ESO/MPG 2.2-m teleskopu na La Silla, Chile. V něm je načrtnut výřez, jaký zachycuje snímek z HST.

Přístroj WFC3 pracuje v širokém rozsahu vlnových délek, od ultrafialové až po blízké infračervené. Tím je možné odhalit hvězdy v různých vývojových stádiích, což astronomům umožňuje udělat rozbor týkající se historie hvězdného vývoje v galaxii.

Snímek je zachycen s mimořádnými detaily. Vidíme velmi rychlý zrod hvězd v „základní konstrukci“ spirální galaxie. Nejnovější generace hvězd se tvoří ve velkých kupách na okrajích tmavých prachových koridorů, páteři spirálních ramen. Tyto nové hvězdy, které mají stáří jen několik milionů let, postupně ve svých prachových kokonech vybuchují a vytváří bubliny vyplněné červeně zářícím vodíkovým plynem.

Tyto vyduté oblasti dávají spirálním ramenům vzhled „Švýcarského sýra“. Postupně kolem mladých hvězd však začnou vát prudké větry (proudy nabitých částic) a plyn se odvane. Zůstanou jen jasné modré hvězdokupy. Tyto hvězdy mají stáří asi 1 až 10 milionů let. Starší populace hvězd již není modrá.

Galaktické jádro roztíná příčka z hvězd, plynu a prachu. Tato může být hlavním motorem pro tvorbu hvězd v jádře galaxie. Trychtýře materiálu z příčky vedou do galaktického centra, kde sídlí nejaktivnější nově rodící se hvězdy. Podél oblouku v blízkosti jádra galaxie se také nachází nejjasnější hvězdokupy.

Na snímku můžeme spatřit i pozůstatky po přibližně 60 výbuších supernov, konečných stadiích hmotných hvězd. Je to pětkrát větší množství než jsme v této oblasti detekovali dříve. Přístroj WFC3 dokáže zobrazit pozůstatky po výbuších supernov velmi ostře. Studiem těchto pozůstatků mohou astronomové lépe pochopit podstatu hvězd-progenitorů, které jsou odpovědné za vytvoření a rozšíření většiny těžkých prvků v rámci galaxie.

Galaxie M83 se nachází na jižní obloze a často je srovnávána s galaxií M51, nazývanou Větrník, která je na severní obloze. Leží 15 milionů sv. let v souhvězdí Hydry. Galaxie M83 je Zemi dvakrát blíže než M51.

Kredit snímku z HST: NASA, ESA, R. O'Connell (University of Virginia), B. Whitmore (Space Telescope Science Institute), M. Dopita (Australian National University) a Wide Field Camera 3 Science Oversight Committee.

(podle informací STScI-2009-29 z 5. 11. 2009 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 25. 11. 2009, 09:35