Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.12.2018, 13:47 CET
Juliánské datum: 2458471.03
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 56m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 44m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 12:38) Měsíc (↓ 01:11)

Stáří (dny): 11.1

(↑ 06:48) Slunce (↓ 14:52)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VÝBUCHY HVĚZD V TRPASLIČÍCH GALAXIÍCH JSOU GLOBÁLNÍM JEVEM


Trpasličí Starburst galaxie. Foto: HST, NASA.Vzplanutí hvězd v galaxii můžeme srovnat s ohňostrojem při nějaké významné události: Nastávají rychle, velmi bouřlivě ozáří celou oblast a během krátké doby opět pohasnou.

Nicméně, podle astronomů, jsou tyto hvězdné výbuchy (starbursty) jen částí jedné epizody. Analýza archívních snímků malých či trpasličích galaxií, které snímkoval NASA Hubble Space Telescope, naznačují že starbursty, bouřlivé oblasti zrodu hvězd, pokrývají celou galaxii a přetrvávají nejméně 100 krát delší dobu než si dříve astronomové mysleli. Delší čas trvání může mít vliv nato, jak se trpasličí galaxie mění s časem a proto mohou poskytnout nový pohled na problematiku vývoje galaxií.

„Naše analýza ukazuje, že starburst aktivita v trpasličích galaxiích nastává v globálních škálách,“ vysvětluje Kristen McQuinn z University of Minnesota v Minneapolis, která je současně vedoucí studie. „Jsou tam oblasti intenzivního zrodu hvězd a tyto se rozšiřují skrz celou galaxii, podobně jako řetězce hořících prskavek.“ Podle McQuinn délka trvání starburst případů v jedné trpasličí galaxii může být celkově od 200 do 400 milionů let.

Tyto dlouhé časové škály jsou mnohem delší, než původních 5 až 10 milionů let, jak navrhovali astronomové, kteří dříve studovali hvězdný vývoj v trpasličích galaxiích. „Tito astronomové se zaměřili na jednotlivé kupy a ne celé galaxie, tudíž předpokládali že starburst období trvá kratší čas,“ říká McQuinn.
Trpasličí galaxie jsou mnohými astronomy považovány za stavební kameny velkých galaxií, jaké pozorujeme dnes, tudíž délka starburst epizod je důležitým faktorem pro pochopení jaký byl vývoj těchto galaxií.

„Astronomové se opravdu velmi snaží najít všechny fáze vývoje galaxií,“ řekla McQuinn. „Výzkum těchto malých galaxií je důležitý proto, protože podle populární teorie jsou velké galaxie tvořeny slučováním menších, trpasličích galaxií. Tudíž pochopení těchto malých částí je důležité pro pochopení celého scénáře.“

Tým McQuinnsové analyzoval archivní data z přístroje Advanced Camera for Surveys u tří trpasličích galaxií, NGC 4163, NGC 4068 a IC 4662. Jejich vzdálenosti se pohybují v rozsahu od 8 milionu do 14 milionu sv. let. Tato trojice je součástí přehlídky starburst oblastí v 18 sousedních trpasličích galaxiích.

Vynikající rozlišovací schopnost Kosmického teleskopu HST umožnila McQuinnové rozlišit jednotlivé hvězdy v galaxiích a změřit jejich jasnosti a barvy. Jedná se o dvě důležité charakteristiky, které astronomové používají k určování stáří hvězd. Určením stáří hvězd astronomové mohou rekonstruovat starburst historii v každé galaxii.

Dvě z galaxií, NGC 4068 a IC 4662 vykazují aktivitu i na snímcích bouřlivých oblastí HST. Poslední starburst epizoda ve třetí galaxii, NGC 4163, nastala před 200 miliony let a již na snímcích není vidět.

Tým se zaměřil na oblasti s vysokou a nízkou hustotou hvězd v souvislosti se starburst epizodami. Galaxie s málo hvězdami se v případě střetu se jinou galaxií přesunuly do módu jaký byl pozorován u galaxií s vysokou hustotou hvězd. Z původních nově zrozených osmi hvězd za tisíc let se stalo 40 nových hvězd na tisíc let, což je na malou galaxii hodně, říká McQuinn. Typická trpasličí galaxie je 10000 až 30000 sv. let široká. Srovnání můžeme udělat např. s normální velikostí galaxií jako je naše Galaxie, která měří 100000 sv. let.

Přibližně před 300 až 400 milionů lety docházelo ke zrodu hvězd ve vnějších částech galaxií. Potom došlo k migraci do nitra, tak jak explodovaly hmotné hvězdy a spouštěly zrod nových hvězd v okolních částech. Starburst epizody ve vnitřních částech stále přetrvávají v galaxiích NGC 4068 a IC 4662.
Doba trvání starburst aktivity závisí na mnoha faktorech, včetně množství plynu v galaxii, rozložení a hustotě plynu a událostech, které jsou spouštěči pro starburst. Například sloučení nebo interakce s velkou galaxií může vytvořit delší starburst aktivitu něž když by probíhala interakce s menším systémem.

McQuinnová svoji studii plánuje rozšířit na větší vzorek, bude studovat více než 20 galaxií. „Studium sousedních trpasličích galaxií, ve kterých můžeme sledovat hvězdy velmi detailně, nám pomůže interpretovat pozorování galaxií ve vzdáleném vesmíru, ve kterých byly starburst epizody mnohem častější, protože tyto galaxie měly více plynu ze kterého mohly vznikat hvězdy,“ vysvětluje McQuinnová.

Výsledky McQuinnové jsou publikovány v časopise The Astrophysical Journal vydaném 10. dubna.

(podle informací STScI-2009-19 z 30. 4. 2009 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 23. 06. 2009, 06:45
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS