11.12.2017, 20:03 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

HST OBJEVIL HVĚZDY, KTERÉ ZANECHÁVAJÍ STOPY V HUSTÉM MEZIHVĚZDNÉM PLYNU

Ukázky hvězdných rázových vln. Kredit: HST, NASA.Dokonce i hvězdy mohou být vystřeleny a prorážet interstelární prostředí plynných mračen podobně jako kulky.

Snímky z Kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope odhalily 14 mladých uprchlých hvězd, brázdících oblasti hustého interstelárního plynu. Jejich pohyb vytváří ve žhavém plynu šípovité struktury a stopy. Tyto struktury či rázy pochází od mohutných hvězdných větrů, tedy proudů hmoty vyletujících od hvězd, které proráží hustý plyn. Tento jev si můžeme přirovnat k tomu, co pozorujeme na vodě když jede rychle jedoucí loď.

„Domníváme se, že jsme objevili novou třídu jasných, rychle se pohybujících hvězdných vetřelců,“ říká astronom Raghvendra Sahai z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., a současně vedoucí studie HST. „Objev těchto hvězd je překvapením protože jsme je nehledali. Když jsme poprvé spatřili tyto snímky, řekl jsem Wow. Vypadá to jako kulka letící interstelárním médiem. Ostrý pohled HST odhalil strukturu a tvar těchto rázových vln.“

Astronomové mohou jen odhadovat stáří, hmoty a rychlosti těchto hvězdných odpadlíků. Hvězdy se zdají být mladé - jen miliony let. Jejich stáří je určeno hlavně na základě jejich silného hvězdného větru.

Většina hvězd produkuje mohutný hvězdný vítr a to jak v době, kdy jsou velmi mladé, tak i v době kdy jsou velmi staré. Pouze hvězdy s hmotou větší než 10 ti násobek hmoty Slunce si mohou udržet hvězdný vítr během celého svého života. Ale objekty, které pozoroval Kosmický teleskop nejsou velmi hmotné, protože nemají kolem sebe žhavá mračna ionizovaného plynu. Jedná se o středně velké hvězdy s hmotou několik až osm hmot Slunce. Nejsou staré, protože tvary mlhovin kolem starých hvězd jsou zcela odlišné a staré hvězdy téměř nikdy nepozorujeme v blízkosti hustých interstelárních mračen.

V závislosti na jejich vzdálenosti od Země, může být čelo rázové vlny široké 100 miliard až blilon kilometrů (to odpovídá 17 až 170 průměrům sluneční soustavy, měřeno až k dráze Neptuna). Rázová vlna naznačuje, že hvězdy se pohybují velmi rychle, rychlostí více než 180000 km/hod vůči hustému plynu a brázdí jej asi pětkrát rychleji než typické mladé hvězdy.

„Vysoce rychlé hvězdy byly pravděpodobně vystřeleny ze svých domovů, kterými pravděpodobně byly hvězdokupy,“ říká Sahai.

Existují dva možné způsoby, při kterých mohou být hvězdy takto vymrštěny. Jedna z možností je, že hvězda v binárním systému exploduje jako supernova a její partner je odmrštěn. Další scénář je kolize mezi dvěma binárními systémy či binárním systémem na třetí hvězdou. Jedna nebo více těchto hvězd je odmrštěna díky energii získané ze vzájemné interakce a uniká z hvězdokupy.

Za předpokladu že mladá fáze trvá jen milion let a hvězdy se pohybují rychlostí asi 180000 km/h, hvězdy procestují asi 160 sv. let.

Hvězdy uprchlíci byly pozorovány i dříve. Družice Infrared Astronomical Satellite (IRAS), která v roce 1983 prováděla celooblohovou přehlídku zachytila několik podobných objektů. První pozorování těchto objektů pochází z konce roku 1980. Tyto hvězdy však produkují mnohem větší rázové vlny než hvězdy v Hubble studii. To naznačuje, že jsou mnohem hmotnější s mnohem silnějším hvězdným větrem.

„Hvězdy v naší studii jsou pravděpodobně méně hmotné a nebo jsou to pomaleji se pohybující souputníci hmotných hvězd s rázovou vlnou, jaké detekoval IRAS,“ vysvětluje Sahai. „Myslíme si, že hmotní hvězdní uprchlíci, které jsme nyní našli jsou jen špičkou ledovce. Hvězdy, které našel HST mohou představovat rozsáhlou populaci, protože vesmír obydlují jednak hvězdy s mnohem menšími hmotnostmi a potom také vyššími. Ale je mnohem větší počet kandidátů se středními hmotnostmi, které mohou být odvrženi.“

Astronomové dříve těchto hvězdných vetřelců mnoho nezaznamenávali, protože je bylo obtížné najít. „Nevíte kde je hledat, protože nemůžete ani předpovědět kde budou,“ říká Sahai. Ale většina z nich byla nalezena náhodou, včetně 14 hvězd, které našel HST.“

Sahai se svým týmem použil přístroj na HST s názvem Advanced Camera for Surveys, kterým zkoumal 35 objektů, které se vyznačovaly tím, že to jsou na archívních datech IRASu velmi jasné infračervené zdroje. Vypadaly jako staré planetární mlhoviny, nafouklé staré hvězdy na počátku stádia odhazování jejich vnějších vrstev obálek, tedy fáze kdy se stávají zářící planetární mlhovinou. Vědci byli posléze překvapeni, když objevili hvězdné utečence.

Vědecký tým plánuje také následnou studii, ve které se bude snažit objevit více utečenců, stejně jako detailní studium vybraných objektů z Hubble přehlídky aby mohli lépe pochopit efekty odehrávající se v jejich prostředích.

„Jedna z otázek týkající se těchto zajímavých objektů je, jaké efekty se v mračnech odehrávají,“ říká člen týmu Mark Morris z University of California, Los Angeles. „Je to nevýznamný záblesk nebo silný hvězdný vítr od těchto hvězd zvíří mračna a tím dojde ke zpomalení vývoje vzhledem k formování dalších generací hvězd?“

Sahai diskutovala výsledky týmu na tiskové konferenci 7. 1. 2009 během setkání American Astronomical Society, Long Beach, Calif.

Vědecký tým tvoří R. Sahai z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., M. Morris z University of California, Los Angeles, M. Claussen of the National Radio Astronomy Observatory, Socorro, N.M., a R. Ainsworth of the University of Tennessee, Knoxville.

Dalibor Hanžl, 06. 03. 2009, 07:04