13.12.2017, 15:46 CET

KOSMICKÁ SONDA NASA ZÍSKALA DALŠÍ DETAILY O EXISTENCI VODY NA PLANETĚ MARS

Dwayne Brown, Headquarters, Washington
Jennifer Huergo, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md.
Guy Webster, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Oblast výskytu opálu monitorovaná sondou MRO. Kredit: JPL, NASA.WASHINGTON – Kosmická sonda NASA, Mars Reconnaissance Orbiter, objevila novou kategorii minerálů rozprostírajících se ve velkých oblastech na planetě Mars. Tento objev naznačuje, že na povrchu Marsu zůstávala tekutá voda o miliardy let déle než se doposud předpokládalo. Tento objev hraje důležitou roli ohledně formování povrchu planety a možných podmínek pro život.

Vědci zkoumali data, které na Marsu získal přístroj Compact Reconnaissance Imaging Spectrometer a objevili důkazy o hydratovaném křemíku, obecně známém jako opál. Hydráty, neboli minerály obsahující vodu jsou pro vědce vodítkem k tomu, aby určili kde a kdy byla v dávných dobách na Marsu voda.

„Toto je mimořádný objev, protože prodlužuje časový rozsah existence tekuté vody na Marsu a mapuje oblasti, ve kterých mohl být udržován život,“ řekl Scott Murchie, vedoucí výzkumník z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Laurel, Md. "Identifikace opálu naznačuje, že voda mohla v oblasti existovat ještě před 2 miliardami let.“

Až dosud byly kosmickou sondou obíhající Mars pozorovány dvě hlavní skupiny hydratovaných minerálů, fylosilikáty a hydratované sulfáty. Hlíně podobné fylosilikáty vznikly před více než 3.5 miliardami let, kdy se dostala do dlouhodobého kontaktu s vodou vyvřelá sopečná hornina. Během dalších několika stovek milionů let až do doby před přibližně 3 miliardami let vznikaly hydratované sulfáty. Jejich tvorba probíhala procesem vypařováním slané a někdy kyselé vody.

Nově objevené opálové silikáty jsou nejmladší z těchto tří typů hydratovaných minerálů. Vznikly tak, že tekutá voda pozměnila materiály vytvořené vulkanickou aktivitou a nebo dopadem meteoritu na povrch Marsu. Jednou takovou oblastí je systém velkých kaňonů na Marsu, nazývaný Valles Marineris.

„Viděli jsme velké množství odkryvů s minerály podobným opálům. Obecně se jedná o tenké vrstvy táhnoucí se velmi daleko kolem římsy Valles Marineris a někdy kolem systémů kaňonů samotných,“ říká Ralph Milliken z NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif.

Milliken je vedoucím autorem článku, který vyjde v listopadovém čísle „Geology“. Článek se bude věnovat identifikaci opálu. Studie ukazuje, že minerály, které byly také nedávno nalezeny v kráteru Gusev vozítkem NASA Spirit jsou velmi rozšířené v relativně mladých terénech.

V několika oblastech palubní spektrometr pozoroval opál společně se sulfáty železa a to v okolí a nebo přímo uvnitř kanálů vyschlých řek. To naznačuje, že kyselá voda zůstávala na povrchu Marsu po velmi dlouhou dobu. Milliken se svými kolegy se domnívá, že v těchto oblastech vyvolala tvorbu opálu chladná kyselá voda. V oblastech, kde není jasný přímý důkaz o existenci kyselé vody, mohly minerály vzniknout za působení širokého rozsahu podmínek.

„Ale co je důležité, je to, že na Marsu tekutá voda dlouho existovala. A delší doba existence vody na Marsu dává větší podporu životu,“ řekl Milliken. „Oblasti s nálezem opálu budou vhodnými oblastmi pro další výzkum a potenciální osídlení Marsu, zejména se jedná o tyto mladé terény.“

K detekci minerálů na povrchu Marsu spektrometr mapuje 544 barev či vlnových délek, odraženého slunečního záření. Jeho nejvyšší rozlišení je 20 krát lepší než předcházející výzkum planety na rozsahu blízkých infračervených vlnových délek.

NASA Jet Propulsion Laboratory misi Mars Reconnaissance Orbiter řídí pro NASA Science Mission Directorate, Washington. Přímým dodavatelem projektu a tvůrcem kosmické sondy je Lockheed Martin Space Systems, Denver. Spektrometr vznikal v Applied Physics Laboratory a ta také přístroj řídí společně s mezinárodním týmem vědců z univerzit, vlády a privátního sektoru.

Více informací o projektu Mars Reconnaissance Orbiter naleznete na: http://www.nasa.gov/mro.

(podle informací 08-273 z 28. 10. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 29. 10. 2008, 11:41