Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

16.12.2018, 07:26 CET
Juliánské datum: 2458468.77
Brno - soumrak (9° ↓): 15h 55m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 42m UT
Max.délka pozorování: 13.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 11:53) Měsíc (↓ )

Stáří (dny): 8.8

(↑ 06:47) Slunce (↓ 14:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP PŘÍMO POZOROVAL PLANETU OBÍHAJÍCÍ KOLEM JINÉ HVĚZDY


Protoplanetární disk se zřetelným zachycením vzdálené planety. Kredit: HST, NASA.WASHINGTON – Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, ve viditelném oboru spektra poprvé v historii pořídil momentku planety obíhající kolem jiné hvězdy. Vědci odhadují, že její hmotnost není větší než trojnásobek hmoty Jupitera. Planeta se nazývá Fomalhaut b a obíhá kolem hvězdy jižní oblohy Fomalhaut vzdálené od nás 25 sv. let ve směru souhvězdí Jižní ryby (Piscis Australis).

Fomalhaut byl považován za kandidáta na objevení planety ukryté v prachu již od počátku 80 let, od doby kdy pracoval satelit NASA Infrared Astronomy Satellite, IRAS.

V roce 2004, se na planetární systém zaměřil koronograf v systému High Resolution Camera umístěný na Hubble Advanced Camera for Surveys. Byl pořízen první snímek oblasti kolem Fomalhautu ve viditelném světle. Na snímku byl zřetelně zachycen prstenec protoplanetárních zbytků o průměru asi 34.4 miliardy kilometrů s ostrým vnitřním okrajem.

Tento velký disk je podobný našemu Kuiperovu pásu, který obtáčí celou sluneční soustavu a obsahuje velké množství zmrzlých těles od prachových zrn až po objekty o velikosti trpasličích planet, jako je Pluto.

Astronom Hubble týmu Paul Kalas z University of California, Berkeley, již v roce 2005 navrhl, že prstenec byl gravitačně modifikován planetou, která se nachází mezi hvězdou a vnitřním okrajem prstence.

Jasný důkaz přinesl HST, který potvrdil, že prstenec je posunut od středu hvězdy. Ostrý vnitřní okraj prstence je také v souladu s přítomností planety která gravitačně „váže“ částice z prstence. K obdobným závěrům následně došli i jiní nezávislí specialisté.

Nyní kosmický teleskop bodový zdroj světla, nacházející se 2.9 miliardy km uvnitř prstence skutečně vyfotografoval. Výsledky byly oznámeny v časopise Science ze 14. listopadu.

„Naše HST pozorování bylo mimořádně náročné. Fomalhaut b je miliardkrát slabší než mateřská hvězda. Na programu jsme začali pracovat v r. 2001 a naše úsilí přineslo své ovoce,“ řekl Kalas.

„Fomalhaut je dar, ze kterého neustále těžíme. Nejprve byl nečekaně objeven prachový prstenec, nyní jsme tam objevili exoplanetu, a na její existenci naznačovala analýza tvaru prstence,“ říká člen vědeckého týmu Mark Clampin z NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.

Pozorování zabralo 21 měsíců práce s Hubble Advanced Camera for Surveys koronografem a ukázalo objekt pohybující se na dráze kolem hvězdy a je tudíž s ní gravitačně vázán. Planeta se nachází 17.1 miliardy km od hvězdy, což je asi desetinásobek vzdálenosti planety Saturn od Slunce.

Planeta je jasnější než by se očekávalo od objektu tří hmot planety Jupiter. Jedna z možností je, že planeta má prstenec podobně jako Saturn, přičemž ledové a prachové částice v prstenci odráží světlo. Je možné že prstenec tvoří materiál z rozpadlých měsíců. Vědci odhadují, že velikost prstence lze srovnat s oblastí kolem Jupitera a jeho čtyř největších satelitů.

Kalas se svým týmem použil poprvé HST k fotografování Fomalhautu v r. 2004, tehdy byl učiněn neočekávaný objev disku, který rozptyloval světlo kolem mateřské hvězdy. Vědci již tehdy poznamenávali, že na snímku objevili několik jasných zdrojů jako kandidáty na planety. Následné snímkování v r. 2006 ukázalo, že jeden z objektů se v prostoru pohybuje vůči Fomalhautu. Na snímku byla změna jeho relativní pozice v prstenci vůči expozicím z r. 2004. Vzdálenost mezi těmito dvěma expozicemi odpovídá dráze s periodou 872 let, tak jak vyšla s uplatněním Keplerových zákonů pohybu planet.

Při dalším pozorování bude učiněn pokus planetu detekovat v infračerveném světle. Vědci budou hledat důkazy o mracích vodních par v atmosféře planety. To by mohlo napovědět mnohé o zrodu 100 milionů let staré planety. Přesná astrometrická měření dráhy planety nám pak poskytnou i údaj o přesné hmotě planety.

Koronografická pozorování Fomalhautu v blízko a středně pásmové infračervené oblasti bude schopen pořizovat teleskop NASA, James Webb Space Telescope, který by měl být vypuštěn v r. 2013. Webb bude schopen najít i další planety v systému, prozkoumat oblast zevnitř a odhalit struktury v prachovém prstenci podobně jako ve vnitřním pásu planetek.Více informací o Hubble Space Telescope naleznete na: http://www.nasa.gov/hubble.

(podle informací NASA 2008-39 z 13. 11. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 14. 11. 2008, 09:22
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  46P/Wirtanen. Fotografovano: 9. 12. 2018 0h 59m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS