13.12.2017, 15:55 CET

MODERNIZOVANÝ KOSMICKÝ TELESKOP HST DÁVÁ NOVÉ POHLEDY DO VESMÍRU

J.D. Harrington, Headquarters, Washington
Susan Hendrix, Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore
Rachel MacKnight, Office of U.S.
Senatorka Barbara A. Mikulski, Washington

Obrázky pořízené modernizovanými přístroji na HST. Kredit: HST, NASA.WASHINGTON — Ve středu 2. 9. 2009 astronomové uvolnili první snímky, které pořídil omlazený kosmický teleskop. Upgrade se dočkaly čtyři ze šesti palubních přístrojů. Senátorka Barbara A. Mikulski, D-Md snímky představila v centrále NASA ve Washingtonu.

Novým snímkům dominují snímky pořízené na více vlnových délkách složené do barevné kompozice. Jsou mezi nimi rozsáhlé galaxie, střed husté kulové hvězdokupy, tajuplné „sloupy stvoření“ a mlhovina „motýlek“. Modernizovaný kosmický teleskop umožňuje studovat vesmír v širokém rozmezí spektra od ultrafialových až po infračervené vlnové délky. Kromě toho vědci uvolnili spektroskopické pozorování, které mapuje kus vesmíru ve vzdálenosti miliard sv. let, jeho strukturu a rozložení prvků, což je fundamentální pro pochopení života.

„Tímto je odstartován nový začátek Hubble teleskopu,“ řekl Ed Weiler, associate administrator z NASA Science Mission Directorate, NASA Headquarters, Washington. „Teleskop byl významně předělán a nyní je mnohem výkonnější než kdykoli předtím. Je dobře vybaven pro fungování v příštích deseti letech.“

„Bojovala jsem za opravu HST, protože Hubble teleskop patří k bohatství všech lidí,“ řekla Mikulski, předsedkyně Commerce, Justice a Senate Appropriations Subcommittee, jež sehnala peníze pro NASA. „Pro Hubble jsem bojovala také proto, protože je to dalekohled, který neustále přepisuje učebnice. Může si připsat více objevů, než jakákoli vědecká mise. Hubble je největším příkladem toho, jak společná práce našich astronautů a vědců vede k Americkému pokroku a vynalézavosti. Chci také poděkovat Hublle týmu – každému kdo pracoval s HST od Goddard Space Flight Center and Space Telescope Science Institute scientists v Marylandu, až po pozemní personál na Kennedy Space Center a Johnson Space Center, kde astronauté trénovali a také astronautům, kteří jsou vesmírní hrdinové."

Nové přístroje jsou mnohem citlivější a tím velmi zdokonalily pozorovací schopnosti HST. Ve zlomku času bude možné uskutečnit pozorování, která předchozí generace přístrojů prováděla dlouhou dobu. Dnešní kosmická observatoř je výkonnější než kdykoli předtím.

„Nemůžeme být nadšenější co se týče kvality snímků z nových přístrojů Wide Field Camera 3, Advanced Camera for Surveys a spekter z Cosmic Origins Spectrograph a Space Telescope Imaging Spectrograph," řekla Keith Noll, vedoucí týmu ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, která plánuje v brzké době uvolnit pozorování. „Cíle, které jsme vybrali mají za cíl ukázat široký rozsah schopností nově upgradeovaného teleskopu.“

Tyto výsledky dokazují, že servisní mise STS-125 z května letošního roku byla úspěšná a povýšila schopnosti kosmického teleskopu na samotný vrchol. Byly instalovány dva nové přístroje Wide Field Camera 3 a Cosmic Origins Spectrograph a další dva Advanced Camera for Surveys a Space Telescope Imaging Spectrograph byly opraveny na úrovni základní desky. Vědci také ve středu oznámili, že zpět do operačního módu se vrací Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer. Stává se tak po třech měsících kalibrace a testování.

„Od této mise jsme očekávali opětovné zprovoznění „celé sady přístrojů“ pracujících na HST. Vědci na celém světě tak budou moci navázat na své přerušené výzkumy,“ řekl David Leckrone, senior project scientist z Hubble na NASA Goddard Space Flight Center v Greenbeltu, Md. "Před touto servisní misí jsme měli funkční jen tři unikátní přístrojové kanály a dnes jich máme 13. Jsem velmi potěšen, že můžu říci „mise je úspěšně dokončena.““

V průběhu posledních tří měsíců se vědci a inženýři ze Space Telescope Science Institute a Goddardu zaměřili na testování a kalibrování přístrojů. Hubble je jedním z nejsložitějších dalekohledů, jaký kdy byl vypuštěn a astronauté z HST servisní mise prováděli hlavní operace na 19 let starých systémech přístroje. Tato fáze verifikace byla jen krátce přerušena 19. července a to z důvodu pozorování pozůstatku po předpokládané kometě do atmosféry Jupitera.

Kosmický teleskop se nyní otevírá k plným vědeckým pozorováním. Požadavek na pozorovací čas bude intenzivní. Bude probíhat pozorování v širokém rozsahu, od studia populace těles v Kuiperově pásu, tedy na samé hranici naší sluneční soustavy, až po podmínky tvorby planet kolem vzdálených hvězd a studia složení a struktury atmosfér extrasolárních planet. Jsou to ambiciózní plány, v rámci kterých se bude zkoumat dosud nejhlubší pohled do vesmíru v near-infrared pásmu. Očekává se, že budou odhaleny dosud nespatřené mladé galaxie, které existovaly v době, kdy byl vesmír starý méně než 500 milionů let. Další plánovaná pozorování se pokusí objasnit chování temné energie, odpudivé síly, která žene vesmír v rozpínání stále větší rychlostí.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Goddard teleskop řídí. The Space Telescope Science Institute provádí vědecké operace s HST. Institut pracuje pro NASA přes Association of Universities for Research in Astronomy, Inc. ve Washingtonu a je partnerem Mezinárodního roku astronomie 2009.

Více snímků a informací o Hubble Space Telescope naleznete na: http://www.nasa.gov/hubble, http://hubblesite.org/news/2009/25, http://www.spacetelescope.org/

(podle informací 09-25 z 9. 9. 2009 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 14. 09. 2009, 13:38