Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

18.11.2018, 09:30 CET
Juliánské datum: 2458440.85
Brno - soumrak (9° ↓): 16h 5m UT
Brno - svítání (9° ↓): 5h 12m UT
Max.délka pozorování: 13.1 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 13:27) Měsíc (↓ 00:08)

Stáří (dny): 10.4

(↑ 06:13) Slunce (↓ 15:04)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÁ SONDA ROSETTA ÚSPEŠNĚ PROLÉTLA KOLEM ASTEROIDU (2867) STEINS


První uvolněné snímky asteroidu Steins, jak je vyfotografovala palubní kamera OSIRIS: Kredit: ESA.Řídící středisko v ESA European Space Operations (ESOC) přijalo 5. 9. 2008 ve 22h14m SELČ první rádiový signál po těsném průletu kosmické sondy kolem asteroidu (2867) Steins. Data potvrdily úspěšný průlet sondy kolem planetky.

Sonda se u asteroidu nacházela nejblíže přibližně v čase 20h58m SELČ, tedy 20h38m času na sondě a v tu dobu ji od Steinse dělila vzdálenost 800km. Relativní rychlost Rosetty vůči asteroidu Steins byla 8.6 km/s neboli 31000 km/h. Přesný čas těsného průletu bude potvrzen během několika příštích dnů na základě detailní analýzy telemetrických dat.

Pro úspěšný průlet sondy a maximální vědecký užitek z tohoto historického přiblížení byla provedena série náročných operací. Tyto bylo nutné vykonat ještě v době před těsným průletem. Některé z nich vyžadovaly přetočení sondy a rychlou změnu její orientace. Při takových manévrech se šlo až k samotným konstrukčním limitům sondy.

Po 20h39s SELČ (pozemského času) byla Rosetta přepnuta do průletového módu kolem asteroidu. Během této doby byla její orientace řízena automaticky pomocí palubních navigačních kamer. Během celého průletu byl asteroid nepřetržitě sledován a udržován v zorném poli palubních obrazových přístrojů.
Umělecká představa průletu sondy Rosetta kolem asteroidu: Kredit: ESA.
Ještě ve 20h48m (pozemského času) byl aktivován průletový mód kolem asteroidu, probíhala vědecká pozorování a palubní vysoce zisková anténa byla nasměrována k Zemi. Rádiový kontakt jsme se sondou navázali opěr ve 22h14m SELČ a první bit telemetrie přijala anténa NASA v Goldstone.

Přibližně kolem 2h00m SELČ (6. září 2008) se očekával příjem prvních dat, který pokračoval celou noc. Snímky a první výsledky z průletu sondy byly prezentovány na tiskové konferenci v ESOC 6. 9. 2008.

Mezi nejzajímavější příspěvky prezentované na konferenci byly první data z přístrojů OSIRIS (obrazový systém) a infračerveného spektrometru VIRTIS.

„Steins vypadá jako kosmický diamant,“ řekl Uwe Keller, vedoucí obrazového systému OSIRIS z Max Planck Institut Fuer Sonnensystemforschung, Lindau. Na snímcích ve viditelném světle můžeme na povrchu asteroidu spatřit několik malých kráterů. Dominují dva velké krátery (největší o průměru 2 km), což naznačuje, že asteroid musí být velmi starý.

Na snímcích má planetka průměr 50 až 60 pixelů, což dostačuje k tomu, abychom mohli charakterizovat její tvar a jiné charakteristiky.

Rita Schulz, Rosetta Project Scientist, řekla, „Na snímcích vidíme řetěz kráterů, který musel vzniknout opětovnými impakty jak asteroid rotoval. Takové impakty může mít za následek proud meteoroidů nebo zbytků po rozpadlém malém tělese.

Řetízek tvoří asi 7 kráterů. Vědci začali s určováním stáří asteroidu. Začali s počítáním kráterů na jeho povrchu (větší počet kráterů odpovídá staršímu tělesu). Dosud bylo napočítáno 23 kráterů.

Na základě snímků se budou vědci snažit pochopit proč je asteroid tak neobvykle jasný a jak jemná jsou zrna regolitu na jeho povrchu. Tyto údaje více napomohou v řešení otázky ohledně toho, jak asteroid vznikl.

Gerhard Schwehm, Mission Manager for Rosetta, řekl, „Vypadá jako typický asteroid, ale je skutečně fascinující kolik se toho můžeme dovědět z našich snímků. Toto jsou jen první výsledky, máme ještě velký počet slibných dat. Očekávám, že naše další setkání bude s mnohem větším kosmickým diamantem.

Během letu pracovala kamera Wide Angle Camera (WAC) systému OSIRIS naprosto bezvadně. Tým OSIRIS očekává, že snímky, které pořídila kamera Narrow Angle Camera (NAC) budou v podobném rozlišení. Další snímky přinesou detailní barevnou informaci a tím přispějí k lepší znalosti složení povrchu.

Členové vědeckého týmu poznamenali, že přístroj Narrow Angle Camera (NAC) se několik minut před těsným průletem přepnul do safe módu, ale po několika hodinách se přepnul zpět na normální režim. Software je naprogramován tak, aby po dosažení hranice některého z parametrů byl zaveden safe mód, který má kameru ochránit. Jakmile budou vědecká data analyzována, tým se zaměří na inspekci důvodů této anomálie.

Po analýze všech získaných dat se stane asteroid Steins jedním z nejlépe prozkoumaných asteroidů.

(podle informací ESA z 5. a 6. 9. 2008 přeložil DH)


Dalibor Hanžl, 06. 09. 2008, 11:02
Další články v kategorii MPH :
 •   MIMOŘÁDNĚ PŘÍZNIVÝ NÁVRAT KOMETY 41P/TUTTLE-GIACOBINI-KRESÁK
 •   V RUSKU BYL POZOROVÁN DOPAD METEORITU
 •   KOLEM ZEMĚ 15. ÚNORA 2013 PROLÉTNE PLANETKA 2012 DA14
 •   GEMINIDY MAJÍ VELMI PŘÍZNIVÉ PODMÍNKY, V NOCI NA PÁTEK SPADNE PŘES 1000 METEORŮ.
 •   NA POZOROVÁNÍ LETOŠNÍCH PERSEID BUDOU DOBRÉ PODMÍNKY - NEBUDE RUŠIT MĚSÍC
 •   METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY VRCHOLÍ VE STŘEDU RÁNO
 •   DRAKONIDY V SOBOTU SLIBUJÍ MIMOŘÁDNOU PODÍVANOU
 •   NA OBLOZE UVIDÍME „ČESKOSLOVENSKOU“ KOMETU
 •   BUDE KOMETA PAN-STARRS SLADKOU ODPLATOU?
 •   V SOBOTU RÁNO VRCHOLÍ AKTIVITA PERSEID, RUŠÍ VŠAK MĚSÍC
 •   WISE OBJEVILA PRVNÍHO TROJANA ZEMĚ

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY
 • V PÁTEK 27. ČERVENCE POZDĚ VEČER PROBĚHNE NEJDELŠÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE V TOMTO STOLETÍ
 • ASTEROID 2018 LA EXPLODOVAL NAD JIŽNÍ AFRIKOU JEN NĚKOLIK HODIN PO JEHO OBJEVU
 • NOVA SAGITTARII 2018 (PNV J18040967-1803581)
 • NOVA CANIS MAJORIS 2018 = TCP J07134590-2112330
 • NOVA V SOUHVĚZDÍ HADONOŠE = TCP J17140253-2849233 = PNV J17140261-2849237
 • V PONDĚLÍ 7. SRPNA VEČER VYJDE NAD ČESKÝ OBZOR ČÁSTEČNĚ ZATMĚLÝ ÚPLNĚK
 • KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 • V SOBOTU 11. ÚNORA NASTANE POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  Galaktická kupa kolem NGC 507. Fotografovano: 11. 10. 2018 0h 56m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS