11.12.2017, 12:14 CET

(↑ ) Měsíc (↓ 12:00)

KOSMICKÁ SONDA ROSETTA ÚSPEŠNĚ PROLÉTLA KOLEM ASTEROIDU (2867) STEINS

První uvolněné snímky asteroidu Steins, jak je vyfotografovala palubní kamera OSIRIS: Kredit: ESA.Řídící středisko v ESA European Space Operations (ESOC) přijalo 5. 9. 2008 ve 22h14m SELČ první rádiový signál po těsném průletu kosmické sondy kolem asteroidu (2867) Steins. Data potvrdily úspěšný průlet sondy kolem planetky.

Sonda se u asteroidu nacházela nejblíže přibližně v čase 20h58m SELČ, tedy 20h38m času na sondě a v tu dobu ji od Steinse dělila vzdálenost 800km. Relativní rychlost Rosetty vůči asteroidu Steins byla 8.6 km/s neboli 31000 km/h. Přesný čas těsného průletu bude potvrzen během několika příštích dnů na základě detailní analýzy telemetrických dat.

Pro úspěšný průlet sondy a maximální vědecký užitek z tohoto historického přiblížení byla provedena série náročných operací. Tyto bylo nutné vykonat ještě v době před těsným průletem. Některé z nich vyžadovaly přetočení sondy a rychlou změnu její orientace. Při takových manévrech se šlo až k samotným konstrukčním limitům sondy.

Po 20h39s SELČ (pozemského času) byla Rosetta přepnuta do průletového módu kolem asteroidu. Během této doby byla její orientace řízena automaticky pomocí palubních navigačních kamer. Během celého průletu byl asteroid nepřetržitě sledován a udržován v zorném poli palubních obrazových přístrojů.
Umělecká představa průletu sondy Rosetta kolem asteroidu: Kredit: ESA.
Ještě ve 20h48m (pozemského času) byl aktivován průletový mód kolem asteroidu, probíhala vědecká pozorování a palubní vysoce zisková anténa byla nasměrována k Zemi. Rádiový kontakt jsme se sondou navázali opěr ve 22h14m SELČ a první bit telemetrie přijala anténa NASA v Goldstone.

Přibližně kolem 2h00m SELČ (6. září 2008) se očekával příjem prvních dat, který pokračoval celou noc. Snímky a první výsledky z průletu sondy byly prezentovány na tiskové konferenci v ESOC 6. 9. 2008.

Mezi nejzajímavější příspěvky prezentované na konferenci byly první data z přístrojů OSIRIS (obrazový systém) a infračerveného spektrometru VIRTIS.

„Steins vypadá jako kosmický diamant,“ řekl Uwe Keller, vedoucí obrazového systému OSIRIS z Max Planck Institut Fuer Sonnensystemforschung, Lindau. Na snímcích ve viditelném světle můžeme na povrchu asteroidu spatřit několik malých kráterů. Dominují dva velké krátery (největší o průměru 2 km), což naznačuje, že asteroid musí být velmi starý.

Na snímcích má planetka průměr 50 až 60 pixelů, což dostačuje k tomu, abychom mohli charakterizovat její tvar a jiné charakteristiky.

Rita Schulz, Rosetta Project Scientist, řekla, „Na snímcích vidíme řetěz kráterů, který musel vzniknout opětovnými impakty jak asteroid rotoval. Takové impakty může mít za následek proud meteoroidů nebo zbytků po rozpadlém malém tělese.

Řetízek tvoří asi 7 kráterů. Vědci začali s určováním stáří asteroidu. Začali s počítáním kráterů na jeho povrchu (větší počet kráterů odpovídá staršímu tělesu). Dosud bylo napočítáno 23 kráterů.

Na základě snímků se budou vědci snažit pochopit proč je asteroid tak neobvykle jasný a jak jemná jsou zrna regolitu na jeho povrchu. Tyto údaje více napomohou v řešení otázky ohledně toho, jak asteroid vznikl.

Gerhard Schwehm, Mission Manager for Rosetta, řekl, „Vypadá jako typický asteroid, ale je skutečně fascinující kolik se toho můžeme dovědět z našich snímků. Toto jsou jen první výsledky, máme ještě velký počet slibných dat. Očekávám, že naše další setkání bude s mnohem větším kosmickým diamantem.

Během letu pracovala kamera Wide Angle Camera (WAC) systému OSIRIS naprosto bezvadně. Tým OSIRIS očekává, že snímky, které pořídila kamera Narrow Angle Camera (NAC) budou v podobném rozlišení. Další snímky přinesou detailní barevnou informaci a tím přispějí k lepší znalosti složení povrchu.

Členové vědeckého týmu poznamenali, že přístroj Narrow Angle Camera (NAC) se několik minut před těsným průletem přepnul do safe módu, ale po několika hodinách se přepnul zpět na normální režim. Software je naprogramován tak, aby po dosažení hranice některého z parametrů byl zaveden safe mód, který má kameru ochránit. Jakmile budou vědecká data analyzována, tým se zaměří na inspekci důvodů této anomálie.

Po analýze všech získaných dat se stane asteroid Steins jedním z nejlépe prozkoumaných asteroidů.

(podle informací ESA z 5. a 6. 9. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 06. 09. 2008, 11:02