13.12.2017, 08:34 CET

HLÁSÍ SE EXPEDICE STAR CHILE 2008 - DÍL I

První snímek jižní oblohy, za silného světelného znečištění na okraji vesnice Vicuňa. Foto: D. Hanžl.Naše cesta začala v neděli 16. 11. 2008 v časných ranních hodinách odjezdem na letiště ve Vídni, kde jsme se setkali se Slovenskou částí expedice. Posádka ve složení Mirek, Pája a já vyrazila směr Vídeň v 6h25m SEČ.

Tam nás kromě Anežky a Myzera čekalo nepříjemné překvapení v podobě zrušeného letu do Paříže z důvodu stávky leteckých dopravců Air France. Naštěstí se podařilo zajistit náhradní let a ujala se nás společnost Lufthansa. Místo plánované celodenní prohlídky Paříže jsme však téměř celý den strávili na letišti ve Vídni.

Ještě téhož dne ve 21 hod jsme na pařížském letišti nastoupili do letadla typu MD-11, společnosti TAM, které nás dopravilo nočním letem přes oceán do mlhavého Sao Paula v Brazílii. Potom zbývalo již jen rychle nejít terminál, projít kontrolou a nastoupit do Boeingu 777 Chilských aerolinií, který vypadal opravdu luxusně. Kromě více než dostatečného prostoru kolem sedadla byl standardní součástí cestujícího malý dotykový LCD, na kterém si každý mohl v interaktivním systému najít svůj druh zábavy. Někteří si pouštěli hudbu, video či filmy dle vlastního výběru, jiní hráli hry, zejména šachy kde spoluhráčem mohla být jakákoli osoba z letadla. Já jsem si hlavně přepínal obraz ze dvou kamer, jedna byla umístěna v pilotní kabině a ukazovala obraz před letadlem, druhá někde u podvozku snímala zemi. Asi nejúchvatnějším zážitkem byl přelet Chilských And, jejichž zasněžené vrcholy nám byly téměř nadosah.
Chilské Andy, jak jsme je viděli z paluby letadla před přistáním v Santiago de Chile. Foto: Myzer.
Po přistání následovala prohlídka všech zavazadel s ohledem na zákaz dovozu potravin, hlavně produktů rostlinného a živočišného původu. Velmi jsem si oddychl, že mi nebyla zabavena láhev slivovice, která jako univerzální lék je potřebná prakticky při každém cestování.

Přestože letištní hala byla klimatizovaná, bylo znát že teplota venku se bude pohybovat kolem 30oC, a tak jsme se snažili co nejrychleji zbavit se zimního oblečení a vybalit letní oděvy. Během toho jsme řešili několik menších problémů včetně jednoho ztraceného zavazadla a nejasnosti kolem vypůjčení vozu.
U obratníku Kozoroha. Foto: Mirek.
Na letiště jsme se kvůli zatoulanému zavazadlu museli dostavit ještě následující den, proto jsme se ubytovali v hotelu Imperial na hlavní třídě Satiaga de Chile. Volný večer jsme využili k návštěvě místní hospůdky a posezení s domorodci. Docela překvapeni jsme byli z piva podávaného v litrových lahvích, ale velmi rychle jsme si zvykli. Ani jídlo kategorie spíše evropského rychlého občerstvení nebylo tak špatné, jedlíci přivítali hlavně obrovské porce.

Po vyzvednutí zatoulaného zavazadla jsme se v odpoledních hodinách začali rychle přesouvat na sever Chile s nadějí, že poprvé spatříme světelným znečištěním neznehodnocenou hvězdnou oblohu.V nočních hodinách jsme se dostali až do oblasti La Sereny, kde jsme se ve vesničce Vicuňa ubytovali. Přestože jsme byli unaveni, někteří z nás se ještě v noci vydali na okraj vesnice, aby si alespoň s binokulárem prohlédli toužebně očekávanou jižní oblohu. Poprvé v životě jsme si užívali pohled na Megallanova mračna a realitou se pro nás stala souhvězdí Jeřáb, Indián, Tukan, Páv či Oktant, které jsme dosud znali pouze z hvězdných map a astronomické literatury. Druhý den časně ráno jsme opět pokračovali v jízdě na sever, času bylo málo a čekala nás stále cesta o délce přes 1000 km.

(D. Hanžl, 22.11.2008)

Dalibor Hanžl, 23. 11. 2008, 11:50