Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 10:52 CET
Juliánské datum: 2458441.91
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HNĚDÍ TRPASLÍCI SE HVĚZD STRANÍ


Fotografie binárního systému hnědých trpaslíků Kelu-1 AB. Kredit: HST.Hnědí trpaslíci jsou objekty méně hmotné než hvězdy, ale větší než planety. Studie 233 blízkých vícenásobných hvězdných systémů prováděná NASA Hubble Space Telescope potvrdila jejich obtížnou detekovatelnost. Kosmický teleskop jako souputníky běžných hvězd objevil pouze dva hnědé trpaslíky. To znamená, že tzv. „hluché místo hnědých trpaslíků“, tedy nepřítomnost hnědých trpaslíků u hvězd slunečního typu můžeme rozšířit také na nejmenší hvězdy ve vesmíru.

Sergio Dieterich z Georgia State University, Atlanta a také vedoucí týmu této studie tato nová zjištění oznámil na 213 setkání American Astronomical Society (AAS) v Long Beach, Calif.

„Stále jsme nenašli hnědé trpaslíky kolem malých červených hvězd, jejichž hmota je jen nepatrně nad limitem zapálení vodíkového paliva. Vezmeme-li v úvahu fakt, že prakticky neexistují binární systémy hnědých trpaslíků, je potom statisticky významné naše zjištění, že existuje velmi málo binárních systémů jejichž složky leží na opačných stranách limitu pro zažehnutí vodíkového paliva,“ řekl Dieterich.

V našem výzkumu, který je součástí projektu RECONS (Research Consortium on Nearby Stars), jsme zkoumali 233 hvězd. Cílem přehlídky bylo pochopit původ Slunci nejbližších sousedů, a? už samostatně nebo jako celé populace.

Našimi současnými primárními cíly jsou objevy a charakteristiky „ztracených“ členů tohoto vzorku hvězd. Zkoumané hvězdy leží do 32.6 sv. roku (10 pc) od Země. Projekt RECONS zkoumá sousední hvězdy prostřednictvím analýzy existujících celooblohových přehlídek společně s pozorováními různými teleskopy na obou polokoulích. K dnešnímu dni je u hvězd do 32.6 sv. roku od Země známo celkem 12 hnědých trpaslíků, což málo ve srovnání s 239 červenými trpasličími hvězdami (jedná se o hvězdy, které dosahují jen 20 procent hmoty našeho Slunce a přibližně polovičního průměru a teploty).

Ve skutečnosti počet známých hnědých trpaslíků je téměř shodný s počtem známých extrasolárních planet. I když počet známých exoplanet v této oblasti je s největší pravděpodobností na spodním limitu – prostě menší exoplanety již nejsme schopni současnou technikou detekovat.

Přehlídka z Kosmického teleskopu byla prováděna přístrojem Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS) a poskytuje silnou statistiku toho, že hnědí trpaslíci neexistují ani kolem nejméně hmotných hvězd. „Pokud by byl hnacím faktorem poměr hmot, očekávali bychom že kolem malých červených hvězd objevíme hnědých trpaslíků více než kolem hvězd slunečního typu,“ řekl Dieterich.

Výsledky jsou doplňující pro další studii, která byla také na AAS setkání přednesena. Přednesla ji Micaela Stumpf z Max-Planck-Institute for Astronomy, Heidelberg, Německo. Výsledky ukazují, že hnědí trpaslíci mají snahu svůj druh vyhubit.

Pozorování NICMOS probíhá téměř deset let a spolu s nedávnými výsledky z pozemských teleskopů vybavených adaptivní optikou poskytuje první odhad dráhy dvojného systému hnědého trpaslíka s názvem Kelu-1 AB. Excentrická dráha je postavena téměř čelně vůči Zemi a tak jsme mohli určit, že trpaslíci udělají jednu vzájemnou otočku každých 38 let.

Na základě dráhové dynamiky lze odhadnout celkovou hmotu systému na 184 hmot Jupitera. Ale na základě spektroskopických a fotometrických měření nejsou oba hnědí trpaslíci větší než 61 a 50 hmot Jupiterů (neexistuje hvězda menší než 75 hmotu Jupiteru). Stumpf oznámil, že v soustavě může být ještě třetí člen, který doplňuje „chybějící hmotu“. Potenciálně by se mohlo jednat o unikátní první detekci trojnásobného systému hnědého trpaslíka.

Na další desetiletí jsou plánovány Celooblohové přehlídky s pokročilými teleskopy jako Large Synoptic Survey Telescope. Očekává se, že tyto umožní s konečnou platností rozluštit hádanku „hluchého místa hnědých trpaslíků“. Bude nasazena hloubková infračervená prohlídka oblohy a tak bychom mohli objevit celou základní populaci hnědých trpaslíků.

(STScI-2009-01 z 5. 1. 2009 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 26. 01. 2009, 14:13
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS