13.12.2017, 06:42 CET

PŘISTÁVACÍ MODUL BEAGLE 2 JE PRAVDĚPODOBNĚ ZTRACEN

Přistávací modul Beagle 2. Foto: ESALONDÝN, Anglie -- Další dva pokusy o navázání spojení s přistávacím modulem Beagle 2 byly neúspěšné. O komunikaci se v pátek znovu pokusila kosmická sonda NASA a Britský radioteleskop. Jednalo se již o třetí a čtvrtý pokus o navázání spojení od Štědrovečerního přistání modulu Beagle 2.

Žádné signály jsou špatnou zprávou pro Evropskou vesmírnou agenturu, která kosmickou sondu, s cílem přistát na Rudé planetě, postavila.

Po více než 19 hodinách po plánovaném přistání malé kosmické sondy na povrchu Marsu se o komunikaci pokoušel radioteleskop v Jodrell Banku, Cheshire v Anglii. Radioteleskop využíval toho, že nastala příhodná pozice natočení planety a sondy na povrchu a skenoval povrchové oblasti na přítomnost signálu od přistávacího modulu Beagle 2, oznamuje The Associated Press.

Pozorování na rádiových vlnách probíhalo ve čtvrtek 25. 12. 2003 od 22h00m UT do 24h00m UT, v době končící mar?anské noci. I když hladké přistání měl Beagle 2 na Štědrý den oznamovat devítinotovou melodií, dalekohled se zaměřil i na známky toho nejjednodužšího nosného signálu od vědeckých přístrojů.

Později, britští fyzikové a astronomové z výzkumného centra oznámili následující sdělení: "Radioteleskop Jodrell Bank dnes v noci hledal známky signálu od modulu Beagle 2. Bohužel, žádné vysílání nebylo zachyceno."

Další příležitost dostala v pátek v 18h15m UT kosmická sonda Mars Odyssey. Bohužel ani ta žadný signál nezachytila. Tato sonda se již jednou o detekci signálu od Beagle 2 neúspěšně pokusila. Mars Odyssey se nachází na oběžné dráze kolem Marsu a nad místem přistání poprvé přelétala asi tři hodiny po plánovaném přistání modulu.

Poslední pokus uskutečnili v pátek večer opět vědci z Jodrell Banku, ale opět bylo na Marsu ticho. Nyní dostane příležitost radioteleskop Stanfordské University v Kalifornii.

Ale vědci ještě doufají, že Britský modul Beagle 2 úspěšně přistál a jeho signály budou zachyceny později. Pokud by vše probíhalo podle plánu, mělo k přistání dojít ve čtvrtek 25. prosince ve 2h 54m UT. Hlavním úkolem mise bylo hledání života na Marsu.

Profesor Colin Pillinger ráno na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že nedetekování signálu není celkovým neúspěchem projektu a navrhl možné scénáře dalšího vývoje:

• Kosmická sonda přistála na špatném místě
  • Vysílací anténa je špatně orientována a není ji možné plně rozvinout
  • Mars Global Surveyor nemá přesnou vysílací frekvenci Beagle 2 a proto nedetekuje od něj žádný signál
  • Závada během sestupné fáze kosmickou sondu poškodila

Na páteční tiskové konferenci Colin Pillinger řekl, že pokusy o komunikaci budou probíhat až do 4. ledna, kdy se o navázání spojení bude moci pokusit sonda Mars Express.

Evropská vesmírná agentura má kromě Beagle 2 ještě mateřskou sondu Mars Express, která zůstává na oběžné dráze kolem Marsu a hledá známky vody pod Marsovským povrchem. K tomu využívá radarové, infračervené a jiné přístroje.
    Malý přistávací modul, který půl roku společně cestoval s mateřskou sondou se minulý týden oddělil a přisál v oblasti nížiny na planině Isidis Planitia.
    Právě o tomto místě se vědci domnívali, že skrývá několik miliard let starou vodu, ještě z doby, kdy planeta byla teplejší a vlhčí.

Podle plánu měl po 180 dnů hledat známky pradávného a možná i současného mikrobiálního života na Marsu, navrtával by horniny, rýpal do půdy, analyzoval vzduch, hledal organické známky a jiné se životem související atributy, jako je např. metan v atmosféře.

K vyhledávání vzorků by používal kameru, která by naváděla robotizované rameno k patřičným kamenům. Vzorek těchto kamenů by pak rameno uchopilo a vtáhlo do vnitřního prostoru sondy, kde by probíhala analýza na přítomnost kyslíku obrovským zahříváním vzorků.

Chemická analýza by modulu Beagle 2 umožňovala najít známky organických složek. Různé látky na bázi uhlíku se taví při různých teplotách, dodávají vědci Beagle 2.

"Nedoufáme, že přímo na povrchu objevíme nějaké karbonické sloučeniny (spojené s primitivním, mikroskopickým životem). Povrch planety je totiž silně ohříván Sluncem," řekl vědec projektu Beagle 2 Andre Brack dále v prohlášení. "Planeta nemá ochraňující magnetosféru ani ozónovou vrstvu."

Společné rysy

Robotizovaná kosmická sonda je pojmenována po plavidlu známého vědce, biologa Charlese Darwina, se kterým se plavil kolem světa v 19 století. Je to první ze tří návštěvníků Marsu, kteří krátce po sobě k Rudé planetě doletí. Dvě stejné kosmické sondy NASA přiletí začátkem ledna.

Sondy nesou dvojici vozítek Spirit a Opportunity, které budou také analyzovat horniny a vzorky půdy a pokračovat v úsilí najít známky tekuté vody, která v minulosti vytvářela říční koryta na Marsu. Za jeden den procestují 110 yardů.
    Navzdory jejich odlišnosti, mají americké a evropské mise společné rysy. Všechny budou přistávat metodou skoků na nafukovacím polštáři. Obě mají zařízení pro odseknutí kousku horniny a následné vložení do útrob sondy a podrobné analyzování.

Už jen dosažení oběžné dráhy Marsu je úspěch. Z předchozích přibližně 30 pokusů skončily dvě třetiny neúspěchem. O přistání se pokusilo devět modulů a úspěšně dopadly pouze tři.

(podle informací CNN z 26. 12. 2003 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 26. 12. 2003, 10:02