Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

19.11.2018, 09:59 CET
Juliánské datum: 2458441.87
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 4m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 13m UT
Max.délka pozorování: 13.2 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:49) Měsíc (↓ 01:15)

Stáří (dny): 11.5

(↑ 06:14) Slunce (↓ 15:03)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VELKÁ DEŠTNÁ NABÍZÍ USPOKOJIVÉ POZOROVACÍ PODMÍNKY


Souhvězdí Velryby s rozhlednou v popředí. Foto: P. Komárek.S Petrem Komárkem, současným vedoucím pardubické hvězdárny, jsme v noci ze 4. na 5. října uskutečnili výpravu do Orlických hor kvůli pozorování zodiakálního světla. Samotný úkaz jsme i přes nadějnou předpověď počasí nakonec nespatřili, ale i přesto jsme se vrátili s poměrně unikátním zážitkem.

Podle meteorologického modelu ALADIN (na 12 UTC 4. května) se mělo nad Orlickými horami vyjasnit krátce před půlnocí. Bohužel aktuálnější model na 18 UTC již ukazoval něco jiného, což jsem nemohl zaznamenat, nebo? jsme s Petrem už seděli v automobilu obsazeným (krom nás dvou) binokulárem 25x100 a nezbytným stativem. Při příjezdu na parkoviště nedaleko vrcholu Šerlichu se obloha zdála zatažená, ale přeci jen nevýznamné mezírky v protrhané oblačnosti dávaly naději vyjasňujícího se charakteru oblohy. Nu což, vyrazili jsme (s obdivem k Petrovi) na „malou“ procházku na Deštnou, přičemž Petr si svou krosnu vyplnil dovrchu těžkým tělem binokuláru, zatímco já nesl lehčí stativ s popruhem přes rameno a poněkud těžší vidlici montáže v ruce. Po cestě, kde nás obléhal širý kraj temných stromků a voňavé bezvětrné (by? chladnější) horské atmosféry, jsme stihli probrat, co nás trápí i co těší a mezitím se počasí začalo moudřit. Když jsme se přibližně po hodině a půl dopídili k vrcholu Velké Deštné, kde na nás čekala dominantní dřevěná rozhledna, bylo krásně jasno.
Mléčná dráha fotografovaná při výjezdu na Velkou Deštnou. Foto: P. Komárek.Souhvězdí Býka s rozhlednou v popředí. Foto: P. Komárek.
Petr se právě při dobytí vrcholu – časně 5. října – stal čerstvým narozeninovým oslavencem. Vytáhl sobě zakoupený dárek, širokoúhlý objektiv Zenitar 16/2,8 Fish eye a namontoval ho na fotoaparát Canon 300. Já jsem zatím smontoval binar a začal projíždět typické objekty v podzimní (potažmo zimní) Mléčné dráze. A oba jsme se nestačili divit. I přes značný vliv světelného znečištění především z jižní (české) poloviny obzoru se tu obloha zdá býti jednou z nejtmavších v naší republice. Nutno podotknout, že tyto podmínky musím z nemalé části připsat i odcházející studené frontě. Nicméně i tak Petrovy širokoúhlé snímky, jejichž pořizovací expozice nepřesahovala 45 sekund, dokazují, že tento vrchol je již skutečně vhodný pro pořízení alespoň uspokojivých astronomických snímků (nemluvím teď o snímcích sloužících pro následné hlubší zpracování). Velká Deštná je navíc vrchol (1114 metrů nad mořem), který je vcelku lehce přístupný, s nenáročným stoupáním a s odkrytým obzorem (vrchol je orostlý malými jehličnany, nicméně pro každou světovou stranu se tu dá nalézt odkrytý obzor).

Sám jsem si jedinečnost těchto podmínek ozkoušel krátkým pohledem druhým binokulárem – 10x50, který v galaxii M31 (tehdy však téměř v nadhlavníku) bez problému odhalil namátkovou vnitřní strukturu spirálních ramen a bez problému ukázal vcelku „jasné“ průvodce M32 a M110. Galaxie M33 v Trojúhelníku byla patrná pouhýma očima. A co víc – M31 v Andromedě mi dokonce svými okraji přesahovala přes okraj zorného pole zmíněného binokuláru. O necelou hodinu později se však zvedla hustá mlha, která vrchol zahalila až do samotného rána, takže po krátkém spánku ve spacáku jsme se v 6 hodin ráno (SELČ) vrátili zpět do auta a kolem 8. hodiny ranní už vjížděli do mého rodného města.

Samozřejmě, že pohled ke hvězdám na tomto vrcholu zdaleka nepřináší kýženou „hvězdářskou nirvánu“, o které se dozvíte v souvislosti se stupnicí čistoty oblohy (ne)ovlivněné světelným znečištěním, avšak v rámci českých podmínek bych Šerlich a Velkou Deštnou zařadil alespoň ve východočeském regionu na první příčky žebříčku lokalit s nejlepšími pozorovacími podmínkami.

(P. Horálek, 9. 10. 2008)

Dalibor Hanžl, 10. 10. 2008, 11:52
Další články v kategorii Astronomie :
 •   KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 •   METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 •   V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 •   ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 •   NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 •   NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 •   NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 •   V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 •   V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 •   Meteorický roj Kvadrantidy zahájí rok 2017 bohatý na astronomické úkazy
 •   SUPERÚPLNĚK 14. LISTOPADU 2016

 • Hlavní zprávy:
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 • TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 • KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 • KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 • KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 • HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 • OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 • PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS