18.09.2018, 17:13 CEST

KOSMICKÁ SONDA STARDUST JE TĚSNĚ U KOMETY

Dwayne Brown, Headquarters, Washington
DC Agle, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Kosmická sonda Stardust v umělecké kresbě. Kredit: JPL,NASA.V čase T-mínus 48 hodin vstoupila kosmická sonda Stardust do kómy (mračna prachu a plynu obklopující jádro) komety Wild 2. V nejtěsnější vzdálenosti od komety by měla podle plánu prolétnout 2. ledna 2004 ve 2h40m EST.

"Podobně jako ve Star Treku, máme připraveny štíty," řekl Tom Duxbury, programový ředitel projektu Stardust z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), Pasadena, Calif. "Nyní sonda vstoupila do kómy komety Wild 2. To prakticky znamená, že silně vzrostlo riziko zasažení kometární částicí. Při rychlosti 6.1 km/s by to mohlo znamenat velké poškození."

Proti očekávaným zásahům částicemi a kameny z přibližně 300 km velkého jádra komety Wild 2 je Stardust chráněna systémem štítů. Sonda přitom rotuje kolem osy, takže letí jako ve stínu "Whippleho Štítů".

Tyto štíty jsou pojmenovány na počet amerického astronoma Dr. Freda L. Whippleho. V padesátých letech minulého století přišel s myšlenkou postavit kosmickou sondu, chráněnou štítem proti rychle se pohybujícím částicím a drobným úlomkům uvolňovaným z jader komet.

Ochranný systém zahrnuje dva nárazníky, umístěné v přední části sondy. Nárazníky chrání sluneční panely a všechny hlavní součásti sondy Stardust. Každý z těchto štítů je vyroben z kompozitních materiálů a tyto mají takové vlastnosti, že částice při dopadu odrazí. Štíty jsou vyrobeny z keramických materiálů na bázi Nextelu, který částici při dopadu rozdrtí a její drobné zbytky rozpráší.

Kosmická sonda Stardust má již za sebou přibližně 3.7 miliardy kilometrů. Startovala 7. února 1999. Vzdálenost mezi kometou a sondou se zmenšuje rychlostí 22000 km/h.

Druhého ledna Stardust prolétne halem prachu a plynu, které obklopuje jádro komety Wild 2. Většina zařízení sondy bude ukryta za Whippleho štíty, ale některá zařízení jsou konstruována tak, že nárazy snesou a budou sbírat, analyzovat a ukládat vzorky dopadajících částic. V lednu 2006 se Stardust vrátí na Zemi a pouzdro se vzorky měkce přistane někde v oblasti U.S. Air Force Utah Test and Training Range.

Nasbírané mikroskopické vzorky částic komety a meziplanetárního prachu budou dopraveny k analýze do speciální laboratoře v NASA Johnson Space Center, Houston. Tyto vzorky mohou vědcům pomoci nalézt odpověď na základní otázky týkající se původu Sluneční soustavy. Více informací o projektu Stardust je na Internetu, na: http://stardust.jpl.nasa.gov.

Stardust je součást NASA Discovery Program, stavby levných, velmi specializovaných vědeckých misí. Sonda postavila společnost Lockheed Martin Space Systems, Denver a je řízena JPL pro NASA Office of Space Science, Washington. JPL je součást California Institute of Technology in Pasadena, Calif. Hlavním vědeckým představitelem projektu je profesor Donald E. Brownlee z University of Washington v Seattle.

(podle zprávy NASA 03-422 z 31. 12. 2003 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 01. 01. 2004, 20:32