12.12.2017, 22:59 CET

HNĚDÍ TRPASLÍCI SE HVĚZD STRANÍ

Fotografie binárního systému hnědých trpaslíků Kelu-1 AB. Kredit: HST.Hnědí trpaslíci jsou objekty méně hmotné než hvězdy, ale větší než planety. Studie 233 blízkých vícenásobných hvězdných systémů prováděná NASA Hubble Space Telescope potvrdila jejich obtížnou detekovatelnost. Kosmický teleskop jako souputníky běžných hvězd objevil pouze dva hnědé trpaslíky. To znamená, že tzv. „hluché místo hnědých trpaslíků“, tedy nepřítomnost hnědých trpaslíků u hvězd slunečního typu můžeme rozšířit také na nejmenší hvězdy ve vesmíru.

Sergio Dieterich z Georgia State University, Atlanta a také vedoucí týmu této studie tato nová zjištění oznámil na 213 setkání American Astronomical Society (AAS) v Long Beach, Calif.

„Stále jsme nenašli hnědé trpaslíky kolem malých červených hvězd, jejichž hmota je jen nepatrně nad limitem zapálení vodíkového paliva. Vezmeme-li v úvahu fakt, že prakticky neexistují binární systémy hnědých trpaslíků, je potom statisticky významné naše zjištění, že existuje velmi málo binárních systémů jejichž složky leží na opačných stranách limitu pro zažehnutí vodíkového paliva,“ řekl Dieterich.

V našem výzkumu, který je součástí projektu RECONS (Research Consortium on Nearby Stars), jsme zkoumali 233 hvězd. Cílem přehlídky bylo pochopit původ Slunci nejbližších sousedů, a? už samostatně nebo jako celé populace.

Našimi současnými primárními cíly jsou objevy a charakteristiky „ztracených“ členů tohoto vzorku hvězd. Zkoumané hvězdy leží do 32.6 sv. roku (10 pc) od Země. Projekt RECONS zkoumá sousední hvězdy prostřednictvím analýzy existujících celooblohových přehlídek společně s pozorováními různými teleskopy na obou polokoulích. K dnešnímu dni je u hvězd do 32.6 sv. roku od Země známo celkem 12 hnědých trpaslíků, což málo ve srovnání s 239 červenými trpasličími hvězdami (jedná se o hvězdy, které dosahují jen 20 procent hmoty našeho Slunce a přibližně polovičního průměru a teploty).

Ve skutečnosti počet známých hnědých trpaslíků je téměř shodný s počtem známých extrasolárních planet. I když počet známých exoplanet v této oblasti je s největší pravděpodobností na spodním limitu – prostě menší exoplanety již nejsme schopni současnou technikou detekovat.

Přehlídka z Kosmického teleskopu byla prováděna přístrojem Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS) a poskytuje silnou statistiku toho, že hnědí trpaslíci neexistují ani kolem nejméně hmotných hvězd. „Pokud by byl hnacím faktorem poměr hmot, očekávali bychom že kolem malých červených hvězd objevíme hnědých trpaslíků více než kolem hvězd slunečního typu,“ řekl Dieterich.

Výsledky jsou doplňující pro další studii, která byla také na AAS setkání přednesena. Přednesla ji Micaela Stumpf z Max-Planck-Institute for Astronomy, Heidelberg, Německo. Výsledky ukazují, že hnědí trpaslíci mají snahu svůj druh vyhubit.

Pozorování NICMOS probíhá téměř deset let a spolu s nedávnými výsledky z pozemských teleskopů vybavených adaptivní optikou poskytuje první odhad dráhy dvojného systému hnědého trpaslíka s názvem Kelu-1 AB. Excentrická dráha je postavena téměř čelně vůči Zemi a tak jsme mohli určit, že trpaslíci udělají jednu vzájemnou otočku každých 38 let.

Na základě dráhové dynamiky lze odhadnout celkovou hmotu systému na 184 hmot Jupitera. Ale na základě spektroskopických a fotometrických měření nejsou oba hnědí trpaslíci větší než 61 a 50 hmot Jupiterů (neexistuje hvězda menší než 75 hmotu Jupiteru). Stumpf oznámil, že v soustavě může být ještě třetí člen, který doplňuje „chybějící hmotu“. Potenciálně by se mohlo jednat o unikátní první detekci trojnásobného systému hnědého trpaslíka.

Na další desetiletí jsou plánovány Celooblohové přehlídky s pokročilými teleskopy jako Large Synoptic Survey Telescope. Očekává se, že tyto umožní s konečnou platností rozluštit hádanku „hluchého místa hnědých trpaslíků“. Bude nasazena hloubková infračervená prohlídka oblohy a tak bychom mohli objevit celou základní populaci hnědých trpaslíků.

(STScI-2009-01 z 5. 1. 2009 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 26. 01. 2009, 14:13