Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 09:06 CET
Juliánské datum: 2458440.84
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ASTRONOMOVÉ OBJEVILI HYPERAKTIVNÍ GALAXIE V RANNÉM VESMÍRU


Srovnání velikosti naší Galaxie s kompaktní galaxií v ranném vesmíru. Kredit: HST, NASA.Astronomové s pomocí kosmického teleskopu nahlédli zpět v čase do doby téměř před 11 miliardami let. Vědci poprvé měřili pohyb hvězd ve velmi vzdálených galaxiích a určili rychlosti dosahující přes milion kilometrů za hodinu, což je asi dvojnásobek rychlosti pohybu Slunce naší Galaxií.

Rychle pohybující se hvězdy vrhají nové světlo na problematiku jak se tyto vzdálené galaxie, které jsou jen zlomkem velikosti naší Galaxie, moly vyvinout do „dospělých“ galaxií jaké dnes pozorujeme. Výsledky vědecké práce byly publikovány 6. srpna 2009 v časopise Nature a v doprovodném článku v Astrophysical Journal.

„Tato galaxie je velmi malá, ale kdyby se nacházela k nám blíže, spatřili bychom jak v ní hvězdy rychle obíhají.“ Řekl Pieter van Dokkum profesor astronomie a fyziky z Yale University v New Haven, Conn., který byl vedoucím studie. Stále není objasněné jak mohly v ranném vesmíru před 13.7 miliardami let vzniknout galaxie podobné této. Tyto galaxie obsahují velké množství hmoty v malém objemu.

Mezinárodní výzkumný tým pro svou práci využil data získaná s pomocí NASA Hubble Space Telescope a také s pomocí 8-m Gemini South teleskopu v Chile. Podle van Dokkuma „HST data získaná v roce 2007 potvrzují, že tato galaxie má jen zlomek velikosti většiny ostatních galaxií, jaké dnes můžeme pozorovat v dávném vesmíru. Velké 8-m zrcadlo Gemini teleskopu vědcům umožnilo sebrat dostatek světla k určení celkových pohybů hvězd a to s pomocí techniky velmi podobné té, jakou používá policie když pomocí laserového paprsku měří rychlost rychle jedoucího automobilu.“ Přístroj Gemini prováděl spektroskopická pozorování v blízké infračervené oblasti, což vyžadovalo v případě této extrémně slabé vzdálené galaxie 29 hod pozorovacího času. Galaxie má označení 1255-0.

„Vyhledáváním takových galaxií jsou vědci schopni nahlížet zpět v čase a určovat jak by galaxie vypadaly když bychom se přenesly zpět v čase do doby, kdy byl vesmír velmi mladý,“ říká členka týmu Mariska Kriek z Princeton University, Princeton, N.J. 1255-0 je tak daleko, že její světlo které nyní pozorujeme, bylo vyzářeno v době, kdy byl vesmír starý pouze 3 miliardy let.

Astronomové přiznávají, že vysvětlení jak mohly vzniknout takové kompaktní objekty, hmotné galaxie, stejně jako proč je nepozorujeme v dnešním lokálním vesmíru je velmi obtížné. „Jedna z možností je to, že pozorujeme jen hustou centrální oblast jinak velmi velké galaxie,“ vysvětluje Marijn Franx z Leiden University, Holandsko. "Centra velkých galaxií mohla vzniknout jako první, pravděpodobně společně s obřími černými děrami o kterých víme, že existují i v dnešních velkých galaxiích v sousedním vesmíru.“

Astronomové plánují pozorovat tyto slabé galaxie a okolnosti vzniku extrémních galaxií ještě ve vzdálenější minulosti a ještě s většími detaily. S pomocí přístroje Wide Field Camera 3, který byl nedávno instalován na Hubble Space Telescope bude možno pozorovat i takové objekty. „Předkové těchto extrémních galaxií měly ohromující parametry, vznikaly v poli velkého množství hvězd, černých děr a v relativně krátkém časovém intervalu,“ říká van Dokkum.

S tímto výzkumem souvisí několik nedávných studií, které se zaměřují na nejstarší a nejsvítivější galaxie v ranném vesmíru, které jsou velmi kompaktní s překvapivou hvězdnou hmotou podobnou té, jakou mají dnešní eliptické galaxie. Většina hmotných galaxií, které pozorujeme v lokálním vesmíru (když se nemůžeme ohlédnout zpět v čase) mají hmotnosti podobné galaxii 1255-0, ale jsou typicky asi pětkrát větší než mladé kompaktní galaxie. Otázka jak galaxie během dalšího vývoje 10 miliard let vyrostou je středem aktivního výzkumu. Podobně i problematika pochopení dynamiky v těchto mladých kompaktních galaxiích je klíčovým svědectvím v rámci vyřešení této hádanky.

Pozorování Hubble Space Telescope bylo prováděno pomocí přístroje Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS).

Pozorování z observatoře Gemini bylo prováděno s pomocí přístroje Gemini Near Infrared Spectrograph (GNIRS), který v současné době prochází modernizací a v roce 2010 bude instalován na Gemini North telescope na Mauna Kea.

Ilustrace a více informací naleznete na: http://hubblesite.org/news/2009/24 a http://www.gemini.edu.

(podle informací STScI-2009-24 z 5. 8. 2009 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 10. 09. 2009, 08:40
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS