Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:54 CET
Juliánské datum: 2458468.75
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL VZÁCNOU KOLIZI NEZNÁMÉHO TĚLESA S JUPITEREM


Dopadová oblast na Jupiteru se skvrnou. Foto: HST, NASA.Vědci z NASA přerušili kalibrační procedury HST, aby teleskop zaměřili na pozorování nové expandující skvrny na obří planetě Jupiter. Tuto skvrnu způsobil dopad komety nebo asteroidu do atmosféry Jupitera. Její proměny v oblačných vrstvách gigantické planety lze sledovat ze dne na den.

V několika posledních dnech jsou největší světové teleskopy zaměřeny na Jupiter. Sledují kosmické drama odehrávající se 576 milionů km od Země, říká ředitel Space Telescope Science Institute Matt Mountain, který vyčlenil pozorovací čas týmu astronomů pod vedením Heidi Hammel ze Space Science Institute, Boulder, Colo.

Snímek z HST pořízený 23. července je nejostřejším záběrem impaktu, který byl pořízen ve viditelném světle. Pozorování získala nová kamera na HST s názvem Wide Field Camera 3 (WFC3).

„Tento snímek impaktu na Jupiter je fantastický,“ řekla americká senátorka Barbara A. Mikulski, D-Md., předsedkyně Commerce, Justice and Science Appropriations Subcommittee. "Vypovídá o tom, že naši astronauté a pozemní personál z Goddard Space Flight Center opravu Hubbleho teleskopu dokonale zvládli.“

„Toto je jen jeden příklad toho, jak mimořádně kvalitně vykresluje nově instalovaná kamera na HST. To vše díky astronautům letu STS-125 a celému týmu HST,“ řekl Ed Weiler, pracovník NASA Science Mission Directorate. „A to nejlepší nás jistě teprve čeká!“

„Vynikající zobrazovací schopnost HST se na tomto detailním snímku místa dopadu z r. 2009 plně potvrdila,“ dodává Hammel. „Spojením těchto snímků se snímky z pozemských observatoří pořízených na jiných vlnových délkách umožní naše HST data komplexní pochopení toho co se během dopadu skutečně odehrálo. Chtěla bych pogratulovat a poděkovat celému týmu, který vytvořil přístroj Wide Field Camera 3, stejně jako astronautům, kteří jej nainstalovali!"

Vědec Imke de Pater z University of California, Berkeley řekl: "Kombinace dat z HST se snímky ve střední infračervené oblasti, které byly získané na teleskopu Gemini nám umožní nahlédnout na změny ve vertikální struktuře atmosféry planety ovlivněné impaktem.“

Impaktní skvrnu na Jupiteru objevil australský astronom amatér Anthony Wesley v neděli 19. července. Skvrna vznikla dopadem malého objektu do atmosféry Jupitera, kterou tím rozrušila. Takový případ byl pozorován pouze jedinkrát v historii a to během dopadu komety na Jupiter před 15 lety.

„Tehdy, v červenci roku 1994, dopadaly na Jupiter fragmenty komety Shoemaker Levy 9, která se na obloze před tím jevila jako řetízek perel,“ říká členka týmu Keith Noll ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

„Domníváme se, že jde o zřídkavý úkaz a jsme velmi potěšeni, že jsme jej mohli s HST pozorovat,“ dodává Amy Simon-Miller z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md, která dále vysvětluje, že detaily, které pozorujeme na snímcích z HST zachycují kusy zbytků vějíře, který se vytvořil díky tubulenci v atmosféře planety Jupiter. Velikost skvrny je srovnatelná asi s dvojnásobkem rozlohy Spojených států.

Simon-Miller odhaduje, že průměr objektu, jež vlétl do Jupitera byl nejméně o velikosti několika fotbalových hřiš?. Síla exploze byla tisíc krát větší než při pravděpodobném dopadu komety či asteroidu do oblasti řeky Tunguska na Sibiři v r. 1908.

Přístroj WFC3 instalovali astronauté v rámci mise STS-125 v květnu letošního roku a dosud plně neproběhla jeho kalibrace. Tato procedura je potřebná k tomu, aby se při astronomických pozorováních plně využilo schopností nového přístroje. Přístroj WFC3 však i nyní může stále dávat plnohodnotné vědecké snímky, které budou doplňovat celou sérii snímků z pozemských teleskopů.

Titulní snímek je pohled na Jupiter v přirozených barvách ve viditelném světle, tak jak by ho vidělo lidské oko.

Kredit: NASA, ESA a H. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Colo.) a Jupiter Impact Team

Členové Jupiter Impact Teamu jsou:

Dr. Heidi B. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Colo.), Dr. Amy Simon-Miller (NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.), Dr. Keith S. Noll (Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.), Dr. Michael H. Wong (Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.), Prof. John T. Clarke (Boston University, Boston, Mass.), Prof. Imke de Pater (University of California, Berkeley, Calif.), Dr. Glenn S. Orton (Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.), Dr. Agustin Sanchez-Lavega (University of the Basque Country, Spain).

(podle informací STScI-2009-23 z 24. 7. 2009 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 18. 08. 2009, 08:40
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS