11.12.2017, 18:08 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

VÝJEZD ZA ZODIAKÁLNÍM SVĚTLEM DO JIŽNÍ MORAVY

Večerní zodiakální světlo nad západním obzorem v Lancově. Foto: F. Hroch.Současně načatá „zodiakální sezóna“ již vylákala první nesmělé skipinky lidí k možnosti pozorovat tento zvláštní nebeský úkaz. Aby se jej dalo pozorovat, je potřeba vybrat správnou lokalitu a vyhlédnout vhodně načasované jasné počasí. V obou případech to není žádná legrace.

V pondělí 16. března 2009 jsme po výuce rozporuplně proslaveného předmě-tu „Astronomické pozorování“ (na Přírodovědecké fakultě MU) začali se cvičitelm malátně diskutovat na téma případného výjezdu za temným nebem kvůli pozorování zodiakálního světla. Samotný cvičitel, by? je autorem všech fotografií, nechce být jmenovitě odhalen, takže mu prostě budeme říkat Cvičitel s velkým „C“.

O den později se meteorologický model Aladin na webu ČHMI začal moudře projevovat a ukazovat první známky možného vyjasnění nad územím ČR v místech, kam Cvičitel měl namířeno již v prvotním rozpoloženém plánování. Kam jsme se vydali, se dozvíte později. V úterý 17. března odpoledne se začala předpověď zázračně naplňovat a tak pan Cvičitel urychleně svolával možné zájemce. I ti zájemci si přáli být nejmenováni, takže se musíte spokojit s tím, že jsme z Brna vyrazili v počtu 4 (já, Cvičitel-řidič a mí dva přátelé). Radno doplnit, že úderná hodina „H“, kdy bylo potřeba vyrazit, byla 17. hodina.
Večerní zodiakální světlo nad západním obzorem v Lancově. Foto: F. Hroch.
A teď už se konečně dostávám k samotné destinaci. Jelo se poměrně rychle, směr jih, později jihozápad. Na obzoru se nejdříve v rozpadající se oblačnosti s námi rozloučil (pro mě po dvou měsících zataženého nebe) krásný sluneční kotouč a při průjezdu Znojmem Cvičitel upozornil na nízko položenou Venuši. Druhá půle trasy už nebyla podpořena hladkými silnicemi, ale nabroušenými a rozsekanými trasami, které nás neúprosně vedly do Vranova nad Dyjí. Po průjezdu městem, které je oproti svému okolí značně níže položeno, jsme se pomaličku ale jistě dostávali na kýženou lokalitu, kterou se v příjemném šeru před 19. hodinou stala oblast severovýchodně od vísky Lančov. Tamní polní kolorit zdobily jen nevelké lesní plochy a zablácené cestičky. Ve svém školním oděvu a zimní bundě jsem se tedy vyšvitořil z moderního auta a spolu s přáteli i Cvičitelm smontoval Somet Binar 25x100. Prvním cílem byla jednoznačně Venuše. Její oslnivý svit se i přes hrozící oblačnost drápal až k naším očím, a tak jsme byli nuceni jí svým pozorováním složit svůj hold. Krásný srpeček orientovaný svou oblou částí k obzoru zabíral téměř 57 úhlových vteřin (tedy o něco více jak polovina rozlišovací schopnosti oka). Právě Venuše se stala i zajímavým námětem k diskuzi, nebo? při její současné vysoké deklinaci nastane z 26. na 27. března známý, ale nepříliš obvyklý stav, při kterém planetu budeme moci pozorovat jednoho dne večer při západu Slunce a další den už z ní bude „jitřenka“.

S přibývajícím časem se bohužel začaly objevovat i větší masy oblačnosti. Takový stav ale zároveň utvrzoval původní domněnky o vcelku výtečné lokalitě. V dírách mezi mraky zářila obloha do MHV až 7. magnitudy. Samotné mraky (především v západní polovině, kde nerušila žádná větší aglomerace), byly temnější jak obloha. A – jak by se dalo čekat – jediným výrazným světelným znečištěním bylo kýžené zodiakální světlo. Jeho stříbřitý kužel se táhnul do výše nad Plejády a typicky se rozšiřoval k obzoru. V prvotních fázích (ještě za soumraku), nebylo možné jej zcela odlišit od pomalu tmavnoucí oblohy. Ovšem po 20. hodině se nám ve stále více roztrhané oblačnosti naskýtaly nezapomenutelné pohledy na části „zodiaku“. A? to byla jakákoliv část kužele, její okraj byl intenzivně kontrastní oproti temné obloze a jen tak tiše plul spolu s hvězdami k obzoru. Cvičitel fotil jak ďas.

Nebyl bych to já, kdybych Somet Binarem nezamířil směrem k jižní části souhvězdí Blíženců, kde se u δ-Gem (Wassat, 3.5 magnitudy) nacházela vzdalující se, ale stále pěkná kometa C/2007 N3 Lulin. Vězte, že není nic horšího, než časová vytíženost a neustále zatažené počasí, které vás vyvede ze cviku i z té činnosti, kterou jinak znáte věrně dobře. Ano, mluvím o odhadu celkové jasnosti komy. I přes pečlivé a rozvážené pozorování si myslím, že můj odhad je mírně přeceněný (což mi o den později potvrdil Kamil Hornoch svým pozorováním komety ze stejného dne). Takže tady je:

Comet C/2007 N3 Lulin: 2009 Mar. 17.82 6.8 6.5’ (Lancov, Czech republic, Somet Binar 25x100; tail 0,2° in PA 90°)

S příchodem zcela jasné oblohy se nám ale začal prudce zvedat ostrašující vichr, takže jsme byli nuceni krátce po 21. hodině se nasoukat do automobilu Cvičitel a briskně vyrazit do moravské metropole. Během cesty nás však ještě zastihl takový liják, že by nám – nebýt fotografií, které Cvičitel pořídil – naše pozorování nikdo neuvěřil...

(P. Horálek, 17. 3. 2009)

Dalibor Hanžl, 19. 03. 2009, 08:43