Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.12.2018, 10:55 CET
Juliánské datum: 2458464.91
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 39m UT
Max.délka pozorování: 13.7 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 10:16) Měsíc (↓ 19:46)

Stáří (dny): 5

(↑ 06:43) Slunce (↓ 14:50)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

PŘISTÁL MODUL BEAGLE V KRÁTERU?


Modul Beagle na povrchu Marsu. Kresba ESA.LONDÝN, Anglie (AP) -- Vědci vyloučili dvě možná vysvětlení absence signálu od evropského kosmického modulu Beagle 2, který se nyní nachází na povrchu Marsu. Objevili ale vysvětlení nové - velký kráter, kde podle předpokladů sonda přistála.

Evropský tým dosud nedostal od sondy žádné signály, které by potvrzovaly dosažení povrchu vzdálené planety, kam měla sonda dosednout na Štědrý den.
Kosmická sonda NASA, Mars Odyssey nad oblastí přistání již pětkrát přelétla, ale nezachytila žádný signál. Poslední pokus se uskutečnil v pondělí mezi 7h41m a 9h01m UT.

Vedoucí projektu Beagle Colin Pillinger na poslední konferenci řekl, že vědecký tým obdržel nové, detailní snímky předpokládané oblasti přistání.
Snímky sice nemohou rozlišit samotnou kosmickou sondu, ale ve středu oblasti 70x10 km ukazují kráter o velikosti 1 km. Oblast se nachází v blízkosti marsovského rovníku, říká Pillinger. Je možné, ačkoli nepravděpodobné, že modul Beagle není schopen komunikovat, protože se nachází v tomto kráteru, dále dodává. "Je to neuvěřitelně neš?astná situace," řekl.

Vědci vyloučili dvě dříve zvažované příčiny selhání, řekl ředitel mise Mark Sims. Problém nebyl v počasí na Marsu v době přistání a nebyl ani v interních hodinách, což je součást hardware modulu Beagle.
Radioteleskop vyhledávající signály od modulu Beagle 2. Foto: NASA
Modul je naprogramován tak, aby vysílal v době, kdy orbiter nebo pozemské teleskopy jsou v pozici schopné komunikovat. Pokud by tyto hodiny byly poškozeny, Beagle může i nadále komunikovat a odmlčovat se. Jen tyto intervaly budou nějak posunuté.

Sims připouští, že problém se softwarovými hodinami je stále možný. Vědecký tým plánuje ve středu vyslat k modulu příkaz, který by interní hodiny resetoval.
Lord Sainsbury, britský ministr pro vědu, prohlásil, že vláda má stále důvěru v nepilotovaný kosmický výzkum a nedomnívá se, že by mise byla neúspěšná.
¨
"Vždy jsme si uvědomovali, že Beagle 2 je vysoce riskantní projekt," dodává. "Do budoucna musíme odolat pokušení dělat jen nízko rizikové projekty... V dlouhodobém horizontu musíme spolupracovat s Evropskou vesmírnou agenturou a zkušenosti ze současné mise použít pro Beagle 3.

Vědci z Britského národního kosmického centra ve střední Anglii právě studují funkční model Beagle a hledají možné příčiny neúspěchu.
"Stále jsou plni optimismu," řekl Peter Barratt, mluvčí Britské vládní výzkumné agentury pro fyziku a astronomii.

Vedoucí projektu doufají, že mateřské těleso Beaglu, sonda Mars Express, bude úspěšná 4. ledna 2004. V tom čase se bude Mars Express nacházet na nízké dráze a modul Beagle se pokusí kontaktovat.

"Toto byla vždy primární příležitost ke komunikaci," řekl Barratt. "Pokud ale ani po několika pokusech nedostaneme odezvu, začneme mít vážné obavy."
Mars Express byl mateřskou sondou modulu Beagle a osamostatnil se přibližně před týdnem. Mars Express nyní obíhá kolem planety Mars ve výšce 188000 km nad rovníkem.

V úterý, vědci Evropské vesmírné agentury z řídícího střediska v Darmstadtu, Německo, zažehnou hlavní motor Mars Expressu a pokusí se změnit jeho dráhu. Doufají, že se jim podaří sondu navést nad jeden z marsovských pólů. Toto umístění je nutné k tomu, aby mohla začít prohlídka celého povrchu planety. K prohlídce bude použita kamera s vysokým rozlišením a výkonný radar, který může zkoumat i podpovrchovou vodu.

Vědci doufají, že navedením na polární dráhu se od 4. ledna prudce zredukuje výška sondy nad povrchem Marsu. Mars Express bude obíhat ve výškách kolem 200-250 km nad povrchem, což umožní jednak detailní snímkování a jednak lépe poslouchat signály z modulu Beagle.

Mohutný britský radioteleskop na Jodrell Bank Observatory ani při posledním pokusu v pondělí, kdy byla oblast přistání sondy v příznivé orientaci k Zemi, nezaslechl žádné signály.

Sonda vážící 67 kg, disponující robotickým ramenem pro sběr půdy a vzorků hornin, byla naprogramována tak, aby v rámci několika hodin po přistání rozevřela své sluneční panely a začala vysílat signál potvrzující úspěšné přistání.

Pokud by z nějakých příčin Beagle nevysílal své volací signály, vysvětluje člen týmu Alan Wells, mohou citlivé pozemské radioteleskopy Stanfordské University v Kalifornii (které se také na akci podílí), skenovat povrch Marsu a lokalizovat nízkoúrovňové vyzařování sondy.

Dostat na povrch Marsu funkční sondu je velmi obtížné. Několik předcházejících sond, v poslední době to byly sondy NASA Mars Polar Lander, bylo také ztraceno. Sovětská kosmická sonda Mars-3 v roce 1971 úspěšně přistála, ale během vysílání dat po 20s se odmlčela.

(podle informací CNN z 29. 12. 2003 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 29. 12. 2003, 22:34
Další články v kategorii Kosmonautika :
 •   K MEZINÁRODNÍ KOSMICKÉ STANICI ZAMÍŘÍ PRVNÍ SOUKROMÁ LOĎ
 •   JURIJ GAGARIN NÁS VŠECHNY PŘED PADESÁTI ROKY POZVAL DO VESMÍRU
 •   14. DUBNA 2010 UPLYNE 40 LET OD KATASTROFY NA PALUBĚ KOSMICKÉ LODI APOLLO 13
 •   ATLANTIS SE VYDAL K HUBBLEOVU TELESKOPU
 •   VIDEO: SOJUZ S AMERICKÝM TURISTOU ZPĚT NA ZEMI
 •   KAMERA NA SONDĚ MARS ORBITER ZACHYTILA PHOENIX BĚHEM SESTUPU
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁLA U PÓLU PLANETY MARS
 •   KOSMICKÁ SONDA PHOENIX PŘISTÁVÁ NA MARSU
 •   PŘED ČTYŘICETI ROKY ZAHYNUL PRVNÍ KOSMONAUT SVĚTA JURIJ GAGARIN
 •   UNIKÁTNÍ EVROPSKÁ LOĎ JULES VERNE SE VYDALA DO VESMÍRU
 •   PŘED PĚTI ROKY HAVAROVAL RAKETOPLÁN COLUMBIA

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS