Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:49 CET
Juliánské datum: 2458468.74
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP ODHALIL NEOBVYKLÉHO PROGENITORA SUPERNOVY


Objevitelský snímek SN 2005gl (nahoře) a detailní záběry na progenitora z HST (dole). Kredit: HST,Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, identifikoval hvězdu, která před tím než v r. 2005 explodovala jako supernova byla milionkrát jasnější než Slunce. Podle současných teorií hvězdného vývoje hvězda nemůže být v tak ranné fázi samodestruována. „Může to znamenat, že máme v teorii vývoje hmotných hvězd zásadní chybu a tato teorie musí být zrevidována.“ Řekl Avishay Gal-Yam z Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel.

Podle odhadů měla destruovaná hvězda hmotu 100 násobku Sluncí, a podle teorie byla stále v ranné vývojové fázi, kdy by neměla mít masivní železné jádro jako důsledek nukleární fúze. A to je jedna z podmínek pro zhroucení jádra, které je spouštěcím mechanismem pro výbuch supernovy. Nový objev je publikován v dnešním vydání časopisu Magazine, resp. jeho online verzi.

V noci 5. října 2005 byla pozorována exploze supernovy ve spirální galaxii s příčkou NGC 266. Supernova dostala označení SN 2005gl. V archívu HST byly objeveny snímky ještě před explozí. Snímky exponované v roce 1997 ukazují progenitora jako velmi svítivou hvězdu s absolutní vizuální jasností -10.3 mag.
Progenitor byl tak jasný, že pravděpodobně náleží do skupiny hvězd nazývaných Luminous Blue Variables (LBVs), "protože žádný jiný typ hvězd není tak jasný,“ říká Gal-Yam. Během svého vývoje se skupina hvězd LBV zbavuje většiny hmoty tím, že ji odhazuje ve formě hvězdného větru. Velké železné jádro, které by mohlo explodovat jako supernova s kolabujícím jádrem se může vytvořit pouze do tohoto okamžiku.

Očekáváme, že extrémně hmotné a svítivé hvězdy s hmotnostmi dosahujícími 100 hmot Slunce (např. v naší Galaxii je to hvězda Eta Carinae) ztratí celé své vodíkové obálky ještě před tím, než vybuchnou jako supernovy. „Tyto pozorování demonstrují, že mnoho detailů z vývoje a smrti LBV hvězd nám zůstávají utajeny. Nepřestávejme sledovat hvězdu Eta Carinae, může nás ještě překvapit,“ říká expert na supernovy Mario Livio z Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

„Identifikace progenitora ukazuje, že minimálně v některých případech může hmotná hvězda explodovat ještě před ztrátou její vodíkové obálky, což naznačuje že vývoj jádra a vývoj obálky jsou méně svázané než jsme si dříve mysleli. Jedná se o zjištění, které vyžaduje revizi teorii hvězdného vývoje,“ říká spoluautor teorie Douglas Leonard from San Diego State University, Calif.

Jedna z možností je, že progenitor SN 2005gl byl ve skutečnosti hvězdným párem a binární systém se sloučil. To by posílilo nukleární reakce tak, že by došlo ke značnému zjasnění hvězdy a učinilo by jí to svítivější a na nižším vývojovém stupni než ve skutečnosti je. „Toto však nechává otevřenou otázku, zda může existovat jiný spouštěcí mechanismus explozí supernov,“ říká Gal-Yam. „Pro pochopení toho, jak supersvítivé hvězdy ztrácejí hmotu nám chybí něco zcela zásadního.“

Gal-Yam oznámil, že pozorování odhalily jen malou část hmoty hvězdy, která byla odfouknuta explozí. Většina materiálu podle Gal-Yama byla vtažena do kolabujícího jádra, které se pravděpodobně stalo černou dírou s odhadovanou hmotností nejméně 10 až 15 hmot Sluncí.

Gal-Yam a Leonard našli progenitora na archívních snímcích NGC 266 exponovaných v r. 1997. Bylo jej možné snadno identifikovat právě díky jeho supersvítivosti. Pouze HST může jasně rozlišit objekt v takové vzdálenosti.

Tým, který použil Keck teleskop určil přesnou pozici supernovy ve vnějším rameni galaxie. Následná pozorování s HST v r. 2007 jasně ukázala, že supersvítivá hvězda zmizela. Nová pozorování byla ověřena shodností archívního snímku z r. 1997 se snímky, které astronomové pořídili stejnou kamerou na HST v 1997 pomocí přístroje Wide Field Planetary Camera 2.

Získat archívní snímky hvězd ještě před výbuchem jako supernovy není snadný úkol. Několik dalších kandidátů na progenitory supernov bylo hlášeno ještě před pozorováním HST. Existuje však pouze jeden další nesporný progenitor, kterým je modrý superobr jako progenitor SN 1987A. V případě SN 1987A se uvažuje, že hvězdný progenitor byl původně červený nadobr a později dospěl zpět do stavu modrého nadobra. To vedlo k zásadnímu přepracování teorie supernov. Hvězdný progenitor, který pozoroval Gal-Yam je příliš hmotný k tomu, aby prodělal takovou oscilaci pro změnu stavu z červeného nadobra. Vyžadovalo to aby prodělal ještě jednu explozi.

(podle STScI-2009-13 z 22. 3. 2009 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 25. 03. 2009, 07:29
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS