19.11.2018, 10:41 CET

HST V ERUPTIVNÍ GALAXII ZACHYTIL JEMNÉ MAGNETICKÉ FILAMENTY

Struktura jemných filamentů u NGC 1275. Kredit: HST, NASA.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, nalezl odpověď na dlouho přetrvávající otázku ohledně silného magnetického pole u galaxie NGC 1275. Dokázal totiž rozlišit obrovskou obálku tvořenou jemnými filamenty kolem aktivní galaxie NGC 1275. Podle vědců se jedná o nejpozoruhodnější příklad vlivu obrovské síly extragalaktických magnetických polí.

Jedna z nejbližších obřích eliptických galaxií s označením NGC 1275 v sobě hostí supermasivní černou díru. Energetická aktivita plynu proudícího kolem černé díry vytváří bublinu v materiálu okolní galaktické kupy. Daleko za galaxii se táhnou dlouhé plynné filamenty, které tvoří na několik milionů stupňů ohřátý plyn, zářící v X-ray oblasti, a který vyplňuje celou galaktickou kupu.

Ve viditelném světle se filamenty projevují jen v interakci s centrální černou dírou a okolním plynem z galaktické kupy. Poskytují nám velmi důležitý pohled nato, jak obří černé díry ovlivňují svá okolní prostředí.

Díky mimořádně ostrému pohledu HST tým astronomů pod vedením Andy Fabian z University of Cambridge, UK, poprvé v historii rozlišil jednotlivé plynné proudy tvořící filamenty. Množství plynu v typickém proudu je asi milion násobek hmoty našeho Slunce. Jejich šířka je pouze 200 sv. let, často jsou velmi rovné a táhnou se do vzdálenosti až 20000 sv. let. Filamenty vznikají v případě, když studený plyn je působením černé díry vytahován z jádra galaxie a je vyfukován do obří bubliny.

Astronomové se dlouho snažili vyřešit otázku jak takové jemné struktury mohou přetrvávat sta miliony let v nepřátelském vysoko energetickém prostředí galaktické kupy. Struktury mohou být ohřáty, rozptýleny a vypařeny. Nebo by mohly zkolabovat pod svou vlastní gravitací do hvězd.

Nová studie publikovaná 21. srpna v časopise Nature navrhuje, že magnetické pole jsou drženy nabitým plynem a odolávají tak silám, které se snaží filamenty rozbít. Nosná struktura je tak dostatečně silná a odolává i gravitačnímu kolapsu.

„Vidíme, že magnetická pole jsou pro tyto složité filamenty zcela zásadní – a to pro jejich přežití a také pro jejich soudržnost,“ říká Fabian.

Podobné sítě filamentů nalezneme i kolem center mnoha jiných vzdálených galaktických kup, ale nemohou být pozorovány ve srovnatelném rozlišení jako NGC 1275. Pokud tým vědců pochopí mechanismy u NGC 1275, bude tyto závěry aplikovat i na všechny ostatní vzdálené galaxie.

Autoři vědeckého článku jsou: A.C. Fabian, R.M. Johnstone a J.S. Sanders (University of Cambridge, UK), C.J. Conselice (University of Nottingham, UK), C.S. Crawford (University of Cambridge, UK) a J.S. Gallagher III a E. Zweibel (University of Wisconsin, Madison).

Hubble Space Telescope je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency (ESA) a je řízen NASA Goddard Space Flight Center (GSFC) v Greenbeltu, Md. Space Telescope Science Institute (STScI) vede vědecké operace HST a pracuje pro NASA Association of Universities for Research in Astronomy, Inc., Washington, D.C.

(podle informací STScI-2008-28 z 20. 8. 2008 přeložil DH)

Dalibor Hanžl, 27. 08. 2008, 08:28