13.12.2017, 06:43 CET

MEZI GALAXIEMI JE VELKÁ ROZMANITOST

Detailní pohled na galaxie dokumentuje jejich rozmanitost. Kredit: HST.V astronomii se říká: „Galaxie jsou jako lidé. Jsou normální až do doby, dokud se s nimi neseznámíme.“ Tento názor podporuje také skupina astronomů, kteří využili Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, ke studiu velkého množství galaxií v našem kosmickém pozadí.

Detailní studie, která probíhala v rámci programu ACS Nearby Galaxy Survey Treasury (ANGST) měla za cíl pozorování asi 14 milionů hvězd v 69 galaxiích. Přehlídka zkoumala oblast zvanou „Local Volume,“ v níž se nachází galaxie v rozmezí vzdáleností od 6.5 milionů sv. let do 13 milionů sv. let. Oblast Local Volume se táhne až za Místní skupinu galaxií ale několik tuctů galaxií se nachází dokonce jen 3 miliony sv. let od naší Galaxie.

Typické galaxie obsahují miliardy hvězd, ale když se na ně díváme dalekohledem vypadají „rozmazaně“. Je tomu tak proto, protože hvězdy v galaxii spolu splývají. Naproti tomu některé galaxie z nové přehlídky jsou tak blízko Země, že ostré „oko“ přístroje na HST s názvem Advanced Camera for Surveys and Wide Field Planetary Camera 2 mohlo rozlišit i nejjasnější samostatné hvězdy. Měřením jasností a barev těchto hvězd, mohou vědci určit lokální historii tvorby hvězd v rámci galaxie a také mohou tímto způsobem zmapovat charakteristiky týkající se tvaru galaxie.

„Minulá pozorování Kosmického teleskopu HST nejbližšího sousedství přinesly nový náhled na historii vývoje jednotlivých galaxií, ale počet detailně studovaných galaxií byl malý,“ řekl Julianne Dalcanton z University of Washington, Seattle a současně vedoucí přehlídky ANGST. Výsledky přehlídky byly zaslány do The Astrophysical Journal Supplement Series. Další článek detailně popisuje historii hvězdného vývoje v galaxii M 81 a ten byl poslán do The Astronomical Journal.

„Místo volby a výběru několika jednotlivých galaxií ke studiu, naše přehlídka bude mít tu přednost, že bude zaměřena na „všechny“ galaxie v oblasti. To nám umožní pořídit vícebarevný snímek nesoucí informace kdy a kde vznikly všechny hvězdy v lokálním vesmíru.“

Mnoho hvězd v sousedních galaxiích jsou pozůstatky po aktivním hvězdném vývoji, jaký pozorujeme u galaxií ze vzdáleného vesmíru. Pokud se díváme zpět v čase, tedy do vzdálenosti existence mladých galaxií, vidíme mnoho bouřlivých hvězdných vývojů. Můžeme se však jen dohadovat o tom, jakou proměnnou tyto galaxie prošly,“ vysvětluje Dalcanton. "Galaxie ze sousedního vesmíru, tedy jejich „fosilní zbytky“, pak můžeme porovnávat s mladými vzdálenými galaxiemi. Toto srovnání nám dá historii tvorby hvězd a takém nám umožní lépe pochopit hmoty, struktury a prostředí galaxií.“

První výsledky přehlídky ANGST ukazují velkou rozmanitost galaxií. Některé galaxie tvoří výlučně staré hvězdy, zatímco jiné obsahují nově rodící se hvězdy téměř nepřetržitě během jejich existence. Také máme několik příkladů galaxií, u kterých existují jen v nedávné minulosti nově zrozené hvězdy.

„S pomocí těchto snímků můžeme spatřit to, co činí každou galaxii unikátní,“ říká člen vědeckého týmu Benjamin Williams z University of Washington. "Podíváme-li se na rozložení a vývoj hvězd v každé z galaxií z přehlídky, můžeme se dozvědět jaké rozdíly v historiích galaxií způsobily rozmanitost tvarů a barev galaxií.“

Přehlídka ANGST zahrnuje také mapy mnoha velkých galaxií, včetně M81. „S pomocí těchto map budeme schopni sledovat kdy vznikly různé části galaxie,“ vysvětluje Evan Skillman z University of Minnesota, který popsal práci studentů Dana Weisze z University of Minnesota a Stephanie Gogarten z University of Washington.

Historie vývoje hvězd v galaxii M81 je popsána v samostatném článku. Astronomové potvrzují, že hmotné spirální galaxie vytvořili většinu svých hvězd v ranném vesmíru. Analýzou vnějšího disku M81 astronomové zjistili, že většina hvězd vznikla před více než 7 miliardami let, kdy byl vesmír asi v polovině svého současného stáří. M81 a další obří galaxie také přispěly k obohacení vesmíru o těžké prvky, jako např. uhlík, procesem smrti hvězd a jí předcházejícím explozím supernov. „Byli jsme překvapeni jak tyto prvky rychle vznikají a jak se potom měnila rychlost následného hvězdného vývoje hvězd v M81,“ řekl Williams, vedoucí autor článku.

„Tato bohatá přehlídka bude součástí odkazu HST a poskytne mnoho podkladů i pro budoucí studie,“ říká Dalcanton. „Zkoumaný vzorek projektu ANGST je skvělým cílem pro multi oborovou přehlídku, která nám umožní souběžně mapovat vznik hvězd včetně vlastností planu a prachu v galaxiích. S těmito informacemi již budeme schopni detailně popsat úplný cyklus procesu tvorby hvězd,“

(podle informací STScI-2008-35 z 30. 9. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 02. 10. 2008, 14:36