Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 03:41 CET
Juliánské datum: 2458466.61
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 6.7

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST OBJEVIL HVĚZDY, KTERÉ ZANECHÁVAJÍ STOPY V HUSTÉM MEZIHVĚZDNÉM PLYNU


Ukázky hvězdných rázových vln. Kredit: HST, NASA.Dokonce i hvězdy mohou být vystřeleny a prorážet interstelární prostředí plynných mračen podobně jako kulky.

Snímky z Kosmického teleskopu NASA, Hubble Space Telescope odhalily 14 mladých uprchlých hvězd, brázdících oblasti hustého interstelárního plynu. Jejich pohyb vytváří ve žhavém plynu šípovité struktury a stopy. Tyto struktury či rázy pochází od mohutných hvězdných větrů, tedy proudů hmoty vyletujících od hvězd, které proráží hustý plyn. Tento jev si můžeme přirovnat k tomu, co pozorujeme na vodě když jede rychle jedoucí loď.

„Domníváme se, že jsme objevili novou třídu jasných, rychle se pohybujících hvězdných vetřelců,“ říká astronom Raghvendra Sahai z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., a současně vedoucí studie HST. „Objev těchto hvězd je překvapením protože jsme je nehledali. Když jsme poprvé spatřili tyto snímky, řekl jsem Wow. Vypadá to jako kulka letící interstelárním médiem. Ostrý pohled HST odhalil strukturu a tvar těchto rázových vln.“

Astronomové mohou jen odhadovat stáří, hmoty a rychlosti těchto hvězdných odpadlíků. Hvězdy se zdají být mladé - jen miliony let. Jejich stáří je určeno hlavně na základě jejich silného hvězdného větru.

Většina hvězd produkuje mohutný hvězdný vítr a to jak v době, kdy jsou velmi mladé, tak i v době kdy jsou velmi staré. Pouze hvězdy s hmotou větší než 10 ti násobek hmoty Slunce si mohou udržet hvězdný vítr během celého svého života. Ale objekty, které pozoroval Kosmický teleskop nejsou velmi hmotné, protože nemají kolem sebe žhavá mračna ionizovaného plynu. Jedná se o středně velké hvězdy s hmotou několik až osm hmot Slunce. Nejsou staré, protože tvary mlhovin kolem starých hvězd jsou zcela odlišné a staré hvězdy téměř nikdy nepozorujeme v blízkosti hustých interstelárních mračen.

V závislosti na jejich vzdálenosti od Země, může být čelo rázové vlny široké 100 miliard až blilon kilometrů (to odpovídá 17 až 170 průměrům sluneční soustavy, měřeno až k dráze Neptuna). Rázová vlna naznačuje, že hvězdy se pohybují velmi rychle, rychlostí více než 180000 km/hod vůči hustému plynu a brázdí jej asi pětkrát rychleji než typické mladé hvězdy.

„Vysoce rychlé hvězdy byly pravděpodobně vystřeleny ze svých domovů, kterými pravděpodobně byly hvězdokupy,“ říká Sahai.

Existují dva možné způsoby, při kterých mohou být hvězdy takto vymrštěny. Jedna z možností je, že hvězda v binárním systému exploduje jako supernova a její partner je odmrštěn. Další scénář je kolize mezi dvěma binárními systémy či binárním systémem na třetí hvězdou. Jedna nebo více těchto hvězd je odmrštěna díky energii získané ze vzájemné interakce a uniká z hvězdokupy.

Za předpokladu že mladá fáze trvá jen milion let a hvězdy se pohybují rychlostí asi 180000 km/h, hvězdy procestují asi 160 sv. let.

Hvězdy uprchlíci byly pozorovány i dříve. Družice Infrared Astronomical Satellite (IRAS), která v roce 1983 prováděla celooblohovou přehlídku zachytila několik podobných objektů. První pozorování těchto objektů pochází z konce roku 1980. Tyto hvězdy však produkují mnohem větší rázové vlny než hvězdy v Hubble studii. To naznačuje, že jsou mnohem hmotnější s mnohem silnějším hvězdným větrem.

„Hvězdy v naší studii jsou pravděpodobně méně hmotné a nebo jsou to pomaleji se pohybující souputníci hmotných hvězd s rázovou vlnou, jaké detekoval IRAS,“ vysvětluje Sahai. „Myslíme si, že hmotní hvězdní uprchlíci, které jsme nyní našli jsou jen špičkou ledovce. Hvězdy, které našel HST mohou představovat rozsáhlou populaci, protože vesmír obydlují jednak hvězdy s mnohem menšími hmotnostmi a potom také vyššími. Ale je mnohem větší počet kandidátů se středními hmotnostmi, které mohou být odvrženi.“

Astronomové dříve těchto hvězdných vetřelců mnoho nezaznamenávali, protože je bylo obtížné najít. „Nevíte kde je hledat, protože nemůžete ani předpovědět kde budou,“ říká Sahai. Ale většina z nich byla nalezena náhodou, včetně 14 hvězd, které našel HST.“

Sahai se svým týmem použil přístroj na HST s názvem Advanced Camera for Surveys, kterým zkoumal 35 objektů, které se vyznačovaly tím, že to jsou na archívních datech IRASu velmi jasné infračervené zdroje. Vypadaly jako staré planetární mlhoviny, nafouklé staré hvězdy na počátku stádia odhazování jejich vnějších vrstev obálek, tedy fáze kdy se stávají zářící planetární mlhovinou. Vědci byli posléze překvapeni, když objevili hvězdné utečence.

Vědecký tým plánuje také následnou studii, ve které se bude snažit objevit více utečenců, stejně jako detailní studium vybraných objektů z Hubble přehlídky aby mohli lépe pochopit efekty odehrávající se v jejich prostředích.

„Jedna z otázek týkající se těchto zajímavých objektů je, jaké efekty se v mračnech odehrávají,“ říká člen týmu Mark Morris z University of California, Los Angeles. „Je to nevýznamný záblesk nebo silný hvězdný vítr od těchto hvězd zvíří mračna a tím dojde ke zpomalení vývoje vzhledem k formování dalších generací hvězd?“

Sahai diskutovala výsledky týmu na tiskové konferenci 7. 1. 2009 během setkání American Astronomical Society, Long Beach, Calif.

Vědecký tým tvoří R. Sahai z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., M. Morris z University of California, Los Angeles, M. Claussen of the National Radio Astronomy Observatory, Socorro, N.M., a R. Ainsworth of the University of Tennessee, Knoxville.


Dalibor Hanžl, 06. 03. 2009, 07:04
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS