Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

14.12.2018, 23:38 CET
Juliánské datum: 2458467.44
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 41m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:08) Měsíc (↓ 21:52)

Stáří (dny): 7.5

(↑ 06:45) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

EXPEDICE STAR CHILE 2008: NÁVŠTĚVA OBSERVATOŘE PARANAL – DÍL III


Podvečerní pohled na systém VLT. Foto: D. Hanžl.Tato astronomická observatoř se nachází na vrcholku hory Cerro Paranal v nadmořské výšce 2635 mnm a je součástí komplexu observatoří ESO (Evropská jižní observatoř). Na cestu k observatoři jsme se vydali ráno 30. listopadu, protože ze San Pedra de Atacama to obnáší dobrých pět hodin jízdy autem. Observatoř leží asi 120 km od Antofagasty, kam vede ze San Pedra přes Calamu poměrně kvalitní silnice, nicméně trochu jsme se obávali posledního úseku silnice, protože jsme věděli, že až k observatořím donedávna vedla jen prašná kamenitá cesta horskými průsmyky. O to více jme byli potěšeni, když nás vítala zcela nová asfaltka, která jak nám později sdělil Dr. Štefl byla dokončena teprve v letos a zkrátila tak spojení Paranal – Antofagasta asi o hodinu.

Přístup na observatoř není volný. Počet návštěvníků je regulován a nejdříve je nutná objednávka přes internet a to na některý z navržených termínů (které obvykle bývají každou poslední neděli v měsíci). Objednávku jsme dávali několik měsíců předem a posléze byla ze strany observatoře potvrzena. Navíc jsme využili laskavosti Dr. Štefla, který jako jediný Čech z týmu asi 25 stálých astronomů na observatoři pracuje. Ve 14h místního času jsme se s ostatními návštěvníky shromáždili u vrátnice (což byly asi dva autobusy Španělů a několik individuálních turistů s osobními vozy). Vyplnili jsme několik formulářů, s různými osobními daty.
Řídící pracoviště VLT1. Foto: D. Hanžl.
Dr. Štefl nás čekal v hlavní Rezidenci u recepce, což se ukázalo jako velmi prozřetelné, protože díky převaze domorodých bylo rozhodnuto, že výklad oficiální prohlídky bude výhradně ve Španělštině. Po několika minutách se konečně otevřela hlavní brána a přijelo auto průvodců, kteří dali pokyn „Follow me“. Po krátké domluvě s místními průvodci se nám podařilo od hlavního proudu návštěvníků naštěstí odpojit a zavedli nás do budovy Rezidence (ESO hotelu), kde nás čekal dr. Štefl.
8.2-m teleskop VLT1 v kopuli. Foto: D. Hanžl.
Setkání bylo velmi milé, započali jsme ho občerstvením v místní jídelně a prohlídkou tohoto podzemního komplexu, který se nachází 200m pod zemí a asi 3 km od hlavních teleskopů. Podzemní hotel vědcům poskytuje ubytování a zázemí, včetně jakési umělé atmosféry zvýšené vlhkosti, kterou vytváří menší botanická zahrada s bazénem (po přibližně 14 denním pobytu jsme si projevy extrémně nízké vlhkosti vzduchu panující všude kolem nás vyzkoušeli sami na sobě ve formě vysychající pokožky, rozpraskaných rtů či problémů s dýcháním nosem). Tento komplex je vybaven též posilovnou či restaurací a je architektonickým návrhem od Paula Gutiérrez Erlandsen. Nedávno se tam natáčel i poslední díl Jamese Bonda 007.

Potom jsme nasedli do vlastních aut a dr. Štefl nás zavedl na parkoviště u kopulí 8.2-m teleskopů. Vystoupili jsme na pozorovací platformu na vrcholku hory s nádherným pohledem do okolí.

Hlavním přístrojem observatoře Paranal je VLT (Very Large Telescope), což je vlastně jeden velký teleskop sestávající ze čtyř menších 8.2-m dalekohledů (tzv. Unit Telescopes, zkráceně UTs) které pracují ve vizuálním a infračerveném oboru spektra. Každá jednotka (teleskop) může pracovat samostatně nebo mohou být propojeny do pole s ekvivalentem jednoho 16-m teleskopu. Jednotky jsou pojmenovány Antu, Kueyen, Melipal a Yepun. Každá z jednotek může pracovat s přístroji v Cassegrainově a dvou Nasmyth ohniscích. Paprsky z každé UT lze směrovat též do Coude ohniska, ve kterém lze světlo kombinovat s interferometry. K tomu slouží interferometrická základna čtyř 1.8-m dalekohledů (nazývaných ATs, Auxiliary Telescopes), umístěných v menších kopulích a také dostupných z hlavní platformy.

V těsné blízkosti čtveřice velkých kopulí již stojí ještě pátá, menší kopule, ve které v době naší návštěvy právě probíhaly dokončovací práce na zprovoznění 4-m teleskopu VISTA (Visible & Infrared Survey Telescope for Astronomy). Podle plánů měl být uveden do provozu právě v letošním roce a jeho hlavním úkolem bude širokoúhlá infračervená přehlídka oblohy.

Dr. Štefl nás seznámil s technickými specifikacemi a hlavními přístroji, které jsou umístěny na soustavě VLT, s principem a činností interferometrického systému AT teleskopů, příklady využití přístrojového času, ale diskutovali jsme také o systému přidělování pozorovacího času, navrhování pozorovacího programu, Českém členství v ESO nebo jak vypadá běžný pracovní den a noc profesionálního astronoma.

Naše prohlídka pokračovala návštěvou řídícího centra VLT. Každá jednotka (teleskop) má vlastní řídící pracoviště, která jsou umístěna v jedné obrovské klimatizované hale, částečně v podzemní části na úpatí kopce v těsné blízkosti kopulí. Ve vstupní části haly je malá výstavka s fotografiemi světových observatoří (za ČR tam mají např. Ondřejov, Kle?, Praha) a světelným informačním panelem s on-line výstrahou ohledně zemětřesení, která jsou v této lokalitě docela častá. Světelná tabule zrovna zobrazovala informace o posledním případu z 26. 11. které dosáhlo 2.2 Richtera s epicentrem 91 km. Při něm nebylo nutné aktivovat žádný speciální mód přístrojů. Při silnějších zemětřeseních se automaticky spouští speciální safe módy a kontroly přístrojů. Pak následují čtyři samostatná pracoviště jednotlivých teleskopů a v poslední části haly bylo již připraveno pracoviště pro systém VISTA. Systémy v rámci každé UT řídí asi stovka samostatných počítačů.

Do posledního okamžiku jsme nevěděli jestli se dostaneme přímo do kopule k některému z velkých dalekohledů. O přístupu do kopule rozhoduje vedoucí pracoviště, který je ustavován na začátku směny a rozhoduje o činnostech probíhajících v kopuli během dne i noci. Je odpovědný za bezproblémový chod všech systémů při pozorování. V noci do kopulí teleskopů samozřejmě nikdo nesmí, astronomové vše řídí z kontrolního pracoviště příslušné UT v hlavní hale. Měli jsme štěstí a když nám vedoucí UT1 svolil návštěvu první jednotky a tak jsme se podzemním propojovacím tunelem a labyrintem schodiš? vydali do kopule.

V kopuli panovala příjemná teplota, automatické systémy totiž udržují teplotu v kopuli nastavenou na předpokládanou večerní teplotu okolí. Prohlédli jsme si mohutný teleskop na azimutální montáži umožňující nasměrování přístroje na jakoukoli oblast na obloze (i když se prakticky nepozoruje níže jak 20o nad obzorem) soustavy typu Ritchey-Chretien. Primární zrcadlo není segmentové, ale tvoří ho jednolitý blok skla o hmotnosti 50 tun. Ve spodní části byl dobře viditelný systém aktivní optiky, což je mechanismus zajiš?ující maximální optickou kvalitu systému z hlediska vlastních deformací primárního zrcadla. Obraz je nepřetržitě monitorován obrazovým analyzátorem s pomocí referenční hvězdy a s uvažováním dalších optických aberací (defokusace, astigmatismus, koma, apod.) je počítačově zpracováván. Počítač pak dává povel ke korekcím systému aktivní optiky pod hlavním zrcadlem tak, aby byl výsledný obraz v maximální kvalitě. Jednotlivé astronomické přístroje jsou umístěny v Nasmythových ohniscích (vedle dalekohledu) i Cassegrainově ohnisku (pod teleskopem).

Ve večerních hodinách jsme se s observatoří rozloučili a vydali se do blízké vesnice Paposo hledat ubytování. Po několika desítkách km na hlavní silnici skončil asfaltový povrch a tak následoval několik kilometrů dlouhý úsek po štěrku a prachu horskými průsmyky. Po příjezdu na pobřeží do vesnice jsme zjistili, že nikde není žádný hotel ani hostel a místní nejsou připraveni ubytovat tak velký nápor turistů (čítající osádku jednoho automobilu). Vydali jsme se po prašné cestě zpět k areálu observatoře Paranal k nočnímu pozorování.

(D. Hanžl, 4. 12. 2008)


Dalibor Hanžl, 04. 12. 2008, 18:19
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS