Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 06:26 CET
Juliánské datum: 2458468.73
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP OBJEVIL NA EXTRASOLÁRNÍ PLANETĚ OXID UHLIČITÝ

J.D. Harrington, Headquarters, Washington
Ray Villard, Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md.

Umělecká představa exoplanety HD 189733b u mateřské hvězdy. Kredit: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, objevil v atmosféře planety obíhající kolem jiné hvězdy oxid uhličitý. Je to důležitý krok v procesu hledání chemických biostop možného extrasolárního života podobného tomu, jaký známe ze Země.

Planeta o velikosti Jupitera se jmenuje HD 189733b, ale pro život je příliš horká. Pozorování z HST jsou však demonstrací toho, že jsme schopni detekovat už základní chemii nutnou pro život na planetách obíhajících kolem jiných hvězd. Organické složky jsou také výsledkem probíhajících životních procesů a jejich detekce na Zemi podobné planetě může jednou poskytnout i první svědectví o životě někde ve vesmíru.

Předcházející pozorování hvězdy HD 189733b prováděly teleskopy Hubble a Spitzer Space Telescope a na tělese objevily vodní páry. Později Kosmický teleskop HST v atmosféře planety objevil metan.

„HST byl primárně koncipován pro pozorování vzdáleného vesmíru, ale nyní otevírá novou éru astrofyziky a srovnávací planetární vědy,“ řekl Eric Smith, z Hubble Space Telescope, vědecký pracovník NASA Headquarters, Washington. „Tyto atmosférické výzkumy budou začínat určováním složení a chemických procesů na vzdálených světech obíhajících kolem jiných hvězd. Budoucnost pro tuto nově otevřenou hraniční vědu je extrémně slibná, v atmosférách exoplanet očekáváme objevy velkého množství molekul.“

Mark Swain, specialista NASA z Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif., použil přístroj na HST Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS) ke studiu infračerveného světla vyzařovaného planetou vzdálené 63 sv. let od Země. Plyny v atmosféře planety absorbují světlo z jejího žhavého nitra jen na určitých vlnových délkách. Swain nejen identifikoval oxid uhličitý, ale také oxid uhelnatý. Molekuly těchto plynů zanechávají ve spektru záření od planety přesně definované otisky. A toto je poprvé v historii, kdy jsme analyzovali infračervené spektrum od exoplanety.

„Hlavním důvodem našeho nadšení je však oxid uhličitý, protože za vhodných podmínek ho můžeme spojit s biologickou aktivitou, tak jako u nás na Zemi.“ řekl Swain. „Už jen skutečnost že jej jsme schopni detekovat a odhadnout jeho množství je velmi významné pro naše dlouhodobé úsilí charakterizovat planety zda jsou či nejsou vhodné pro život.“

Tento typ pozorování je nejlepší provádět na planetách jejichž dráha je orientována čelně k Zemi. Na takové dráze pozorujeme střídavé objevování se a mizení planty za mateřskou hvězdou, která astronomové znají pod pojmem zatmění. Planeta HD 189733b oběhne svoji mateřskou hvězdu jednou za 2.2 dne. To astronomům dává příležitost k odečtení světla samotné hvězdy (které máme k dispozici v okamžiku, když planeta je zastíněna) od součtového, které k nám přichází v době, kdy je planeta před hvězdou. Tím získáme záření od samotné planety a můžeme provádět chemickou analýzu její „denní strany“ atmosféry.

„Takto využíváme zákrytů planety s hvězdou k výzkumu denní strany planety, ve které jsou nejžhavější oblasti její atmosféry,“ říká člen vědeckého týmu Guatam Vasisht z NASA Jet Propulsion Laboratory. "Začali jsme hledat molekuly a počítat jaké změny bychom pozorovali mezi denní a noční stranou.“

Tato úspěšná demonstrace vyhledávání na infračervených vlnových délkách, na jakých vyzařuje tato planeta, je velmi povzbuzující pro další plánování astronomů, kteří budou pozorovat s NASA James Webb Space Telescope, který má startovat v roce 2013. Tyto biostopy jsou právě nejlépe pozorovatelné na infračervených vlnových délkách. Astronomové očekávají, že použitím James Webb Space Telescope uvidí ve spektru bioznaky i na planetách podobných Zemi či „super-Zemích“ několikrát větších než naše planeta.

„Webb teleskop bude schopen provádět i mnohem přesnější měření během primárních i během sekundárích zákrytů,“ říká Swain.
Další informace o Hubble Space Telescope naleznete na: http://hubblesite.org/news/2008/41 a http://www.nasa.gov/hubble.

Hubble Space Telescope je projekt mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency (ESA). Projekt je řízen z NASA Goddard Space Flight Center (GSFC), Greenbelt, Md. Vědecké operace HST vede Space Telescope Science Institute (STScI). Tento institut pracuje pro NASA pod Association of Universities for Research v Astronomy, Inc., Washington, D.C. STScI je programovým partnerem Mezinárodního roku astronomie 2009 (IYA 2009).

(podle informací NASA 08-323 z 9. 12. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 03. 01. 2009, 18:39
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS