13.12.2017, 06:40 CET

KOSMICKÝ TELESKOP ROZLUŠTIL HÁDANKU TÝKAJÍCÍ SE SAMOTÁŘSKÝCH STARBURST GALAXIÍ

Pohled na starburst galaxii NGC 1569 s mimořídně bouřlivým zrodem nových hvězd. Kredit: HST,NASA.Astronomové získali odpověď na otázku proč malé, sousední osamocené galaxie spotřebovávají nové hvězdy rychleji než galaxie v jejich sousedství.

Nyní kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, astronomům tuto hádanku pomohl vyřešit u osamělé starburst galaxie s označením NGC 1569. Data ukazují, že galaxie je od nás jedna a půl krát dále, než se astronomové domnívali.

Mimořádná vzdálenost tuto galaxii staví doprostřed kupy asi 10 galaxií se středem u spirální galaxie IC 342. Gravitační vzájemné působení mezi členy skupiny galaxií může v NGC 1569 stlačovat plyn a tak přispívat ke spouštění procesů překotné tvorby hvězd.

„V současnosti pozorovaná aktivita v NGC 1569 je tak vysvětlena. Galaxie je pravděpodobně v interakci s jinými galaxiemi ze skupiny,“ řekla vedoucí studie Alessandra Aloisi ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md., a European Space Agency. „Tyto interakce jsou pravděpodobně pohonným motorem pro zrod hvězd.“

Větší vzdálenost neznamená jen to, že galaxie jsou významně jasnější, ale také to, že tvorba nových hvězd probíhá dvakrát rychleji než jsme si dříve mysleli. V galaxii se hvězdy tvoří rychlostí více než 100 krát rychleji než v naší Galaxii. Takto vysoká rychlost tvorby nových hvězd přetrvává během posledních 100 milionů let.

Galaxie NGC 1569 byla objevena Williamem Herschelem v roce 1788. Je domovem tří nejhmotnějších hvězdokup, jaké kdy byly v lokálním vesmíru objeveny. Každá z hvězdokup obsahuje více než milion hvězd.

„Toto je příklad typu hmotné starburst galaxie, která řídí vývoj galaxií ve vzdálenějším a mladším vesmíru,“ řekl člen vědeckého týmu Roeland van der Marel ze Space Telescope Science Institute. „Starburst galaxie mohou být detailně studovány jen v sousedním vesmíru, kde ale jsou mnohem zřídkavější. Pozorování našeho galaktického sousedství z HST, včetně této studie, astronomům pomůže sestavit celkový obraz galaxií našeho lokálního vesmíru. Obrazy skládanky budou správně složeny, podobně jako NGC 1569, a celkový pohled bude smysluplnější.“

Aloisi a její tým skutečně objevili novou vzdálenost starburst galaxií náhodně. Původně přístrojem na HST, Advanced Camera for Surveys, vyhledávali v NGC 1569 jednu třídu červených hvězd (červené hvězdy jsou hvězdy na konci svých životních cyklů). Tyto hvězdy září díky heliové fúzi v jejich jádrech. Jedná se o hvězdy slabší než jasní červení obři u níž ještě nezačala heliová fúze. Pokud jsou ale objeveny, můžeme podle nich odhadnout stáří galaxie.

„Když jsme objevili tyto červené hvězdy, odhadli jsme, že galaxie je od nás dále než jsme si dříve mysleli,“ řekl Aaron Grocholski ze Space Telescope Science Institute a také vedoucí autor článku popisující výsledky pozorování. „Mohli jsme vidět jen nejjasnější červené obry, ale byli jsme schopni i tyto hvězdy použít k nové kalibraci vzdálenosti galaxie.“ Jasní červení obři jsou spolehlivé „standardní svíčky“ pro měření vzdálenosti, protože září stejnými jasnostmi. A jakmile astronomové znají přesně jasnost hvězdy, mohou podle toho spočítat vzdálenost od Země.

Předchozí odhady vzdálenosti galaxie byly učiněny na základě pozorování z pozemských teleskopů. Ty byly ale nespolehlivé, protože pozemské dalekohledy hleděly do hvězdami přecpaného jádra galaxie a nebyly schopny rozlišit jednotlivé červené obří hvězdy.

Kosmický teleskop pozoroval jak přecpané jádro, tak řídké okrajové oblasti. Ostrý pohled přístroje na HST, Advanced Camera, dokázal rozlišit jednotlivé červené obry a ty pak vedly k přesnému určení vzdálenosti galaxie. Astronomové změřili, že vzdálenost galaxie je téměř 11 milionů sv. let, což je asi o 4 miliony sv. let dále než byla původní vzdálenost.

„Byl to mimořádný objev,“ říká Aloisi. „Kosmický dalekohled nemůže nahlédnout dostatečně hluboko aby spatřil nejslabší červené obří hvězdy, které hledáme. Je tomu tak proto, protože tato galaxie se nachází dále než jsme si mysleli. Pozorováním celé populace jasných červených obřích hvězd bychom však byli schopni přesně spočítat vzdálenost NGC 1569 a rozluštit hádanku ohledně velmi silné starburst aktivity v této galaxii.“ Tyto výsledky byly publikovány 20. října v časopise Astrophysical Journal Letters.

Vědecký tým, který prováděl výzkum galaxie NGC 1569 tvoří Alessandra Aloisi a Marco Sirianni (STScI/ESA), Aaron Grocholski, Jennifer Mack a Roeland van der Marel (STScI), Luca Angeretti, Donatella Romano a Monica Tosi (INAF-OAB) a Francesca Annibali, Laura Greggio a Enrico Held (INAF-OAP).

(podle informací STScI-2008-38 z 20. 11. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 04. 01. 2009, 10:41