21.06.2018, 00:57 CEST

SRÁŽKA GALAKTICKÝCH KUP NÁM POSKYTUJE NOVÝ POHLED NA TEMNOU HMOTU

Pohled na kupu MACS J0025.4-1222 s barevným vyznačením božné a temné hmoty. Foto: HST.Kosmické teleskopy NASA, Hubble Space Telescope a Chandra X-ray Observatory zachytily mohutnou kolizi galaktických kup. Tato srážka galaktických kup nám poskytuje přímý důkaz o existenci temné hmoty včetně umožnění výzkumu jejích vlastností.

Pozorování kupy galaxií známé pod označením MACS J0025.4-1222 naznačuje, že gigantická kolize oddělila temnou hmotu od normální. Toto nám dává nezávislé potvrzení ohledně chování temné hmoty podobným efektem, který byl již dříve zaznamenán a sledován u objektu s názvem Bullet Cluster. Tyto nové výsledky současně ukazují, že Bullet Cluster není anomálním případem.

MACS J0025 vznikl po mohutné energetické kolizi mezi dvěma velkými kupami. S pomocí snímků z HST získaných ve viditelném světle byl tým astronomů schopen usoudit na rozdělení veškeré hmoty – temné i normální. Kosmický teleskop byl také použit k mapování temné hmoty (na snímku zabarvena do modra) s využitím techniky známé jako gravitační čočka. Data z Chandry astronomům umožnily ještě přesnější zmapování pozic běžné hmoty, zejména ve horkém plynu, který na snímku v X-ray oboru jasně září (oblasti růžové barvy). Poté, co obě kupy vznikly (každá o hmotě téměř kvadrilion násobku hmoty Slunce), vytvořily vzájemným sloučením objekt MACS J0025. Sloučení probíhalo rychlostmi milionů kilometrů za hodinu. Horký plyn z obou kup kolidoval a zpomaloval se. Temná hmota se ale přesouvala doprava přes oblast srážky. Rozdělení materiálu, který je na snímku zobrazen růžově a modře vědcům proto poskytuje možnost získat na základě pozorování další důkaz o temné hmotě a podpořit současný pohled nato, jak částice temné hmoty vzájemně interagují, včetně toho, že jejich interakce vůbec a nebo jen velmi slabě závisí na gravitaci.

Tato studie byla prováděna mezinárodním týmem astronomů pod vedením Marusa Bradac z University of California, Santa Barbara a Steve Allen z Kavli Institute for Particle Astrophysics a Cosmology ze Stanford University a Stanford Linear Accelerator Center (SLAC). Jejich výsledky budou publikovány v nadcházejícím vydání časopisu The Astrophysical Journal.

(podle STScI-2008-32 z 27. 8. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 23. 09. 2008, 07:24