Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 11:14 CET
Juliánské datum: 2458441.93
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

ZPŘESNĚNÍ HUBBLEHO KONSTANTY ZUŽUJE MOŽNÁ VYSVĚTLENÍ PRO TEMNOU ENERGII


Spirální galaxie NGC 3021 s vyznačenými Cefedami a místem výbuchu supernovy. Kredit: HST, NASA.S novými pozorováními Kosmického teleskopu, Hubble Space Telescope, se vysvětlení temné energie třesou v základech. HST zpřesnil měření současné rychlosti rozpínání vesmíru s chybou menší než pět procent. Nová hodnota expanzní rychlosti vesmíru, známa jako Hubbleova konstanta či H0 (pojmenována po Edwinu Hubble, který jako první téměř před sto lety změřil expanzi vesmíru) je 74.2 (km/s)/Mpc s chybou +/- 3.6. Výsledky velmi dobře souhlasí s předchozími měřeními, které také získal Hubble telescope 72 ± 8 km/sec/megaparsec. Nyní jsou ale více než dvakrát přesnější.

Měření z HST, které prováděl tým SHOES (Supernova H0 for the Equation of State) a tým pod vedením Adama Riesse ze Space Telescope Science Institute a Johns Hopkins University použil celou řadu zlepšení ke zefektivnění a zlepšení měření kosmických vzdáleností v řádech miliard světelných let, které astronomové používají k určování expanzní rychlosti. Aby HST určil přesně vzdálenost, musí být eliminovány systematické chyby srovnáním měření z různých dalekohledů.

Riess vysvětluje novou techniku: „Je to jako když chceme změřit dům pomocí dlouhého pásma a místo toho měříme s pomocí krátkého měřítka od začátku až do konce. Během každého posunu krátkého měřítka vznikají malé chyby, které se sčítají. Čím větší dům, tím větší budou chyby.“

Lucas Macri, profesor fyziky a astronomie na Texas A&M, který významně přispěl k výsledkům, řekl, “Cefeidy jsou zcela zásadní pro měření vzdáleností ve vesmíru protože jejich periody pulsací jsou velmi dobře pozorovatelné a přesně korelují s jejich svítivostí. Další naše zpřesnění žebříčku vzdáleností je to, že jsme Cefeidy pozorovali v blízko infračervené oblasti elektromagnetického spektra, kde jsou tyto proměnné hvězdy ještě lepšími indikátory vzdáleností.“

Tato nová, přesnější, hodnota Hubbleovy konstanty byla použita k testování a vymezení vlastností temné energie jako formy energie, kterou produkují odpudivé síly ve vesmíru a která je odpovědná za expanzní rychlost vesmíru a její zrychlování.

Povahu temné energie, která je odpovědná za zvyšující se tempo rozpínání vesmíru, jsou dnes astronomové schopni popsat v intervalu mezi současností a dobu, kdy byl vesmír starý pouze 380000 let (Měření ve vzdáleném, ranném vesmíru pochází z pozorovaných fluktuací kosmického mikrovlnného záření, které měřil projekt NASA, Wilkinson Microwave Anisotropy Probe, WMAP, v 2003.)

Jejich výsledky jsou v souladu s nejjednodušším vysvětlením temné energie: že se jedná o matematický ekvivalent hypotetické kosmologické konstanty Alberta Einsteina, kterou zavedl asi před sto lety do svých výpočtů kvůli tomu, aby vesmír nezkolaboval pod tlakem své vlastní gravitace. (Einstein však následně konstantu zrušil, jakmile bylo objeveno Edwinem Hubblem rozpínání vesmíru.)

„Pokud soustředíte do krabice všechny projevy, kterými se temná energie může lišit od kosmologické konstanty, bude krabice třikrát menší,“ říká Riess. „Výzkum stále probíhá, ale cesta k popisu všech forem temné energie je ještě dlouhá.

Přestože se kosmologická konstanta počítala dlouhou dobu předtím, pozorovací důkazy o temné energii sahají do historie před 11 lety, kdy vznikly dvě studie od týmů pod vedením Riesse a Briana Schmidta z Mount Stromlo Observatory a týmu Saula Perlmuttera z Lawrence Berkeley National Laboratory, které nezávisle objevily temnou energii. Stalo se tak v rámci Hubble pozorování. Od té doby astronomové provádí pozorování pro lepší popis a charakteristiku temné energie.

Riess dospěl ke zúžení alternativních vysvětlení temné energie – může to být buď statická kosmologická konstanta a nebo dynamické pole (podobně jako odpudivé síly, které hnaly inflaci po velkém třesku) a jeho další zpřesněná měření objasní expanzní historii vesmíru.

Před vypuštěním Kosmického teleskopu v roce 1990 se odhady Hubbleho konstanty pohybovaly až s dvojnásobnou chybou. Koncem devadesátých let probíhal projekt Hubble Space Telescope Key Project on the Extragalactic Distance Scale, který zpřesnil hodnotu Hubbleho konstanty s chybou pouze asi deset procent. Stalo se tak díky pozorování proměnných hvězd, Cefeid na optických vlnových délkách, ale díky kosmickému teleskopy bylo možné pozorovat tyto hvězdy ve větších vzdálenostech než z pozemských teleskopů.

Tým SHOES použil přístroje HST Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS) a Advanced Camera for Surveys (ACS) k pozorování 240 Cefeid v sedmi galaxiích. Jedna z galaxií byla NGC 4258, jejíž vzdálenost byla velmi přesně určena díky pozorování z rádiových teleskopů. Dalších šest galaxií nedávno hostovalo supernovy typu Ia, které jsou také spolehlivými indikátory kosmických vzdáleností. Všechny supernovy typu Ia explodují s téměř stejným množstvím energie a proto mají stejné absolutní jasnosti.

Pozorováním Cefeid s velmi podobnými vlastnostmi na infračervených vlnových délkách ve všech sedmi galaxiích a s použitím stejného přístrojového vybavení byl tým schopen přesnější kalibrace svítivosti supernov. Díky vynikajícím pozorovacím schopnostem Kosmického teleskopu byl tým pak schopen obejít nesnáze, které nastaly během dřívějších určování vzdáleností kvůli nejistotám v chování Cefeid.

Riess následně mohl zpřesnit Hubbleho konstantu na hodnotu s chybou menší než jedno procento a tím ještě zlepšit řešení otázky kolem temné energie.

(podle informací STScI-2009-08 ze 7. 5. 2009 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 26. 05. 2009, 08:59
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS