13.12.2017, 15:58 CET

VELKÁ DEŠTNÁ NABÍZÍ USPOKOJIVÉ POZOROVACÍ PODMÍNKY

Souhvězdí Velryby s rozhlednou v popředí. Foto: P. Komárek.S Petrem Komárkem, současným vedoucím pardubické hvězdárny, jsme v noci ze 4. na 5. října uskutečnili výpravu do Orlických hor kvůli pozorování zodiakálního světla. Samotný úkaz jsme i přes nadějnou předpověď počasí nakonec nespatřili, ale i přesto jsme se vrátili s poměrně unikátním zážitkem.

Podle meteorologického modelu ALADIN (na 12 UTC 4. května) se mělo nad Orlickými horami vyjasnit krátce před půlnocí. Bohužel aktuálnější model na 18 UTC již ukazoval něco jiného, což jsem nemohl zaznamenat, nebo? jsme s Petrem už seděli v automobilu obsazeným (krom nás dvou) binokulárem 25x100 a nezbytným stativem. Při příjezdu na parkoviště nedaleko vrcholu Šerlichu se obloha zdála zatažená, ale přeci jen nevýznamné mezírky v protrhané oblačnosti dávaly naději vyjasňujícího se charakteru oblohy. Nu což, vyrazili jsme (s obdivem k Petrovi) na „malou“ procházku na Deštnou, přičemž Petr si svou krosnu vyplnil dovrchu těžkým tělem binokuláru, zatímco já nesl lehčí stativ s popruhem přes rameno a poněkud těžší vidlici montáže v ruce. Po cestě, kde nás obléhal širý kraj temných stromků a voňavé bezvětrné (by? chladnější) horské atmosféry, jsme stihli probrat, co nás trápí i co těší a mezitím se počasí začalo moudřit. Když jsme se přibližně po hodině a půl dopídili k vrcholu Velké Deštné, kde na nás čekala dominantní dřevěná rozhledna, bylo krásně jasno.
Mléčná dráha fotografovaná při výjezdu na Velkou Deštnou. Foto: P. Komárek.Souhvězdí Býka s rozhlednou v popředí. Foto: P. Komárek.
Petr se právě při dobytí vrcholu – časně 5. října – stal čerstvým narozeninovým oslavencem. Vytáhl sobě zakoupený dárek, širokoúhlý objektiv Zenitar 16/2,8 Fish eye a namontoval ho na fotoaparát Canon 300. Já jsem zatím smontoval binar a začal projíždět typické objekty v podzimní (potažmo zimní) Mléčné dráze. A oba jsme se nestačili divit. I přes značný vliv světelného znečištění především z jižní (české) poloviny obzoru se tu obloha zdá býti jednou z nejtmavších v naší republice. Nutno podotknout, že tyto podmínky musím z nemalé části připsat i odcházející studené frontě. Nicméně i tak Petrovy širokoúhlé snímky, jejichž pořizovací expozice nepřesahovala 45 sekund, dokazují, že tento vrchol je již skutečně vhodný pro pořízení alespoň uspokojivých astronomických snímků (nemluvím teď o snímcích sloužících pro následné hlubší zpracování). Velká Deštná je navíc vrchol (1114 metrů nad mořem), který je vcelku lehce přístupný, s nenáročným stoupáním a s odkrytým obzorem (vrchol je orostlý malými jehličnany, nicméně pro každou světovou stranu se tu dá nalézt odkrytý obzor).

Sám jsem si jedinečnost těchto podmínek ozkoušel krátkým pohledem druhým binokulárem – 10x50, který v galaxii M31 (tehdy však téměř v nadhlavníku) bez problému odhalil namátkovou vnitřní strukturu spirálních ramen a bez problému ukázal vcelku „jasné“ průvodce M32 a M110. Galaxie M33 v Trojúhelníku byla patrná pouhýma očima. A co víc – M31 v Andromedě mi dokonce svými okraji přesahovala přes okraj zorného pole zmíněného binokuláru. O necelou hodinu později se však zvedla hustá mlha, která vrchol zahalila až do samotného rána, takže po krátkém spánku ve spacáku jsme se v 6 hodin ráno (SELČ) vrátili zpět do auta a kolem 8. hodiny ranní už vjížděli do mého rodného města.

Samozřejmě, že pohled ke hvězdám na tomto vrcholu zdaleka nepřináší kýženou „hvězdářskou nirvánu“, o které se dozvíte v souvislosti se stupnicí čistoty oblohy (ne)ovlivněné světelným znečištěním, avšak v rámci českých podmínek bych Šerlich a Velkou Deštnou zařadil alespoň ve východočeském regionu na první příčky žebříčku lokalit s nejlepšími pozorovacími podmínkami.

(P. Horálek, 9. 10. 2008)

Dalibor Hanžl, 10. 10. 2008, 11:52